2024.10.23. 15:58
Legyen példa előttünk, amit 1956-ban mutattak az ország fiataljai (videó,galéria)
Koszorúzással és ünnepi előadással tisztelgett Székesfehérvár az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek emléke előtt.
Fotó: Fehér Gábor /Fejér Megyei Hírlap
A néma főhajtást és koszorúzást követően, a Szent István-székesegyház oldalán lévő ’56-os emlékkereszttől néhány lépés volt csak a következő ünnepi megemlékezés helyszíne, így a résztvevők kényelmesen sétálhattak át a Városház téren felállított színpad elé, ahol az ünnepi műsorban idén a Szabad Színház Vasvári csoportja idézte meg a forradalom és szabadságharc eseményeit. Urbán Péter Az utolsó őrség című drámája a Corvin közi forradalmárok történetét dolgozta fel Pongrátz Gergely, a Corvin közi felkelőcsoport második és utolsó főparancsnokának visszaemlékezései és az 1956-os forradalom egyéb történelmi dokumentumai alapján. A dráma szereplői elsősorban fiatalok, kamaszok, a szovjet támadás ellen harcoló forradalmárok. A történet egy család – apa, két fia és két unokaöccse – eltérő személyiségein keresztül mutatta be azokat a dilemmákat, amelyek a harcoló embereket foglalkoztatták. A szovjet beavatkozás valószínűsége, a Nyugat segítő szándéka, a béke lehetősége, egy új társadalmi berendezkedés kialakítása körül folytak vitáik. A sorsfordító kérdések mellett emberi mivoltuk is megjelenik, hiszen ők is szerettek küzdöttek, versengtek, veszekedtek egymással.
Fiatalok elevenítették meg az 56-os eseményeket a Városház téren
Fotók: Fehér Gábor / FMHA megindító előadást követően, ünnepi beszédek következtek. Elsőként Cser-Palkovics András szólt az ünnepi műsor résztvevőihez, és kiemelte: – Az ember, különösen a döntéshozó előszeretettel keres párhuzamokat és analógiákat a történelemben, ennek oka egyszerű: amikor a láthatatlan jövőről kell döntenünk, akkor minden kapaszkodó jól jön. A jövő formálásából azonban semmilyen okoskodás nem fog biztonsági játékot csinálni, ahhoz sokkal inkább az kell, amit 1956-ban mutattak az ország fiataljai. Bátorság, határozottság és az a tudat, hogy valami náluk nagyobbnak a részesei.–
„Az idő Isten kezében van, és az idő az igazság szövetségese.” – Mindszenty József hercegprímás gondolatával kezdte szónoklatát a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke. Molnár Krisztián beszédében megemlékezett a fehérvári és vármegyei hősökről, Keszei Istvánról és Tabódy Istvánról. Mint mondta, örvendetes, hogy Fejérben is – a levéltári kutatásoknak köszönhetően- az elmúlt években több helyen jelentek már meg a települési monográfiákban részletek a helyi lakosok 1956-os szerepvállalásáról, magánarchívumokból származó fotókkal együtt; és jelent meg jó néhány önálló kiadvány is, amelyből megismerjük a forradalom és szabadságharc helyi eseményeit.
A vármegyei közgyűlés elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy – Szomszédunkban lassan 3 éve pusztító háború dúl, a helyzet napról napra rosszabb, a harmadik világháború, egy atomháború veszélye soha nem volt akkora, mint napjainkban. Óriási erők akarnak bennünket belenyomni egy mások által folytatott háborúba, de mi kitartunk a magyar válasz mellett! A háborúra a magyar válasz a béke, az azonnali, feltétel nélküli tűzszünet és béketárgyalások. –