2013.04.05. 20:27
Pallay József festményei az iskolagalériában
Szabadbattyán - Pallay József születésének 110. évfordulóját ünnepségsorozattal köszöntik a településen. Kiállítást nyitottak, nyitnak, Pallay-díjat alapítanak.
Pallay József festészetére a szemlélődés jellemző, a valóságélmény, amely hol keményen, indulatos színvilággal jelenik meg, hol lágyabban, oldott, lírai hangulattal - mondta megnyitójában Meretei László székesfehérvári műgyűjtő. A természetet, a tájat festi - szeretett fáit -, az erdőszéleket, dombokat, megvillanó házfalakkal, változatos égboltozattal, dolgos emberekkel. Markáns színei: a fehér, a barna, a kék és a zöld.
Meretei László (b), Ekler Zoltán, Dabóczy László és Polyák István a kiállítás-megnyitón (Fotó: V. Varga József)
Amint Polyák István festő-grafikustól megtudtuk: az emlékévben három kiállítást szerveznek. Szabadbattyánban, az iskolagalériában és a művelődési házban, illetve ősszel Székesfehérváron. Elhatározták, hogy Pallay József-díjat alapítanak.
Pallay József 1903-ban született Szabadbattyánban, a budapesti Képzőművészeti Főiskolán Glatz Oszkár tanítványa volt. Festői világának középpontjában a természet, az általa újraalkotott természet állt. Rajzot, ábrázoló geometriát és művészettörténetet tanított a székesfehérvári ciszterci - majd József Attila - gimnáziumban, 1967-ben hunyt el.
A művész özvegye, Vanda asszony 2004-ben férje nyolc olajfestményét adományozta Szabadbattyánnak, a Pallay-emlékszobát 2005-ben avatták, a gyűjtemény az évek során tovább gyarapodott. A battyáni alkotókör Pallay nevét viseli.
Pallay József: Erdőbelső (Fotó: V. Varga József)
Érdekes párhuzam: amikor Meretei László 1994 őszén Pallay-emlékkiállítást szervezett és rendezett a megyeszékhelyen, a Vörösmarty Teremben, Dabóczy László nyugalmazott ÁMK-igazgató akkor alapította a szabadbattyáni általános iskolában az iskolagalériát.
A Pallay-kiállítás, a százhuszonharmadik művésztárlat április végéig látogatható az iskolagalériában.