2 órája
Miklóscsabi pincéje két legszebb birtok díjat is elnyert
Két nagyváros vezetése ünnepelte azt a sikert, amit egy móri borász ért el nemrégiben. Miklóscsabi pincéje a Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka pályázaton megszerezte az első helyet. A Magyarország Legszebb Birtoka gálán pedig kiérdemelte a „Legszebb Borbirtok" címet. Az esemény kapcsán a Hiemer-házban tartottak sajtótájékoztatót.
Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap
A Hiemer-ház pinceboltozata alatt tartott sajtótájékoztatót november 6-án délután Székesfehérvár önkormányzata. Az esemény apropója az volt, hogy Miklóscsabi pincéje két, országos szintű megmérettetésen ért el kimagasló eredményt ebben az évben.
Legszebb Szőlőbirtok és Kisbirtok
Mint megtudtuk, a Bor és Piac magazin 2012-ben írta ki első alkalommal a Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka pályázatot, amelyet idén immár 13. alkalommal hirdettek meg. Az olvasói szavazatok alapján díjazásra ajánlott, összesen kilenc szőlőbirtokot a lap szerkesztőségének tagjaiból, az előző év első helyezettjeinek képviselőiből, valamint a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem szőlészeti és borászati tanszékeinek professzoraiból, emeritus professzoraiból álló zsűri látogatta sorra június folyamán, hogy a látottakat és tapasztaltakat kiértékelve, pontozás alapján megszülessen a végeredmény. A birtokméreteknek megfelelően három kategóriában került sor a szavazatok összegzésére: a 10 hektár alatti birtokok a Kisbirtok, a 11-50 hektáros szőlőterülettel rendelkező borászatok a Középbirtok, míg az ezen felüliek a Nagybirtok kategóriában indulhattak. Miklóscsabi pincéje a Kisbirtok kategóriában ért el első helyezést, holtversenyben a Cseri Pincészettel.
Szeptember 14-én egy újabb díjátadó gálán kellett megjelennie a Miklóscsabi pincészet képviselőinek. Az Agrotrend Csoport szervezésében nyolcadik alkalommal rendezték meg a Magyarország Legszebb Birtoka díjátadó gálát, ami egyben az országos birtokbejárás lezárása volt. Utóbbi során a zsűri számos szempont szerint értékelte a döntős birtokokat, kiemelve azok szakmai teljesítményét és innovációját. A gálán kiderült, hogy a Magyarország Legszebb Borbirtoka 2024 címet Miklóscsabi pincéje nyerte, méghozzá a borászati ágazatban nyújtott kimagasló szakmai teljesítménye révén.
Mikóscsabi pincéje egyedülálló eredményt ért el
– Ez egyedülálló, mert ilyen még nem volt, hogy Mórról, illetve Fejér megyéből két díjat elhoz egy borászat, ezért nagyon büszkék vagyunk erre. Alapvetően a móri térség gyönyörű, mi csak kordában tarjuk azt a sok lehetőséget, amit kapunk a természettől, illetve a fölöttünk álló erőktől. A Móri-árok, a Vértes és a Bakony völgye gyönyörű, és gyönyörűek a szőlők is, de arról már mi tehetünk. Azt hogy a pince olyan kondícióban van, amilyenben, arról mi értük el. Az hogy dolgozunk azért, hogy egy olyan szerethető brand, egy olyan családi gazdaság legyen a régióban, ami vonzó, szerethető és látogatható, ez hála Istennek az én csapatomnak köszönhető. Az meg, hogy olyan rendezvények vannak, amiket több ezer ember látogat, az pedig Mór és a térség polgármestereinek vezetőinek köszönhető, hogy e mögé odaállnak és erkölcsileg is támogatják. – mondta Miklós Csabi, akitől azt is megtudtuk, hogy a közösségi kommunikációban szerepet kapnak majd az elismerések, és ott lesznek a nyomtatott anyagokon roll-up-okon is, de a címkéken nem jelennek meg a díjak, mert nemrégiben, 2024 májusában készült el az új arculat.
Egész Fejér borát bemutató pince készülhet
– Egy ilyen eredmény erősíteni tudja azt is, hogy együttműködés, illetve agglomerációs közös gondolkodás van a települések között, hiszen együtt tudunk fejlődni újabb területeken, például a turisztika területén, amiben a bornak jelentős szerepe van és a Móri borvidékben egy komoly lehetőség rejlik. Ezért is tartottuk fontosnak azt, hogy beszámoljunk itt, a megyeszékhelyen is a Miklóscsabi pincéje sikeréről. Miklós Csabi sokat segít nekünk, például a borárverésekkel kapcsolatban, amellett van egy közös álmunk. A Beregszászi úton van egy önkormányzati tulajdonban lévő pincészet. Ezt szeretnénk kialakítani úgy, hogy a megyéhez, és így a Móri borvidékhez kötődő borászok időről időre be tudjanak ott mutatkozni – mondta Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere.
– Óriási megtiszteltetés és öröm, hogy egy fiatal borász ilyen eredményt elért, nem csak borászként, hanem szőlészként is. És persze az is, hogy a megyeszékhely fogad bennünket, mert ez azt jelenti, hogy szoros a két város közötti kapcsolat. Nagyon jó, ha ilyen szinten kezeli a Székesfehérvár polgármestere, illetve maga a város, valamint a megye közössége a Móri borvidéket, hiszen ez a megtiszteltetés nem csak a személynek szól, hanem ez egész borvidéknek. Persze főleg egy olyan családi gazdaságnak, ami képes volt ezt a szintet lépni, hogy a mai értékesítési és piaci viszonyok között ilyen ragra tett szert – fogalmazott Fenyves Péter, Mór város polgármestere, aki maga is szőlész, és így azt is tudja, mennyi munkával jár ez a szép tevékenység.
Már nem elegendő a szorgalom és a kitartás
– Móron még most is van olyan sváb, aki vallja, hogy elég a szorgalom, a kitartás, a lendület, és akkor majd sikerrel értékesítjük a bort. Azonban ma már a jó bornak és a borvidéknek is a hírét kell vinni, hiszen már a jó bornak is kell a cégér, vagy mai szóval élve marketing – mondta Törő Gábor országgyűlési képviselő, aki emlékeztetett mindenkit arra, hogy a fiatal borászoknak köszönhetően már a nagy létszámú zenés rendezvényeken, sporteseményeken is ott vannak a móri, Mór környéki borok.
A beszédeket követően egy rövid filmet láthattak a jelenlévők, mely a duplán legszebb szőlőbirtokot, annak vezetőjét, családját, illetve a díjazott élethez, helyhez, szőlőhöz és borhoz fűződő viszonyát mutatta be. Zárásképpen egy borkóstolót tartottak a Hiemer-ház boltívei alatt.