2024.04.28. 11:09
Tovább folynak a harcok a Gázai övezetben és Izrael északi határánál
Az izraeli–palesztin háború 205. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.
A Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Júniszba visszatérő palesztinok mennek a romok között 2024. április 22-én, egy héttel azután, hogy az izraeli hadsereg kivonult a térségből
Forrás: MTI/EPA
Fotó: Mohamed Szaber
Izraeli hadsereg: Izrael növeli a Gázába irányuló humanitárius segélyek mennyiségét
Izrael a napokban növeli a Gázai övezetbe irányuló humanitárius segélyek mennyiségét - jelentette be vasárnap Daniel Hagari, az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője.
"Az utóbbi néhány hétben a Gázai övezetbe irányuló humanitárius segélyek mennyisége jelentősen megnőtt"
- hangsúlyozta Hagari hozzátéve, hogy a mennyiségek az elkövetkezendő napokban tovább emelkednek.
"A korábbinál sokkal több ivóvíz, élelmiszer, orvosi felszerelés, szükségszálláshoz szükséges felszerelés és más segély fog a Gázai övezetbe áramolni"
- közölte.
Hagari rávilágított, hogy
mindez annak köszönhető, hogy Izrael megnyitotta az asdodi kikötőt a palesztin térségbe szánt segélyszállítmányok előtt, illetve egy új határátkelőt is a régió északi részében, valamint növelte a Jordánia felől a déli Kerem Salom-i határátkelőn átáramló segélyek mennyiségét is.
Az izraeli hadsereg szóvivője beszélt arról is, hogy hazája együttműködik az Egyesült Államok közel-keleti műveleteiért felelős Középső Parancsnokságával (CENTCOM) is egy ideiglenes segélykirakó móló létesítése érdekében is. "Kiemelt fontossággal bír a segélyek eljuttatása a gázai lakosokhoz, mert háborúnk a Hamász (terrorszervezet) ellen irányul, nem pedig Gáza lakossága ellen" - hangsúlyozta Hagari. Mindemellett a World Central Kitchen (WCK) nonprofit szervezet is bejelentette, hogy újraindítja hétfőtől tevékenységét, miután csaknem egy hónapja hét munkatársa vesztette életét egy izraeli légicsapásban.
Katari közvetítő: mindkét félnek nagyobb erőfeszítést kellene tennie
Mind az izraeli, mind a palesztin félnek nagyobb erőfeszítést kellene tennie a megegyezés érdekében azokon a tárgyalásokon, amelyeket a Hamász által a Gázai övezetbe túszként elhurcolt izraeliek szabadon engedéséért folytatnak - közölte Madzsid al-Anszari, a felek között közvetítő Katar miniszterelnöki tárgyalásvezetője az izraeli Kan közszolgálati tévének adott interjújában.
"Kiábrándító számunkra, hogy a felek nem eléggé elkötelezettek a megegyezés mellett. Hiába követünk el minden tőlünk telhetőt, nagyobb nyomásnak kellene nehezednie a tárgyalófelekre a megállapodás érdekében. Mert a késlekedés minden egyes nappal súlyosabban veszélyezteti a fogva tartott civileket mindkét oldalon
- hangsúlyozta.
"Számos szűklátókörű politikai megfontolás, számítás akadályozza a tárgyalási és a közvetítési folyamatot" - indokolta a tárgyalások hónapok óta tartó kudarcát. "Szerintünk ez nem a politikai számítások ideje. Nem annak van itt az ideje, hogy a valaki a személyes politikai jövőjét a gázai túszok sorsa fölé helyezze" - vélekedett.
Al-Anszari elmondta, hogy
a tárgyalásokon közvetítő szakértőik éjjel-nappal folyamatosan dolgoznak már több mint hat hónapja, és mindent elkövetnek a civilek megmentése érdekében.
A térség békéje és biztonsága nemcsak nekünk, hanem a térség békét kereső más népeinek is fontos, és csak akkor lehet biztonság mindannyiunknak, ha lehetőség nyílik a béke elérésére" - mondta a katari politikus.
Az "As-Sark" című szaúdi újság arról számolt be, hogy
hétfőn ismét Kairóba utazik a Hamász küldöttsége, hogy megvitassa az új izraeli tűzszüneti és túszcserejavaslatot.
A jelentés szerint az új indítvány előrelépést jelent a Gázai övezet déli részébe menekültek visszatérésének kérdésében, valamint a Hamász által elrabolt izraeliekért cserébe szabadon bocsátandó palesztin foglyok számában. A lap szerint az újabb tárgyalódelegációt Kalil al-Hijja, Jahíja Szinuárnak, Hamász gázai vezetőjének helyettese vezeti majd.
Mahmúd Abbász: csak Washington tudja elérni, hogy Izrael ne támadja meg Rafahot
Csak az Egyesült Államok tudja elérni, hogy Izrael ne támadja meg a Gázai övezet déli határán lévő Rafah várost – jelentette ki Mahmúd Abbász palesztin elnök, aki szerint
a támadás, amelyre napokon belül lehet számítani, a palesztin lakosság nagy részét menekülésre kényszerítheti az övezetből.
A Palesztin Hatóság vezetője a szaúdi fővárosban, Rijádban a Világgazdasági Fórum rendkívüli ülésén szólalt fel.
Felszólítjuk az Amerikai Egyesült Államokat, hogy érje el Izraelnél a Rafah elleni támadás feladását. Ugyanis Amerika az egyetlen ország, amely képes megakadályozni Izraelt abban, hogy elkövesse ezt a bűncselekményt
– mondta.
Izrael, amely hetek óta fenyegetőzik a Rafah elleni támadással, mondván, hogy célja az övezetet eddig irányító Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet még megmaradt és magát ott meghúzó zászlóaljainak megsemmisítése, a múlt héten intenzív légitámadásokat hajtott végre a palesztin fegyveresek feltételezett rejtekhelyei ellen. De amellett, hogy a Hamász fegyveresei ott vannak, a városban húzza meg magát több mint egymillió olyan palesztin civil is, aki az övezet északi vagy középső részéből menekült el a hét hónapja tartó harcok elől.
A nyugati országok, köztük a legközelibb szövetségese, az Egyesült Államok többször is arra kérték Izraelt, hogy ne támadja meg a várost.
A következő napokban kiderül, hogy Izrael Rafah elleni támadásának milyen hatása lesz, hiszen oda gyűlt az összes gázai palesztin
– mondta Abbász. Hozzátette:
már "kisebb csapás" is a Gázai övezet elhagyására kényszerítené a palesztin lakosságot, és ezzel a palesztin nép történetének legnagyobb katasztrófája következne be".
Ismét elmondta, hogy elutasítja a palesztinok kitelepítését Jordániába vagy Egyiptomba, és azt is kijelentette: aggódik amiatt, hogy amint Izrael befejezi gázai hadműveletét, megpróbálja majd a ciszjordániai palesztin lakosságot is Jordániába kényszeríteni.
Izrael annak megtorlásául indított offenzívát a Gázai övezetben, hogy a Hamász október 7-én terrortámadást hajtott végre Dél-Izrael ellen, és ebben 1200 ember meghalt, 253-at pedig túszul ejtettek.
A gázai egészségügyi minisztérium vasárnapi közlése szerint az izraeli hadművelet kezdete óta már 34 454 palesztin halt meg, 77 575 pedig megsebesült a Gázai övezetben. Csak az utóbbi 24 órában 60-an haltak meg, és 138-an megsebesültek - derült ki a tárca tájékoztatójából.
Tovább folynak a harcok a Gázai övezetben és Izrael északi határánál
Az elmúlt napokban az izraeli légierő vadászgépei és drónjai több tucat célpontot támadtak meg a Gázai övezetben, köztük terrorista infrastruktúrákat, rakéta kilövőhelyeket, iszlamista fegyvereseket és megfigyelőállásokat, támogatva a szárazföldi erőket az övezet közepén.
A libanoni határnál lövedékek repeszei könnyebben megsebesítettek egy katonát, amikor szombat este két páncéltörő rakétát lőttek izraeli területre Libanonból. Éjjel a légierő vadászgépei megtámadták a libanoni síita Hezbollah milícia dél-libanoni célpontjait, miután több tucat rakétát indítottak onnan az izraeli Meron település felé.
Az IDF szóvivője szerint a célpontok között a katonai infrastruktúra részei, és egy katonai építmény is volt. Azt is közölték, hogy harci repülőgépek támadták meg a Hezbollah katonai infrastruktúráját Tair Harfa és Jarin települések térségében Dél-Libanonban.
A szombati hírfolyamunkat itt olvashatja: