Külföld

2010.04.07. 10:56

Rendkívüli állapot Kirgizisztánban

Rendkívüli állapotot hirdetett ki szerdán egész Kirgizisztánban Danijar Uszenov kormányfő, miután véres összecsapások törtek ki a fővárosban az államfő távozását követelő tüntetők és a rohamrendőrség között.

MTI

A rendkívüli állapot keretében kijárási tilalom lép érvénybe - mondta a kormányfő a parlamentben elhangzott beszédében, amelyet az állami televízió is közvetített.
Más források szerint a rendkívüli állapotot Kurmanbek Bakijev elnök rendelte el, és csak Biskekre és az ország másik három régiójára vonatkozik. Az ország több városában, így Talaszban, Narinban és Tokmokban is  voltak szerdán erőszakos cselekmények.
 Biskekben szerdán a rendőrség először könnygázzal, gumilövedékkel és hang-fény gránáttal próbálta meg feloszlatni a tömeget, majd tüzet nyitott a mintegy 5000 tüntető ellenzékire. Öten meghaltak - jelentették újságírók a helyszínről.
"Öt holttest fekszik a téren. Sok a vér" - jelentette a brit hírügynökség fotoriportere a helyszínről. Orosz hírügynökségek kórházi forrásokra hivatkozva két halottról számoltak be. A mentők is megerősítették, hogy a tüntetők és a rendőrök közötti összecsapásnak vannak halálos áldozatai, többségük halálát lőtt sebek okozták. Az egészségügyi minisztérium ugyanakkor nem erősítette meg a haláleseteket. A tárca adatai szerint, amelyeket a KABAR kirgiz hírügynökség jelentése ismertetett, 93-an sebesültek meg. A fővárosi kórházakba ötpercenként érkeznek a sebesültek.
Szemtanúk elmondták, hogy az ország északi részében fekvő Talaszban, ahol második napja tart a tüntetés, az ellenzékiek ismét elfoglalták a tartományi kormány épületét. A KABAR azt jelentette, hogy  a tüntetők túszul ejtették Akilbek Dzsaparov első miniszterelnök-helyettest.
A tüntetések szerdára kiterjedtek az ország középső részében található Narin városra is, ahol ellenzéki tüntetők százai erőszakkal behatoltak a tartományi kormányzat épületébe, majd ellenőrzésük alá vonták azt, miután a kormányzó nem volt hajlandó velük találkozni - közölte Adilet Isenov helyi jogvédő. A hatóságok nem erősítették meg az értesülést.
Az ország északi részén fekvő Tokmok városban tüntetők elfoglalták az állami közigazgatási hivatal épületét - jelentette az Aki-PRESZSZ hírügynökség. A jelentés szerint mintegy háromezer tüntető gyűlt össze a városházánál, kövekkel bedobták az ablakokat, és behatoltak az épületbe.
Nurlan Turszunkulov főügyész szerdán bejelentette, hogy három ellenzéki vezetőt előállítottak, súlyos bűncselekmények miatt vádat emeltek ellenük, és mások ellen is eljárás indult. Az őrizetbe vett ellenzékiek között van  Almazbek Atambajev volt ellenzéki elnökjelölt is.
Bakijev elnök 2005 márciusában népi felkelés nyomán került hatalomra, s az ország demokratizálását ígérte. Harcostársainak többsége azonban azóta az ellenzékhez csatlakozott, korrupcióval és tekintélyuralmi törekvésekkel vádolva az államfőt.
A két napja tartó nyugtalanság az Afganisztánhoz való közelsége miatt Oroszország és az Egyesült Államok által egyaránt stratégiai fontosságúnak tekintett volt szovjetköztársaság viszonylagos stabilitását fenyegeti. Mindkét ország katonai támaszpontot működtet a volt szovjetköztársaságban.
A biskeki amerikai nagykövetség a törvények tiszteletben tartására és a vitás kérdések békés megoldása érdekében tárgyalások megkezdésére szólította fel a kormányt és a tüntetőket.
Andrej Nyesztyerenko orosz külügyi szóvivő a Rosszija 24 hírtelevízióban felszólította Kirgizisztánt, tartózkodjon az erőszaktól.
"Fontosnak tartjuk, hogy a nehéz helyzetben valamennyi kérdést jogi úton oldjanak meg" - mondta az orosz diplomata, aki felszólította a kirgiz rendvédelmi szerveket, tartózkodjanak az erőszaktól a vérontás elkerülése érdekében.
A kirgizisztáni események miatt megerősítették a kanti orosz légi támaszpont őrzését - jelentette be Moszkvában Vlagyimir Drik, az orosz védelmi minisztérium szóvivője.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!