2022.05.24. 15:12
Van képe hozzá? A pettendi vasútállomást keresik képeken
Kárpáti Miklósnak több, a Velencei-tó környékével és Pettenddel kapcsolatos írását közöltük már lapunkban. Most segítségért fordult hozzánk: a pettendi vasúti megálló történetét írja. Fényképes kutatómunkája azonban zsákutcába futott. Olvasóinkban bízunk!
A vasutallomasok.hu felvételét mellékelte Kárpáti Miklós, mint olyan fotó, amely a lebontás előtti helyzetet ábrázolja
Forrás: Kárpáti Miklós
A Velencei-tó környékének egyik legjelentősebb helytörténeti kutatója, helyi antikvárius Kárpáti Miklós, aki mindig lenyűgöző alapossággal hozza történelmi visszatekintéseit. Most a pettendi vasútállomás került fókuszába, amelynek történetét kezdte el kutatni. Ám a mára lebontott állomásépületről csak közvetlenül a bontás előtti képekei vannak, a működő épületről sehol sem talált fényképet.
- Sem a MÁV archívumában, sem más országos és megyei gyűjteményben nem leltem fel fotókat a még aktívan működő épületről – mondja Miklós, akinek a hírlap archívuma sem lett sajnos a segítsége. Éppen ezért most olvasóinkban bízunk, hátha hozzájárulhatunk e felhívással, kéréssel a kutatáshoz. A kérdés az: vajon lapul-e valakinek a családi archívumában olyan fényképfelvétel vagy dia, esetleg digitalizált videófelvétel, amelyen, akár csak a háttérben, de jól látszik a pettendi vasútállomás épülete?
- Nagy segítséget jelentene, ha ilyen módon valaki hozzájárulna a történet teljessé tételéhez! – mutatott rá Miklós, aki elárult részleteket is a kutatásáról: - A Déli Vaspálya Társaság 1861-ben megnyitott Buda-Nagykanizsa vonalának Velencei-tó környéki állomásairól gyűjtöttem adatokat s akkor derült ki, hogy a pettendi megállót igen korán, 130 éve nyitották meg. Mivel a pettendi megállóval kapcsolatban több érdekes és váratlan dologra is rábukkantam, elhatároztam, hogy ezeket hozzáférhetővé teszem, magyarán megírom. A kutatások során szembesültem azzal, hogy a 2010 előtt lebontott állomásépületről nem csak a szakkönyvekben, folyóiratokban, de az internetes adatbázisokban és a nagy, országos és megyei gyűjteményekben – mint a MÁV-archívum, Közlekedési Múzeum, Szent István király Múzeum, Vörösmarty Könyvtár - sem található fénykép.
Olvasóink felhasználható felvételeit a [email protected] e-mail címre várjuk.
Frissen Fejérből
- Cserbenhagyásos gázolás: Ádám a fővárosban küzd a felépülésért
- Félmeztelen nő feküdt az M7-es autópálya leállósávján
- Kezei között éltre kel a különleges alapanyag
- Szakadatlan elhivatottsággal folytatják munkájukat
- Kreatívan telt a szombat a Sóstó Látogatóközpontban