A faj védett, háromszáz példány jelölt is!

2 órája

Compókat telepítettek a Velencei-tóba

Ahogyan azt a Magyar Országos Horgász Szövetség előzetesen bejelentette, összesen 995 kilogramm, három-, négynyaras korosztályú compó került kedden délelőtt a Velencei-tóba az érkező teherautó három kádjából a Gárdonyi-félszigetnél, az északi strand melletti mólónál és a sukorói hajóállomásnál.  

Tihanyi Tamás

Védett halfajt, compókat telepítettek a Velencei-tóba

Fotó: MOHOSZ

– A gyönyörű halak 20-35 centiméter hosszúságúak és 15-50 dekagrammosak, azaz átlagban negyedkiló súlyúak – mondta Pálinkás Imre, a Magyar Országos Horgász Szövetség velencei-tavi kirendeltségének vezetője. A szakember beszámolóját figyelmeztetéssel folytatta. – A compó a Velencei-tavon „védett”, azaz nem megtartható státuszú. A telepített példányok közül összesen háromszáz darab egyedi, külső haljelet kapott a későbbi nyomon követhetőség érdekében. Kérjük, jelölt hal fogása esetén a jel sorszámát – minden esetben a haljel levétele nélkül – minden horgász még a példány vízbe való visszaengedése előtt jegyezze fel a fogás időpontjának, helyszínének, valamint a hal testhosszának, testmagasságának, lehetőség esetén testtömegének együttes megadásával. Ha megoldható, ezeket az adatokat egy halról készült fotóval együtt az érintettek szíveskedjenek eljuttatni részünkre személyesen, a közösségi média segítségével üzenetben, vagy pedig e-mail küldésével a [email protected] címre.

Nem összetéveszthető, teljesen egyedi a megjelenése
Fotó: MOHOSZ

A horgászvezető hozzátette: az adatokat szolgáltató horgászok – a rekordhalat bejelentőkhöz hasonlóan –, a beküldők számától függően ajándékot kapnak, nyereménysorsoláson vehetnek részt.

– Újabb pontytelepítést egyelőre nem tervezünk, de november végén és december elején elkezdjük a ragadozófajok példányainak vízbe helyezését, a mennyiség a beszerzési lehetőségek függvénye, mint ahogyan a keszegtelepítés is – tette hozzá a korábban elmondottakhoz Pálinkás Imre.    

Pálinkás Imre, a MOHOSZ velencei-tavi kirendeltségvezetője a compótelepítéskor
Fotó: MOHOSZ

A compó mindenevő hal, állatokat, növényeket, vízben lévő szerves anyagokat egyformán fogyaszt, ebből adódóan – amellett, hogy a létszáma miatt ez ritkaságnak számít – bármilyen békés hal horgászata közben horogra akadhat. Ha valaki esetleg azzal próbálna magyarázkodni a halőrnél, hogy azt állítja, összetévesztette valamelyik másik hallal, annak figyelmébe ajánljuk a tényt: compóhoz hasonló nem található hazánk vizeiben, így nem téveszthető össze mással. A színe zöldes-aranyos-feketés, az úszói jellegzetesek, pikkelyei aprók. A pontyfélék családjába tartozik, őshonos halunk, amely méretét meghazudtolva keményen küzd a horgon. A cigányponty – ez a népies elnevezése –, zömök, enyhén lapított, feje nagy, az ajkak szegletében rövid bajusz látható. A fejlett példányok körülbelül 20-30 centiméteresre nőnek, de elvileg elérhetik a 40 centiméteres hosszúságot és akár a 3 kilogramm feletti súlyt is.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában