2 órája
Velence: csodás restaurátori munka a megújult szentélyben
Egy több mint száz éves fénykép segítségével, valamint falkutatás után újulhatott meg a velencei Szent István király templom szentélye. A főhajó, azaz a hívek padsorának felújítása lesz a következő lépés.
Mindenszentek napján a város plébánosa, Récsei Norbert atya celebrált a megújult szentélyben
Fotó: Velence város közösségi oldala
A korábbi évek forrásaival együtt 35 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően fejeződött be a velencei Szent István király templom felújításának második üteme. Mindenszentek napján volt a szentély megújulását követő első szentmise, melyet a város plébánosa, Récsei Norbert atya celebrált. Az ünnepen Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára ünnepi beszédet mondott, s kiemelte, „azért támogatja a kormány a templomok felújítását, mert ha ’elengedjük templomainkat, azok kiüresednek, és kiüresedő templomokkal nem lesz erő az ateistákkal szembeni küzdelemben’. A küzdelmet a keresztény embereknek folytatniuk kell, ha nem szeretnének úgy járni, mint Nyugat-Európában, ahol bezárják, átalakítják a templomokat” – idézte az államtitkárt az mti.
Az 1827 és 1830 között épült, klasszicista velencei templom megújulása a későbbiekben tovább folytatódhat – erre tett ígéretet az államtitkár. Tessely Zoltán országgyűlési képviselő pedig választókerülete kapcsán rámutatott: 920 millió forint értékben 43 templom újult meg az elmúlt években a választókerületében, továbbá öt nagy templomfelújítás történt további 1,4 milliárd forint értékben.
Nagy Károly, a templom sekrestyése a feol.hu-nak elmondta: a Szent István király templom megújulása 2022-ben kezdődhetett el egy 15 millió forintos pályázatnak köszönhetően, amikor elsőként az alapokat és a lábazatot erősítették és újították meg. Ezt követte a Bethlen Gábor Alapkezelő 20 millió forintos támogatása, melyből a szentély rekonstrukciós festése valósulhatott meg.
- Ez óriási munka volt, melyet Győri Lajos festő restaurátor vezetett. Rendelkezésünkre állt egy 1905-ös fénykép a templom belső teréről, ez alapján kezdődhetett meg a falkutatás, melynek során megtalálták az eredeti színeket és a freskó eredeti elhelyezkedésének pontjait. Ezt követően kezdődhetett meg a szentély festése. A szentéllyel párhuzamosan megújult a sekrestye, a három oratórium, a kórus alatti rész, a kórushoz vezető lépcsőház és a bejárattól balra lévő Szent Anna oltár helyisége.
A templom felújítása azonban az ígéretek szerint tovább folytatódhat. A főhajó rész, a hívek padsora még hátra van – árulta el a sekrestyés.