Kimondottan káros az egészségre

2 órája

Mérgező füst a szomszéd kéményéből

A füstöt okádó kémények, főleg ha szabálytalanul vannak megépítve, a legjobb szomszédi viszonyt is elronthatják! Mérgező a levegőben és a szomszédi viszonyban is!

Bokányi Zsolt

Füstöl és mérgező

Fotó: pexel.com

Néhány napja, az otthon duruzsoló melege kapcsán a cserépkályha került a főszerepbe, de nem baj ha tisztában vagyunk vele, az otthonunk melege nem mehet a szomszédok rovására mérgező füst formájában! Persze ha bárki azt hinné, hogy a környéket füstfelhővel elárasztó szomszéd rémképe egyedi jelenség, annak már most szólunk, sajnos nagyon téved. Most, hogy bár még velünk van a napsütés, és lesz még ennél sokkal hidegebb idő is, beköszöntött a fűtési szezon, és sajnos minden településen akad egy-két „jó szomszéd”, aki a ház körül felgyűlt elégethető lomokat előszeretettel tüzeli el kályhában-kazánban, nem törődve azzal, mit okoz ezzel a szomszédoknak vagy éppen saját magának is. Mióta megszűnt a kémények kötelező ellenőrzése, azóta pedig sokan érzik úgy, bármit elégethetnek, ami befér a kályhába vagy a kazánba, ha pedig nem, akkor felaprítják, úgy majd biztos befér. Csakhogy ezzel mások, a füstöt belélegző sokaság egészségét veszélyeztetik, hiszen rákkeltő, asztmás rohamokat kiváltó anyagok kerülnek a levegőbe. És jön a sokszor reménytelen és kétségbeesett kérdés: Mégis mit lehet tenni, ha a szomszéd bebüdösíti az utcát? Kicsit utána kutattunk, és megpróbáltunk összegyűjteni pár fontos tudnivalót, annak reményében, talán azok is olvassák majd írásunkat, akik megkeserítik mások életét a füstölgő kéményeikkel! 

kémény, füst
Mérgező füst is dőlhet a kéményekből
Fotó: pexel.com

A mérgező kéményfüst, hozzá tartozik a télhez? 

Önmagában is ártalmas lehet, ezért a fával fűtő lakosságnak érdemes jól utánajárnia, milyen szárazságú és minőségű fát égethet a saját kazánjában. A nagyobb probléma mégis ott kezdődik, ha nem a kazánba való anyagok kerülnek a tűzre. Mit lehet tenni a büdös kémény ellen? A szomszédság valószínűleg szagról is meg tudja állapítani, ha valaki valami furcsát éget. Ha a kazánban nem fát tüzelnek, hanem mondjuk elégetik a felgyűlt kerti hulladékot, vagy így szabadulnak meg a kinőtt ruháktól, az sok szempontból problémát jelent. Egyrészről az így felszabaduló füst súlyosan környezetszennyező. Belégzése szív és érrendszeri vagy légzőszervi megbetegedéseket okozhat. A talajra leülő égéstermék pedig bekerül a földbe, és ott okoz károkat.

Nem csak a füst, a tűzveszély is probléma! 

Ami még ennél is komolyabb, az oda nem illő tüzelőanyagok elégetésétől akár ki is gyulladhat a szomszéd kéménye vagy az egész háza, és ezzel közvetve veszélyt jelent a környező ingatlanok épségére is. Természetesen a 306/2010. (XII. 23.) Kormányrendelet 27. §-a kimondja, hogy jogszabályilag tilos a kezeletlen fa és papírhulladék kivételével bármi mást égetni, ám az a baj, hogy ez többnyire nem érdekli a szabálytalankodókat, illetve hogy nagyon nehéz bebizonyítani, mit égetett a szomszéd a kazánban. Erre sok esetben még a hamu sem bizonyíték, és ahhoz igen komoly indok kell, hogy ebből egyáltalán mintát vehessenek. Környezetszennyezési szempontból tehát kicsit nehéz előremozdulni az ügyben. Azonban létezhet egy másik megoldás is!

Mérgezi a levegőt és a szomszédi viszonyt is
Fotó: pexel.com

A birtokvédelmi eljárás! 

Talán ez lehet az egyetlen lehetőség, bár a szakértők szerint ez sem tökéletes! Az eljárás sokszor a fűtési szezon végéig elhúzódhat, nem kellően gyors megoldás, és ki kell mondani, ez sem garancia arra nézve hogy megszűnik majd a füstölés. De nézzük, mit is jelent pontosan. Birtokvédelmi eljárás minden olyan esetben kezdeményezhető, ha a környezetünkben élők zavarnak minket abban, hogy kiélvezzük az otthonunk nyugalmát. – A tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen szomszédait szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné. – Erre hivatkozva lehet felkeresni az illetékes jegyzőt, de érdemes összegyűjteni hozzá más szomszédok vallomását, esetleg csatolni egy videófelvételt, vagy bármi egyéb bizonyítékot, hogy az eljárás gyorsabban és zökkenőmentesebben történhessen. Az is segítséget jelenthet, ha komoly füstszennyezés esetén kihívja a szomszédság a rendőrséget, mert a tettenérés önmagában is bizonyíték.

A békés megoldás

Mint minden vitás ügyben, természetesen itt is igaz, hogy a legjobb megoldás a békés rendezés, hiszen nem éri meg egy jó szomszédi viszonyt hosszú évekre, vagy akár örökre tönkretenni egy peres ügy miatt. Érdemes lehet személyesen felkeresni a szomszédot, és szólni neki, hogy a füstje zavaró, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy ennek ő tudatában van, és néha már ennyi is elég, hogy változtasson káros szokásain. Fel lehet ajánlani esetleg a személyes segítséget is - akár a száraz fa beszerzésében, akár a kémény átnézetésében, hiszen az is lehet régi házak esetében, hogy a nem megfelelő építés miatt ül le a füst az utcában. A segítőkész megközelítés az első. Naivak lennénk? Lehet, de egy próbát legalább megér! Hiszen jogi útra csak azután érdemes térni, ha az ember többször egymás után süket fülekre és füstölgő kéményekre talált.

Egy rövid videóban pedig mind az, amiről írtunk: 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában