2 órája
Útfejlesztés és forgalomcsillapítás Székesfehérváron: Tervek a Nagyszombati út megújítására
Cser-Palkovics András székesfehérvári polgármester online fogadóóráján számos lakossági kérdés érkezett a városi infrastruktúra javításával kapcsolatban. A Nagyszombati út forgalmi helyzete és az áthaladó forgalom csökkentésének lehetőségei központi téma volt. A polgármester elmondta: ha a pénzügyi helyzet lehetővé teszi, 2025-ben kezdődhet az útfejlesztés, azaz a szakasz első ütemének felújítása.
November 19-én tartotta online fogadóóráját Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, ahol számos közlekedési és városfejlesztési kérdés merült fel. Az egyik központi téma az útfejlesztés, azon belül is a Nagyszombati út forgalmi helyzete volt, ahol a reggeli órákban rendszeresen torlódások alakulnak ki az M7-es autópálya felé vezető irányban.
Középpontban az útfejlesztés
Egy lakos a Nagyszombati út végén lévő „kiugró zöld felület kiegyenesítését” javasolta, amely meghosszabbítaná a jobbra kanyarodók és egyenesen haladók sávját. „Így nem kellene 2x annyi időt a pirosnál tölteni” – írta a kérdező, hozzátéve, hogy az Aranybulla felé haladó útszakasz süllyedése miatt félő, hogy „egyszer beledől az árokba autóstul”.
Cser-Palkovics András elmondta, hogy „amennyiben pénzügyi lehetőségeink engedik, úgy szándékunkban áll 2025-ben megkezdeni a Nagyszombati út első ütemének felújítását, aminek része a felálló sávok meghosszabbítása is.” A polgármester kifejtette, hogy jelenleg folyik a jelzőlámpás csomópont programjának felülvizsgálata, és a nyertes tervező feladata lesz a csomópontok kapacitásának növelése.
A polgármester beszámolt arról is, hogy „sok a panasz a Pozsonyi-Zsolnai-Nagyszombati út átmenő forgalmára”, mivel ez gyorsabb, mint a Budai úton való közlekedés. Céljuk, hogy a városból fokozatosan kiszorítsák az átmenő forgalmat, amelyet várhatóan elősegítenek majd a következő években megvalósuló állami fejlesztések, például az M200-as autópálya megépítése. „A jelenlegi működés mellett viszont az átmenő forgalomnak kedvezőbb a Budai út használata, így bízunk abban, hogy sokan a kertvárosi útvonal helyett a főutat választják majd a jövőben” – fogalmazott.
A városvezető türelmet kért az átalakításokig, és hangsúlyozta, hogy az új útfelújítások és fejlesztések célja a forgalomcsillapítás és a biztonság növelése Székesfehérváron.