2024.11.09. 15:30
A fehérvári polihisztor, akinek műve bekerült a Guinness-rekordok Könyvébe is (videó)
Székesfehérvár számtalan nevezetessége közül kiemelkedik egy, amely világszínvonalú hírnévre tett szert, s melyet sokan csak a „magyar Tádzs Mahal”-ként emlegetnek. A székesfehérvári polihisztor, Bory Jenő leghíresebb alkotása a Bory-vár, melyet feleségével közösen egymaguk építettek fel. Az építészeti kuriózum mellett a mester munkáit Székesfehérvár-szerte, sőt az ország több pontján is megtalálhatóak. Bory Jenő 145 éve született, rá emlékeztek szombaton a mester szobránál Székesfehérváron a családtagok, valamint Östör Annamária és Róth Péter önkormányzati képviselő. Az eseményen közreműködtek a Vasvári Pál Általános Iskola diákjai.
„Valami remeket, valami magasztosat és a közönségessel szemben valami nagyszerűt akartam alkotni" – idézte Bory Jenő szavait a mester unokája, Pogátsnik Lászlóné a szombati megemlékezésen, melyre Bory Jenő születésének 145. évfordulója alkalmából gyűltek össze a családtagok és mindazok, akik tiszteletüket szerették volna leróni a mester hagyatéka és munkássága előtt. Bory Jenő azon kevesek közé tartozott, kiket sokoldalú tehetséggel áldott meg az Isten. A huszadik század egyik nagy, s talán utolsó polihisztora volt. Művészetének lenyomatát az immáron világhírűvé vált Bory-váron kívül festményei, szobrászati alkotásai, valamint festményei és versei őrzik.
A magyar Tádzs Mahal
A híres székesfehérvári Bory-vár Bory Jenő és felesége közös művészi alkotása, melyet saját elgondolásaik és terveik alapján, tulajdon két kezükkel építettek fel. A mester elmondása szerint a várban a szarajevói monumentális meg nem valósult terveit valósította meg. A területet, melyen a vár áll, 1912-ben vásárolta meg, majd 1923-tól körülbelül 41 éven át dolgozott élete fő művén. A vár, amely tulajdonképpen egy építészeti formákat öltött szobrászati alkotás, Bory Jenő szobrai és felesége, Ilona festményei díszítik, de helyet kaptak más művészek munkái is. A vár ma is látogatható, a törvényes örökösök tulajdonaként.
Bory Jenő a második világháborút a Bory-várban élte végig, a front kellős közepén. A várat agyonbombázták, melynek során az összes torony megsérült. A szobrokra célba lőttek, a képeket végighasogatták. Nyugdíjas éveit a Bory-vár helyreállításával töltötte, és a vár idegenvezetője volt. 1959. december 19-én hunyt el a Bory-várban. Műtermében ravatalozták fel, ezen a búcsúztatón Kisfaludi Stróbl Zsigmond, egykori tanártársa is megjelent. A fehérvári Csutora temetőben helyezték végső nyugalomra, a család számára tervezett sírboltban.
Bory Jenő-alkotások Székesfehérváron
Jóllehet, Bory Jenő nevének hallatára a székesfehérváriak többsége rögvest a Bory-várat említi meg, s talán sokan ezt az egy művét ismerik igazán, a mester számtalan alkotása megtalálható a városban. Álljon hát itt egy lista, melynek végigolvasása után talán más szemmel járjuk majd a várost. Bory Jenő alkotása Székesfehérváron a kelő napsugár (szobor), a püspökkút, a Zichy liget kerámiavázái, a 17. honvéd gyalogezred emlékműve, a Huszár születik (szobor), a Turulmadár, a Trianon-emlékmű, a Szárcsás gyermek, a Szűz Mária-szobor a Szent István-bazilikában, a szovjet katonai temető szobrai, a Kuthy József-emléktábla, a Kossuth és Petőfi (relief), Borsányi Ilonka síremléke – Térdelő angyal, a Janny család síremléke, a Szent Bernát-szobor, a Töviskoszorús Krisztus (szobor), az Árpád-házi Boldog Margit (szobor), az Anya gyermekével (szobor), az erőművi munkások emlékműve, a Szent György-kút, az Ybl Miklós (dombormű), a közgazdász-hallgatók hősi emlékműve, a Goldziher Ignác (dombormű), az Ybl Miklós Reáliskola diákhőseinek emlékműve és a 69-es gyalogezred emlékműve.