Közel-keleti konfliktus

2024.10.06. 11:39

Netanjahu: Izrael korlátozása csak Iránt erősíti

Az izraeli–palesztin háború 364. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök felszólal az ENSZ Közgyûlése 79. ülésszakának általános vitáján a világszervezet New York-i székházában 2024. szeptember 27-én

Forrás: MTI/EPA

Fotó: Sarah Yenesel

Benjámin Netanjahu: Izrael korlátozása csak Iránt erősíti

Izrael bármilyen korlátozása csak Iránt és szövetségeseit erősíti – jelentette ki vasárnap Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében.

Ahogy Irán támogatja az iráni terror tengelyének részeit, ugyanúgy várja el Izrael barátaitól a támogatást, s nem pedig azt, hogy korlátozásokkal sújtsák, amelyek csak az iráni gonosz tengelyét erősítik

– mondta Netanjahu a francia államfőnek az izraeli kormányfő hivatalának közleménye szerint.

NETANJAHU, Benjámin
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök felszólal az ENSZ Közgyûlése 79. ülésszakának általános vitáján a világszervezet New York-i székházában 2024. szeptember 27-én
Fotó: Sarah Yenesel / Forrás: MTI/EPA

Macron szombaton arról beszélt, hogy fel kell függeszteni azokat a fegyverszállítmányokat, amelyeket Izrael a gázai övezeti háborúban használ, véleménye szerint ez elősegítheti a politikai rendezésre irányuló erőfeszítéseket.

Az izraeli hadsereg néhány hete kezdett Libanonban is intenzív támadásokat, és az elmúlt napokban már szárazföldi csapatokat is küldött a határon túlra a Hezbollah síita milícia ellen.

„A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Izrael Hezbollah elleni fellépése lehetőséget teremt a tények megváltoztatására Libanonban a jobb stabilitás, biztonság és béke elérése végett a régióban” – áll a közleményben, amely kiemelte azt is, hogy Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter hétfőn Izraelben esedékes látogatása során folytatják a párbeszédet.

Macron a France Inter rádiónak szombaton adott nyilatkozatában a fegyverszállítások felfüggesztése mellett elsődlegesnek nevezte a visszatérést a politikai megoldáshoz.

Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa vasárnap Bejrútban nyilatkozva kijelentette, hogy Izrael légicsapásai Libanonban sértik a nemzetközi humanitárius jogot, mivel polgári létesítményeket érnek és civilek is áldozatul esnek. Külön szóvá tette az egészségügyi intézmények elleni csapásokat.

Az ENSZ menekültügyi főbiztosa a menekültek számára berendezett szükségszállásokon tett látogatása során sürgette a nemzetközi közösséget, hogy szánjon több forrást a libanoniak támogatására.

A libanoni hatóságok szerint szeptember óta több mint kétezren haltak meg az izraeli műveletekben, az áldozatok között sok a civil. Közlésük szerint mintegy 1,2 millió ember menekült el otthonából, közülük 374 ezren Szíriába.

A holland kormányfő elítélte Irán Izrael elleni támadását az iráni államfővel folytatott beszélgetésében

Irán és a teheráni kormányzat szövetségesei Izrael elleni rakétatámadásait bírálta és a közel-keleti válság diplomáciai lezárását sürgette Dick Schoof holland miniszterelnök Maszúd Peszeskján iráni elnökkel folytatott telefonbeszélgetése során.

A bosszú és az erőszak ördögi körét a lehető leghamarabb meg kell törnie minden érintett félnek

– szögezte le a holland kormányfő az X-en közzétett bejegyzésében, hozzátéve, hogy ennek érdekében „Iránnak is lépéseket kell tennie”.

Elmondta azt is, hogy emellett felszólította Peszeskjánt, hogy Irán hagyjon fel Oroszország támogatásával az Ukrajna elleni háborúban.

Dick Schoof holland külügyminiszter 
Fotó: REMKO DE WAAL / Forrás: ANP via AFP

Irán kedd este hajtott végre rakétatámadást Izrael ellen megtorlásul Abbász Nilforusánnak, az iráni Forradalmi Gárda helyettes parancsnokának, Haszan Naszrallahnak, a Hezbollah libanoni milícia vezetőjének és Iszmáil Haníjénak, a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet vezetőjének meggyilkolása miatt.

Tízezrek tüntettek Marokkóban, Törökországban és Pakisztánban palesztinpárti megmozdulásokon

Tízezrek tüntettek vasárnap Marokkóban, Törökországban és Pakisztánban palesztinpárti megmozdulásokon a Hamász terrorszervezet Izrael déli térségei ellen tavaly október 7-én végrehajtott összehangolt támadásának első évfordulója előestéjén.

A marokkói fővárosban, Rabatban, a parlament épülete előtt összegyűlt több tízezres tömeg egyebek között a diplomáciai kapcsolatok megszakítását követelte Izraellel. 

Egyes transzparenseken „Nem ismerjük el Izraelt”feliratok voltak olvashatók.

Láthatók voltak a gázai övezeti Hamász, illetve az Irán támogatását élvező libanoni Hezbollah síita milícia vezetőinek képmásai is. A marokkói megmozdulást az Akciócsoport Palesztináért nevű, baloldali és iszlamista pártok alkotta szövetség szervezte.

Ankarában „Népirtással szembeni ellenállás – tüntetőmenet Palesztina támogatásáért” jeligével rendeztek megmozdulást. 

A tüntetésen, amelyen Izraelnek a Hamász terrortámadására adott válaszként indított gázai övezeti háborúját állították pellengérre, Bilal Erdogan, a török elnök fia is ott volt.

A CNN Türk helyi hírtelevízió szerint több mint hatvan török városban voltak hasonló megmozdulások, amelyeken a feltehetőleg izraeli támadásban megölt Iszmáil Haníje Hamász-vezető képmása, illetve a terrorszervezet zászlói is feltűntek.

A Dzsamiat-i-Iszlami pakisztáni iszlám párt támogatói nagygyűlést tartanak a gázai palesztinok támogatására Karacsiban 
Fotó: Faríd Hán / Forrás:  MTI/AP

A dél-pakisztáni Karacsiban a Dzsamaat-i-Iszlami mozgalom, az ország legnagyobb iszlamista pártja szervezett tömegtüntetést. Háfiz Naím ur-Rehman pártvezető szerint a megmozdulásuk célja „felébreszteni a világot” és „tudatni az Egyesült Államokkal, hogy terroristákat támogat”.

A nap folyamán Ausztráliában, valamint több európai fővárosban, így Londonban, Berlinben, Párizsban és Rómában is voltak palesztin, illetve Izrael párti tüntetések is.

Ursula von der Leyen: a Hamász Izrael elleni támadása erőszakspirált indított el a térségben

A Hamász palesztin terrorszervezet Izrael elleni támadása nyomán a térségben kialakult erőszakspirálra figyelmeztetett Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap, a Hamász tavaly október 7-én Izrael ellen elkövetett támadása egyéves évfordulója előestéjén.

Közleményében von der Leyen „a lehető legsúlyosabban” elítélte a terroristák támadását, amely "„borzasztó szenvedést okozott nem csupán Izraelnek, hanem ártatlan palesztinok számára is”, valamint a harcok leállítását és a Gázába hurcolt izraeli túszok szabadon bocsátását sürgette.

Semmi sem igazolhatja a Hamász terrorcselekményeit

– szögezte le, kiemelve, hogy az október 7-i támadás „rettenetes képei örökre bennünk maradnak”.

Az Európai Unió minden ártatlan ember mellett kiáll, akinek életét romokba döntötte az a rettenetes nap

– olvasható a közleményben.

BIDEN, Joe; VON DER LEYEN, Ursula
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 
Fotó: Leon Neal / Forrás: MTI/AP/Getty Images pool

Az Európai Bizottság elnöke felhívta továbbá a figyelmet a Gázában a háború nyomán kialakult humanitárius válságra is, kiemelve, hogy az EU továbbra is mindent megtesz a palesztin népnek nyújtandó humanitárius segítség érdekében. Hozzátette, hogy ezt a segítségnyújtást immár Libanonra is kiterjeszti.

A Hamász Izrael elleni terrortámadása erőszakspirált indított el, amely az egész térséget súlyos bizonytalanságba taszította

– szögezte le von der Leyen, felszólítva a szemben álló feleket, hogy törekedjenek a feszültségcsökkentésre.

Emellett aláhúzta: az EU kész segíteni a harcok befejezését követő időszakban is, a többi között a tartós béke megteremtésére irányuló, a két állami megoldást előmozdító erőfeszítésekben.

Ez az egyetlen életképes megoldás, amely véget vethet a szenvedéseknek

– tette hozzá.

Figyelmeztetett továbbá az antiszemita incidensek világszerte növekvő számára, és aláhúzta, hogy több erőforrást mozgósítanak az ilyen jellegű támadások – beleértve a kibertérben előforduló agresszió – elleni küzdelemre.

Az Európai Unióban mindenkit megillet a szabad vallásgyakorlás joga; büszkék vagyunk a sokszínűségre és minden áron meg fogjuk védeni

– jelentette ki.

Irán repülőterein törölték a járatokat hétfő reggelig

Irán repülőterein törölték a járatokat helyi idő szerint vasárnap este 9 órától hétfő reggel 6-ig – közölte az iráni sajtó, az ország polgári légiközlekedési hatóságának szóvivőjére hivatkozva.

A szűkszavú tájékoztatás szerint a járatokat „műveleti korlátozások” miatt törölték.

Irán legutóbb kedden korlátozta a légiforgalmat, amikor mintegy kétszáz rakétával támadta meg Izraelt. Az iráni Forradalmi Gárda akkori közleménye szerint a támadás megtorlás volt Iszmáil Haníje Hamász-vezető, Haszan Naszrallah Hezbollah-főtitkár és egy iráni tábornok meggyilkolásáért. Izrael vezetése válaszcsapást ígért

Fegyveres merénylő lövöldözött Izraelben, halálos áldozat is van

Egy 25 éves nőt agyonlőtt és nyolc embert megsebesített az izraeli Beér-Seván, a központi buszpályaudvaron egy beduin merénylő vasárnap kora délután

 – jelentette a mentőszolgálat Izraelben vasárnap.

A buszpályaudvar több részén lövöldözött a fegyveres terrorista, egy gyorsétteremnél, egy kávéház mellett és az épület előtt. A mentők jelentése szerint két embert súlyos, négyet közepes, többeket pedig könnyű sérülésekkel szállítottak kórházba.

A merénylőt a helyszínen agyonlőtték. Arije Doron, a rendőrség szóvivője elmondta, hogy még mindig folyik a terep felmérése és az esetleges bűntársak keresése.

A merényletet a katonai rádió jelentése szerint 

egy 29 éves, büntetett előéletű beduin férfi követte el, a Negev sivatag egyik beduin településének izraeli állampolgár lakója.

Libanon az izraeli csapások miatt november elejére halasztotta a tanévkezdést

Libanon az Izrael és a Hezbollah síita milícia összecsapásai miatt november 4-re halasztotta a tanévkezdést - közölte vasárnap Abbász al-Halábi oktatási miniszter.

A tárcavezető indoklásul azt mondta, hogy nem akarják vállalni a tanárokra, illetve diákokra leselkedő veszélyből fakadó felelősséget. Így a helyi nyári szünetet követő októberi iskolakezdést novemberre halasztják.

Az izraeli hadsereg néhány hete kezdett Libanonban is intenzív támadásokat, és az elmúlt napokban már szárazföldi csapatokat is küldött a határon túlra. A hivatalos közlés szerint az offenzíva célja az izraeliek tízezreinek visszajuttatása a Hezbollah által támadott észak-izraeli országrészben lévő otthonába.

A libanoni hatóságok szerint szeptember óta több mint kétezren haltak meg az izraeli műveletekben. Az áldozatok közül sok a civil. Közlésük szerint mintegy 1,2 millió ember menekült el otthonából, közülük 374 ezren Szíriába.

Scholz: Németország soha nem fogja eltűrni az antiszemitizmust

Németország „soha nem fogja eltűrni” az antiszemitizmust, miközben erőfeszítéseit a közel-keleti tűzszünetre összpontosítja – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár vasárnap az Izrael elleni október 7-i támadások közelgő első évfordulója alkalmából online videoüzenetben tett megemlékezésében.

Felidézte tavaly októberi izraeli látogatását, amikor találkozott a Hamász palesztin terrorszervezet által október 7-én megölt vagy túszul ejtett személyek hozzátartozóival, és azt mondta soha nem fogja tudni elfelejteni azt. Scholz elfogadhatatlannak nevezte, hogy „a zsidó vallású polgárok Németországban félelemben és terrorban éljenek”, hogy aggódjanak a kipa nyilvános viselése miatt, vagy hogy ne beszélhessenek iskolatársaiknak származásukról.

„A zsidó emberek itt, Németországban államunk és az ország minden tisztességes emberének teljes szolidaritását élvezik” – szögezte le Scholz.

Megérti – mondta –, hogy sok, a régióhoz kötődő lakos rendkívül aggódik elmúlt hetekben a Közel-Keleten kiéleződött harcok miatt. Ezzel kapcsolatban Scholz ismét tűzszünetre, a gázai civilek védelmére és a fennmaradó izraeli túszok szabadon bocsátására szólította fel a harcoló feleket.

Scholz figyelmeztetett a konfliktus regionális konfliktussá válásának veszélyére, és kijelentette, hogy Németország folyamatosan egyeztet nemzetközi partnereivel a további eszkaláció megakadályozása érdekében.

A Hamász Izrael elleni terrortámadásainak első évfordulóján a béke és a megbékélés távolabbinak tűnik, mint valaha a Közel-Keleten. De annyi bizonyos, hogy konfliktus életképes megoldásához mindenképpen a kétállami megoldáshoz vezető hiteles útra kell lépni

 – zárta videoüzenetét Scholz.

Brit miniszterelnök: a közel-keleti konfliktus egyetlen életképes rendezési módja a kétállami megoldás

A brit miniszterelnök szerint a közel-keleti konfliktus egyetlen életképes rendezési módja a kétállami megoldás, mert csak ez törheti meg az erőszak ördögi körét.

Sir Keir Starmer a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet tavaly októberi izraeli támadásának első évfordulója alkalmából írt cikkében - amely a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lapban jelent meg – leszögezi: a kétállami megoldásra azért is szükség van, mert ez teremtheti meg a lehetőséget arra, hogy Izrael végre biztonságban élhessen a „régóta ígérgetett palesztin állam” szomszédságában.

A Hamász tavaly október 7-én Izrael déli térségében példátlan terrortámadást hajtott végre, amelyben 1200 ember meghalt, háromezren megsérültek. A csoport fegyveresei Gázába hurcoltak 240 túszt, akik közül sokan még mindig fogságban vannak.

Izrael ezután átfogó hadműveleteket kezdett a Gázai övezetben azzal a meghirdetett céllal, hogy felszámolja a Hamász politikai és katonai gépezetét.

Vasárnap megjelent évfordulós írásában Starmer ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a helyzet még nagyobb mértékű destabilizációjától nem remélhető a biztonság megteremtése. 

A jövőt nem egy újabb nemzedék lelki megnyomorításával, árvává és hajléktalanná tételével lehet jobbá tenni

– fogalmazott a munkáspárti brit miniszterelnök.

Starmer szerint csak Gázában több mint 40 ezer ember – köztük sok nő és gyerek – halt meg, nagyon sokan maradtak árván, a térségben éhezés és a higiénia hiánya miatt betegségek is pusztítanak.

A brit kormányfő szerint az Izrael ellen minap végrehajtott iráni rakétatámadás veszélyes fordulópontot jelent. Irán hosszú ideje fenyegeti az egész Közel-Keletet a terrorizmus és különböző fegyveres csoportok támogatásával, és ki kell állni Izrael mellett az iráni agresszió nyomán.

UK Prime Minister Attends the 79th United Nations General Assembly
A brit kormányfő szerint az Izrael ellen minap végrehajtott iráni rakétatámadás veszélyes fordulópontot jelent
Fotó: Leon NEAL / Forrás: Getty Images / AFP

Ha azonban Izrael és Irán közvetlen konfrontációba keveredik egymással, annak pusztító következményei lennének a közel-keleti népek és az egész világ számára, éppen ezért az összes érintettnek minden tőle telhetőt meg kell tennie ennek megakadályozásáért – írta a brit miniszterelnök.

London a múlt hónap végén 700 fős brit katonai kontingenst vezényelt a brit királyi légierő (RAF) ciprusi támaszpontjára. A brit külügyminisztérium akkori tájékoztatásának megfogalmazása szerint a kontingens parancsnoksága készenléti terveket állít össze „lehetséges forgatókönyvek egész sorának megvalósulása esetére”.

Az izraeli hadsereg tovább harcol a Gázai övezetben és Libanonban

Az izraeli hadsereg (IDF) tovább harcol a Gázai övezetben és Libanonban, légicsapásokat hajtott végre Bejrútban és Gázában, Libanonból újabb rakéták és drónok támadták Izraelt vasárnap.

Az IDF bejelentette, hogy a légierő célzott csapásokat intézett Libanon fővárosában, Bejrútban az Iránból támogatott libanoni síita milícia, a Hezbollah fegyverraktáraira és egyéb épületeire. A katonai szóvivő szerint a támadás előtt figyelmeztették az érintett térségben élő civileket.

Vasárnap is megszólaltak a légvédelem szirénái Izrael északi részein. Korábban csak a határ menti településeket célozták a Hezbollah rakétái, majd két rakétát indítottak Haifa környékére is, óvóhelyekre kényszerítve az a térség jelentős részének lakosságát Haifa körzetében és az attól délre fekvő Saron-vidéken. Később az IDF jelentette, hogy a rakétákat sikeresen elfogták.

Az izraeli egységek a Gázai övezet északi részén az iszlamista Hamász tervezett megerősödését és visszatérését akadályozó hadműveleteket hajtanak végre a katonai rádió jelentése szerint.

Hírszerzési információhoz jutottak arról, hogy a Hamász megpróbálja helyreállítani az ottani terrorista infrastruktúrát, és ezért körülvették a területet, és részben a légierő segítségével több tucat lőszerraktárt, földalatti létesítményt, terrorista osztagokat és egyéb katonai építményeket támadtak meg.

A hadsereg közleménye szerint bővítik a „humanitárius zónát”, amelyet a Gázai övezet északi részéről elmenekült civileknek szántak. Habár a hadsereg biztonságosnak minősíti ezt a területet, erőik időnként ott is támadnak.

A Hamász tájékoztatási minisztériuma azt jelentette, hogy huszonnégyre emelkedett a Gázai övezet közepén fekvő Dir al-Balahban történt, egy iskola és egy mecset elleni izraeli támadás halálos áldozatainak száma.

Az elmúlt két napon huszonhét épületet vettek célba az izraeliek az övezetben, köztük iskolákat és civileket befogadó táborokat. Az IDF szerint ezeken a helyeken a Hamász harcosai tevékenykedtek.

Ez történt szombaton:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában