2013.06.18. 19:33
Bűz terjeng a Béla úton
Székesfehérvár - Amióta rákötöttünk az új csatornára, elviselhetetlen a bűz a lakásban és a ház körül -panaszolja olvasónk -, kérem segítsenek abban, hogy az illetékesek is foglalkozzanak vele!
"A Béla úton élünk, a kötelező csatornázás óta elviselhetetlen bűz árad be a házunkba. A problémát a területi képviselőnek és a Vízműnek is jeleztük, de érdemi lépés, változás nem történt az ügyben, mi pedig türelmünk végére értünk" - írja levelében Ódry Anna.
A Béla út 7. számú házban Anna édesanyja és férje fogad minket. A bűzt mi is érezzük.
Anna férje a kerítés mellett mutatja, ha leveszik az udvari cső fedelét, a lakásban kevésbé érezni a bűzt (Fotó: Zsigó Ferenc)
- Tavaly ősszel befejeződött a csatornázás a környékünkön, és nekünk is, mint az utcában mindenkinek, kötelező jelleggel rá kellett csatlakoznunk a vezetékre. Korábban, amíg nem volt csatorna, a gödröt megfelelő időnként ürítve semmi problémánk nem volt a szagokkal. A rácsatlakozás után azonban szinte azonnal orrfacsaró bűz áramlott be a házba a lefolyókból, ami ellen semmi hatékony megoldást nem találtunk. Először csak nagyon szeles időben, de később már szinte állandóan érezni lehetett a bűzt - erősíti meg lánya panaszát édesanyja.
Az eddig megkérdezett szakemberek szerint a helyzet vélhetően akkor javul majd, ha mindenki rácsatlakozik a rendszerre, de az elmúlt hónapokban sem változott semmit. Ha csak azt nem lehet fejlődésnek felfogni, hogy most már gyakorlatilag egész nap árad a szag. Az utcában többen is tapasztaltak hasonló problémát, sőt, ha az ember a Béla úton és a Fiskális úton sétál, gyakran megcsapja az orrát a bűz.
- A hét végén a kertben sütögettünk a barátainkkal, alig lehetett megmaradni az órákig terjengő szag miatt - tette hozzá a fentiekhez panaszosunk férje. - A csatornázás környezetvédelmi szempontból volt fontos, de mi úgy gondoljuk, hogy a talajszennyezés elkerülésének nem a bűzszennyezés az alternatívája.
Zsebők Lajos, a Fejérvíz Zrt. kommunikációs vezetője szerint a csatornaszagnak több oka lehet. A csatornarendszerben Pátkáról és Csaláról érkező szennyvíz viszonylag hosszú vezetékszakaszokon érkezik, az oxigénhiány megindít a szennyvízben egy spontán bomlási folyamatot, melynek során kénhidrogén képződik.
A tervező gondolt erre - fogalmazott a szakember -, és a hosszú szennyvízvezetékek elején az átemelő aknába vegyszeradagolót tervezett, ez kalcium-nitrátot juttat a szennyvízbe. Ez csökkenti a kénhidrogén-képződést. A vegyszeradagolót a kivitelező beépítette, azonban ennek beüzemeléséhez érzékelhető mennyiségű szennyvíz kell.
Ma ott tartunk, hogy a vegyszertartályokat június 13-án feltöltötte a kivitelező, és az üzempróbákat 19-én kezdi meg - mondta Zsebők Lajos.