2021.04.18. 20:00
A magyar nyelv, a szép beszéd küldötte Havas Judit előadóművész
Elfeledett műfaj lenne, amit Havas Judit a legmagasabb fokon művel? Hát nem. Előadóművész. Egyedül a színpadon, a pódiumon, versekkel, veretes prózával, saját magát, a személyiségét felzárkóztatva a klasszikus magyar szövegek mellé. A mű az első, de ő nem a második, hanem egy azzal, amit előad.
Havas Judit egyetemista irodalmi színpadosként a legendás Latinovits Zoltán tanítványa volt
Fotó: Gordon Eszter
Havas Judit mesél, emlékszik, idéz, gyönyörű, nőiesen mély hangja, sem gyors, sem lassú, ringató, dallamos beszéde ébren tartja az érdeklődést. Évtizedes történetei nem marasztanak a múltban, átvezetnek a mába, kincseit hozza magával a nagyon is jelenbe. Csapongunk. Annyi minden aktuális, ami vers, szép beszéd, ritka, különleges nyelvünk üzenete távoli világokba…
Az ELTE bölcsészhallgatójaként kötelezte el magát a versmondás mellett, hamar ráébredt, ez az ő útja. Annak idején a magyarok a versek lázában égtek, a mai internetes zuhogásban elképzelhetetlen az a hevület, amit egy költői-írói est ki tudott váltani. Ám ne higgyük, hogy ma semmi ilyesmi! Judit a pandémia óta egyfolytában online zsűrizik az Óperenciás-tengeren is túl, egyenes adásban vagy elküldött felvételeken. Zeng a szíve, mondja, s fáradhatatlanul hallgatja, értékeli, véleményezi, ahogyan magyar verseket mondanak gyerekek, fiatalok Kanadában, Ausztriában, a Felvidéken, Erdélyben és itthon. Élete fő műve mégis a két fia, a zenész, jogász, filmproducer Miklós és az ügyvéd Tamás. És két unokája. A családja. Ragyog.
Egyetemista irodalmi színpadosként a legendás Latinovits Zoltán tanítványa volt, Jancsó Adrienne indította útjára, találkozott és barátkozott az akkor már idős írókkal, költőkkel, majd azóta is folyamatosan a kortársakkal, s vitte hírüket, szavaikat, rendszereken és időkön át. Irodalomtörténészként a Nyugat harmadik nemzedékének műveiből doktorált, tanított az ELTE-n, most a Károli Egyetemen, évtizedekig a Petőfi Irodalmi Múzeum tudományos munkatársa volt, megkapta a Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét, s hívják, hívják. Előadóművészként üzeneteket hozni-vinni az irodalom segítségével Kolozsvárra, Sao Paulóba, Kassára és Torontóba, Tel-Avivba, New Yorkba, San Franciscóba, a kivándorolt két-három nemzedék magyar közösségeibe, iskolákba. Az öregek sírnak, a legfiatalabbak alig, vagy nem is beszélnek magyarul, Judit hangja, a magyar nyelv muzsikája elringatja őket.
A kultúra szolgálóleánya
Pusztaszabolcson járunk. Művelődési házakba is elmegy, ő a kultúra szolgálóleánya, s nem gondolja magát sem kisebbnek, sem nagyobbnak ettől, öntudata és tartása konstans. Szabó Magda Az ajtó című regényéből összeállított monodrámát adja elő. Kilép a színpadra, s egy pillanatig rémülten konstatálja, hogy gyerekek ülnek ott számosan, elég kicsik, elöl, hogy lássanak. Jó ég, nem fogják unni? Pisszenés nélkül megy le a másfél óra.
Hosszú a sora irodalmi, költői estjeinek, elképesztő mennyiségű szöveg van a fejében, mert nem olvas papírról, a régebbi összeállításokat újra és újra átveszi, s tanul. Élethosszig. Megkerülhetetlen, hogy évekről, életkorról szóljunk, s mint tudjuk, nőknek sokkal nehezebb a téma… Csóválja a fejét. Nem akar sehány éves lenni, mondja, mármint nem más, nem kevesebb, mint most. Kortalan. Mindent megtett eddigi életében, amit csak lehetett. Jellegzetes zengő hangja nem kopott meg, sanzont énekel, külseje, egyénisége követi a benne is zajló változást, s őrzi az irodalom által megtartott állandóságot.
Csodaváró hangszer címmel írt könyvet három éve A művészi beszéd oktatása a mindennapi élet színterein alcímmel. Hangterápiával kezdődik, a beszédművészet alapjaival ismertet meg, a magyar nyelv külföldi oktatásának metódusaiba avat be, szöveggyűjteménnyel zárja. Alapos, szerethető, s legfőképpen hasznos olvasmány, mert ma is sokan szavalnak.
Zsűrizés
Minden évben megrendezik a Magyar Iskolák és Óvodák Dél-ontariói Szavalóversenyét, Judit tavalyelőtt személyesen zsűrizett, tavaly és idén online folyt a verseny. A kanadai Hamilton Arany János Magyar Iskolája rendezi idén a nemes vetélkedést, Szőke Zsófia igazgató javaslatára a száz éve született Zelk Zoltán verseit kérték a különböző korú résztvevőktől kötelezőként – Judit a zsűrielnök. És Torontóban április 11-én, a költészet napján József Attila, Pilinszky János, Kányádi Sándor, Nemes Nagy Ágnes, Weöres Sándor, Nagy László, Farkas Árpád versei hangzottak el Judittól – a képernyőn követték őt a nézők a messziségben.
A mába érünk egészen. Az egyetemisták, főiskolások országos szépkiejtési versenyét májusban rendezi meg az Esztergomi Főiskola, zsűritagként Judit egyik szívügye. A Kányádi Sándor versmondó versenyt két éve javasolta meghirdetni valamennyi felsőoktatási intézmény hallgatóinak a Károli Gáspár Református Egyetem égisze alatt, az örök és feledhetetlen barát emlékére. A jelentkezőket április 30-ig várja az egyetem, egy kötelező Kányádi-, s egy szabadon választott 20–21. századi magyar verssel. Mert nem állunk meg a múltban, s nem áll meg az idő sem. Havas Judit küldetése is erről szól.