2023.04.14. 16:30
Költészet napja Ráckeresztúron
József Attila születésnapján, a költészet napján minden évben a verseké a főszerep Ráckeresztúron is.
Fotó: Gajdó Ágnes
Üveggyűjtő konténer, villanyoszlop, kerítés, jelzőtábla, kiszáradt fatörzs, pihenőpad, szemeteskuka. Hasznos, ám tökéletesen észrevétlen tárgyak, ám ha egy-egy költemény megjelenik a felületükön, némiképp átalakulnak. Szokatlan párosítás, de épp a figyelemfelkeltés a lényeg. A ráckeresztúri könyvtár már nyolc éve vesz részt a Posztolj verset az utcára! című akcióban, melynek ötletgazdája a Gittegylet.com csapata.
A „világraszóló költészeti akciót” ebben az évben is számos településen megrendezték, ám most a térképes honlap helyett az egyik népszerű közösségi oldalon követhették az eseményeket az érdeklődők. Április 11. és 16. között bárki föltölthetett verseket ábrázoló fényképeket, és ismét kiderült, milyen sokan lelkesednek a költeményekért szerte a világban. Ráckeresztúron mintegy félszáz vers került az utcára és a könyvtár közösségi oldalára, remélhetőleg mind több járókelő és internetet böngésző figyelmét fölkeltve. Egy falubeli megjegyezte, „azért szebb, kulturáltabb helyeket érdemelnének a versek és annak írói”, ám épp a meghökkentés, a „hát ez meg mi a csoda itt a kuka tetején” kérdés föltevése a cél, pontosabban az, hogy olyanok is szembesüljenek egy-egy lírai alkotással, akik amúgy még álmukban sem vesznek verseskötetet a kezükbe. Ha viszont tesznek egy kört a településen, megismerhetik klasszikus költőink mellett Bella István, Erdős Virág, Fecske Csaba, Fodor Ákos, Gergely Ágnes vagy épp Baka István, Serfőző Simon néhány gondolatát.
Az általános iskola színjátszókörének tagjai is évről évre ragaszkodnak a költészet napja megünnepléséhez. Az ünnepi műsort ezúttal is Drozdikné Nagy Ágnes Tünde tanító rendezte, s valamennyi osztály megtekintette. Az igényes irodalmi összeállításban a második, harmadik, negyedik és hatodik osztályos diákok költészetről és költeményekről szóló gondolatokat tolmácsoltak, melyekből kiderült, hogy a költészet a lélek ünnepe, a szabadság végtelenje, csoda és titok, és hogy a jó vers élőlény, akár az alma – csak él és éltet. A tanulók előadásában elhangzott Mentovics Éva Levél József Attilához című verse is, miközben a háttérben a költő életét bemutató képsorok váltakoztak.