8 órája
Kiállítás és lámpásfelvonulás is volt az ovisoknak
Rendhagyó Márton-napi mulatságot tartottak a bodajki Boldog Gizella Óvodában. Az eseményen megjelentek nem csak táncoltak és felvonultak a töklámpásokkal, hanem még egy direkt erre a napra összeállított kiállítást is nézhettek.
Igaz, hogy délelőtt, de valódi Márton-napi bált tartottak a művelődési házban, élő zenére
Forrás: Az óvoda
A Bodajki Városi Művelődési Ház és Könyvtár nagytermében tartották a Márton-napot a katolikus Boldog Gizella Óvoda nevelői és gyermekei. Szent Mártonról és az ünnep fontosságáról Mórocz Tamás helyi plébános, címzetes apát adott felvilágosítást a Bodajki Kegyhely melletti óvoda őszi hangulatba burkolódzó udvarán. Az atya beszélt arról is, hogy Szent Márton napján meg kell említeni, milyen fontos a segítőkészség, az egymásra való odafigyelés.
– Az idei Márton-napunk rendhagyó volt. Délelőtt a gyermekek élőzenére táncoltak, mulattak, és nem mellesleg sütit törtek egymással a jószívűség jegyében. Aztán eljött a délután, amikor a szülőkkel közösen készített lámpásainkkal felvonultunk a város központjában. Korábban, a művelődési házban, régi használati tárgyakból rendeztünk be kiállítást, melyet kicsik és nagyok egyaránt érdeklődve néztek végig. Hálásan köszönjük a Balinka Német Nemzetiségi Önkormányzatnak ovisaink részére vásárolt led mécseseket – írja az intézmény közösségi oldala.
A régi, már-már elfeledett használati tárgyakból összeállított kiállítással kapcsolatban az óvodavezető elmondta:
– A gyerekek már nagyon sok eszközt nem ismertek, de volt több olyan kiállítási tárgy is, ami még a szülőknek is fejtörést okozott. Ezek között volt olyan is, ami egy szíjkészítő mester szerszámgyűjteménye volt. A hagyományosabb eszközök között volt több olyan is, amiket össze tudtunk hasonlítani a mai eszközökkel, felfedezve, hogy most már máshogy néz ki, és máshogy használjuk, például a rádió. Egyébként sok mindent ismertek, ugyanis a Márton-napi eseménysorozat keretében voltunk már Móron a tájházban is, ahol szintén láthattak az ovisok hasonló tárgyakat – fogalmazott Ruff Katalin a Boldog Gizella Óvoda vezetője.
Mint megtudtuk, a kiállítás darabjait leginkább a szülők hordták össze, így sok gyerek elmondhatta a többinek, hogy egyik-másik eszköz a saját nagymamájáé, nagypapájáé volt.
Az eseményen hagyományos süteményeket is ettek az óvodások és a nevelők, így került mindenkinek prackedli és kvircedli is.
A preckedli vagy prackedli, egyes területeken hercel, egy valódi sváb, ünnepi sütemény, amit nem csak karácsony táján, hanem minden nagyobb ünnep alkalmával elkészítettek régen, legyen az esküvő, kereszteléő, vagy éppen húsvét. Még ma is sokan kedvelik ezt a leginkább citromos, diós, vaníliás linzert, ami rendkívül omlós, és ahogy a sváb sütemények általában, sokáig, akár 4-5 hétig is eltartható.
A kvircedli eredeti móri, sváb édesség, amit a tél jeles ünnepein sütöttek az asszonyok. A kvircedli készítéséhez, fából faragott kvircedlinyomó szükséges. A felnőttek borba, borlevesbe, a gyerekek tejbe mártogathatják ezt az egyébként elég kemény szárazsüteményt. A hozzávalók miatt nem csak sokáig eltartható, de igen egyszerű, és viszonylag olcsó sütemény, hiszen nem kell bele más, mint tojás, cukor, szalakáli, és annyi liszt, amennyit felvesz.