2010.09.02. 04:11
Mindenfajta teleplétesítési tevékenység befagyasztására szólította fel Izraelt a palesztin elnök
Mindenfajta teleplétesítési tevékenység befagyasztására szólította fel Izraelt a palesztin elnök a csütörtökön kezdődő közvetlen izraeli-palesztin béketárgyalások előtt.
Mahmúd Abbász helyi idő szerint szerda este azon a vacsorán mondott beszédet, amelyet Barack Obama amerikai elnök adott a Fehér Házban a Washingtonban közvetlen tárgyalásokat kezdő palesztin elnök és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő, továbbá a másik két közvetett résztvevő, Hoszni Mubarak egyiptomi elnök és II. Abdalláh jordániai király tiszteletére. Obama, Mubarak és II. Abdalláh közösen vállalt védnökséget a 20 hónapos szünet után csütörtökön felújítandó közvetlen izraeli-palesztin tárgyalások fölött. Jelen volt a vacsorán az Egyesült Államokból, Oroszországból, az ENSZ-ből és az EU-ból álló úgynevezett közel-keleti kvartettet képviselő Tony Blair volt brit miniszterelnök is.
A palesztin területek közül csak Ciszjordániát képviselő Palesztin Hatóság elnöke annak a nézetének adott hangot, hogy egy éven belül lehetséges a békemegállapodás Izraellel. Egyidejűleg elítélte a tárgyalásokat ellenző, a Gázai övezetet ellenőrző radikális palesztin szervezet, a Hamász által Ciszjordániában elkövetett Izrael-ellenes támadásokat.
A vacsorán ugyancsak beszédet mondó Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hangsúlyozta, hogy tartós békére törekszik Izrael és a palesztinok között. "Izrael és a palesztinok megérdemlik a békét" - fogalmazott Netanjahu, aki partnerének nevezte Abbászt a békét célzó erőfeszítésekben. Hangsúlyozta: kettejüktől függ, hogy úrrá legyenek a népeik közötti konfliktuson, és új kezdetet biztosítsanak. "Izrael történelmi kompromisszumra törekszik, ami lehetővé teszi népeink számára, hogy békében, biztonságban és méltóságban éljenek" - jelentette ki Netanjahu.
Leszögezte ugyanakkor, hogy a béke olyan biztonsági megállapodásokat követel, amelyek kiállják az idő próbáját. Ennek kapcsán azt hangoztatta, hogy az Izrael által korábban tett engedmények nem járultak hozzá az országa elleni erőszakos cselekmények megfékezéséhez. A békemegállapodás nem nélkülözheti a biztonsági garanciákat Izrael számára - szögezte le a kormányfő.
A vacsorán felszólaló Hoszni Mubarak egyiptomi államfő elsősorban Izraelt szólította fel arra, hogy tegyen meg mindent a közel-keleti béke érdekében. Mubarak ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a mostani tárgyalások eredményhez vezetnek, és békemegállapodással érnek véget.
II. Abdalláh jordániai király gyors előrelépést sürgetett, hangoztatva, hogy az idő a béke elérésének hívei ellen játszik.
A munkavacsora előtt Barack Obama amerikai elnök a Fehér Házban megbeszélést folytatott az izraeli kormányfővel és a palesztin elnökkel. A találkozót követően az elnök kijelentette: az igazi munka csak most kezdődik, a feleknek meg kell ragadniuk a vissza nem térő alkalmat a közvetlen tárgyalásokra.
Az Egyesült Államok nem erőltetheti rá az izraeliekre és a palesztinokra megoldást, a megállapodást az érintett feleknek kell egy éven belül elérniük - hangsúlyozta Obama, és ismételten állást foglalt az egy zsidó és egy palesztin állam létrejöttén alapuló, tartós és átfogó közel-keleti béke mellett. Az elnök figyelmeztetett: a megállapodás érdekében arra van szükség, hogy valamennyi kérdést rendezzenek. Obama ezek között említette a létesítendő palesztin állam határainak megállapítását, a palesztin menekültek visszatérését, Jeruzsálem jövőbeni státusának tisztázását, valamint a palesztin területeken való zsidó telepek kérdését.
Mahmúd Abbász és Benjamin Netanjahu a hivatalos program szerint közép-európai idő szerint csütörtökön délután kezd közvetlen béketárgyalásokat az amerikai külügyminisztériumban. Amerikai elképzelés szerint a tárgyalásoknak egy éven belül eredményre kell vezetniük. Delegációs körökből ugyanakkor az az értékelés hangzott el, hogy az egyéves határidő túl derűlátó, és hosszabb tárgyalásokra van szükség.