2024.11.07. 12:57
Száz éve állították, arra a bizonyos 74-re emlékezve
Minden névben megemlékezik Fehérvárcsurgó önkormányzata és közössége az első világháború áldozatairól, hőseiről, és különösen arról a 74 főről, akik erről a településről indultak a háborúba, és sokan sosem tértek haza. A tiszteletükre állított emlékoszlop, és rajta a sok felirat, száz éve került a helyére.
A hősök ünnepén nem csak az áldozatokra emlékeztek, hanem a száz éves emlékoszlop állítóira is
Fotó: Az önkormányzat
A csend hangjaival körülvett, szinte éjszakai sötétben kezdődött az első világháborús hősök tiszteletére szervezett megemlékezés november 6-án, délután. Az emlékmű, pontosabban az emlékoszlop kereken száz esztendeje, 1924-ben készült, így most nem csak a hősökre, hanem a hősöket ismerő, emlékoszlopállítók előtt is fejet hajtottak a csurgóiak.
A hősök ünnepén elhangzott, hogy, száz éves az első világháború hőseinek tiszteletére állított emlékmű, melyet gróf Károlyi József szorgalmazott. Az akkori csurgói testület 1924. május 1-én támogatta a kezdeményezést, de nem volt rá költségvetési tartalék, ezért 1924 augusztusában 20 millió koronát szedtek be pótadóként, és így készült el az a tábla, amin a hősök neve szerepel. Sok magas rangú, beosztású ember jelent meg 100 évvel ezelőtt az avatáson, köztük József főherceg is, aki a szomorú ünnepen megemlékezett a Kárpátokon sorakozó egyszerű fakeresztekről, és az alatta pihenő hősökről, akik ott várnak arra, hogy egyszer majd boldogabb időkben újra magyar szó ébreszti fel őket.
– Mintha csak hallanám szavukat. Legyetek egyek! Tegyetek félre minden pártoskodást, gyűlöletet, legyetek olyanok, mint aminők mi voltunk, akik a hazát helyeztük minden fölé. Mindenünket még életünket is feláldozva érette. – fogalmazott a főherceg 1924-ben.
A megemlékező műsor részeként felsorolták mind a 74 fehérvárcsurgói hősi halott nevét. Majd szállt a zene, míg végül a település vezetője is mondott pár szót a Károlyi József és segédtisztje, Zámbó Ernő által tervezett emlékmű alatt.
– Szeretnénk főt hajtani a 74 hős fehérvárcsurgói katona előtt, akik vérüket adták az első világháborúban és szeretnénk fejet hajtani azok előtt, akik kezdeményezték és akik támogatták ennek az emlékműnek a felállítását, azaz minden fehérvárcsurgói előtt, hogy így, 100 év múltán is emlékezhetünk és hogy fel tudjuk eleveníteni azt, ami az emlékművön is olvasható: „Az nem lehet, hogy annyi szív hiába onta vért”. – idézte beszédének zárásaképpen Vörösmarty Mihály Szózatból vett szavait Temesvári Krisztián polgármester.