Közel-keleti konfliktus

Tegnap, 9:32

Hezbollah-vezető: nem fogunk tűzszünetért könyörögni

Az izraeli–palesztin háború 390. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Naím Kászim, a Hezbollah libanoni síita szervezet új vezetõjének televíziós beszédéről készített felvétel Bejrútban 2024. október 30-án

Forrás: MTI/EPA

Fotó: Vael Hamzeh

Hezbollah-vezető: nem fogunk tűzszünetért könyörögni

Az ellenségnek tudnia kell, hogy a libanoni falvak és városok lebombázásával nem fogják visszavonulásra kényszeríteni a Hezbollah milíciáját, a szervezet fegyveresei képesek napokig, hetekig, akár hónapokig is kitartani – jelentette ki Naím Kászim, az Irán támogatta síita szervezet új vezetője szerdai televíziós beszédében.

Naím Kászim megölt elődje háborús stratégiájának folytatását ígérte a mozgalomhoz tartozó al-Manar csatornán közvetített beszédében. 

A Hezbollah a háború útján marad, és a korábbi vezetője, Haszan Naszrallah által felvázolt politikai keretek között folytatja tevékenységét

 – emelte ki.

A kedden megválasztott új vezető (főtitkár) elengedhetetlennek nevezte a Gázai övezet támogatását ahhoz, hogy a térség képes legyen szembeszállni az Izrael jelentette fenyegetéssel.

„Biztosan legyőzünk titeket, mert ez a föld a mienk. Távozzatok a földjeinkről, mert ha itt maradtok, súlyos árat fogtok fizetni érte” – üzente beszédében Izraelnek.

„Amikor a libanoni férfiak Izrael ellen harcolnak a határokon, azzal a libanoni földet szabadítják fel. Nem Irán használ fel minket az Izrael elleni harcokhoz, mint ahogyan egyesek állítják” – fejtette ki.

Bár elismerte, hogy Haszan Naszrallah szeptemberi likvidálásával Izrael valóban csapást mért a Hezbollahra, Kászim arra is felhívta a figyelmet, hogy a szervezet képes bármilyen megüresedett pozíciót betöltetni egy arra alkalmas emberrel.

Kászim eddig a Hezbollah főtitkárhelyettese volt, több mint 30 éven át a mozgalom vezető személyisége.

Egy október 8-i közvetítésben egy meg nem nevezett helyről, függönyök előtt beszélve hangoztatta: a Hezbollah és Izrael közötti konfliktus olyan háború, amely arról szól, hogy ki fog előbb sírva fakadni, és az nem a Hezbollah lesz. Azt állította, hogy a szervezet ütőképessége sértetlen maradt Izrael „fájdalmas csapásai” ellenére. Hozzátette azonban, hogy a mozgalom támogatja a vele szövetséges Nabih Berri parlamenti elnök erőfeszítéseit a tűzszünet megteremtésére.

A szervezet a háború elején még mellőzte a gázai tűzszüneti megállapodás említését mint az Izrael elleni támadásainak leállításához szükséges előfeltételét.

Szerdán tömegével menekültek az északkelet-libanoni Baalbek városnak és környékének lakosai azt követően, hogy az izraeli hadsereg felszólította őket: a Hezbollah elleni várható támadása miatt hagyják el lakhelyüket. Ez az első eset a Libanon elleni izraeli légitámadások szeptember 23-i kezdete óta, hogy Baalbek egészére és környékére kiürítési utasítást adtak ki.

Az ENSZ BT óva intett az UNRWA felszámolására irányuló törekvésektől

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) szerdán „nyomatékkal óva intett minden olyan kísérlettől”, amely az ENSZ palesztin menekülteket támogató segélyszervezetének (UNRWA) felszámolására, vagy mandátuma, illetve működésének korlátozására irányul.

Jeruzsálem, 2024. október 29. Az ENSZ palesztinokat támogató segélyszervezete (UNRWA) jeruzsálemi kirendeltségének bejárata 2024. október 29-én. Az izraeli parlament, a kneszet október 28-án este elfogadta az UNRWA Izrael területén való mûködését betiltó törvényt. A törvényt nyugati és arab országok nemzetközi tiltakozása ellenére szavazták meg második és harmadik olvasatban anélkül, hogy meghatároztak volna alternatívát a palesztinok további segélyezéséhez. MTI/EPA/Abir Szultan
Fotó: Abir Szultan

A konszenzussal elfogadott állásfoglalásában a 15 tagú ENSZ BT mély aggodalmát fejezte ki az Izraelben hétfőn elfogadott törvény miatt, amellyel betiltották az UNRWA helyi működését.

A világszervezet vezető testülete felszólította az izraeli kormányt, hogy „tartsa tiszteletben nemzetközi kötelezettségeit, valamint az UNRWA által élvezett előjogokat és mentességeket, s és teljesítse kötelezettségeit, elősegítve és lehetővé téve ezzel a teljes, gyors, biztonságos és akadálytalan humanitárius segítséget annak minden formájában és a Gázai övezet egész területén”.

Az ENSZ BT vétójoggal rendelkező öt állandó tagja – Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország és Kína – már kedden ritka egyetértésben bírálta az ENSZ palesztin menekülteket támogató segélyszervezete izraeli működésének betiltását.

Az 1967-ben Jordániától elfoglalt Ciszjordániában és a Gázai övezetben mintegy 18 ezer alkalmazottal, köztük 13 ezer oktatóval és 1500 egészségügyi dolgozóval működő UNRWA 1949 óta nyújt létfontosságú segítséget a palesztinoknak.

Szemben az ENSZ más intézményeivel, az UNWRA saját maga foglalkoztat a helyben élők közül tanárokat és egészségügyi személyzetet, Gázában 13 ezer embert. Izrael azzal vádolja az ügynökséget, hogy egyes tagjai részt vettek a Hamász terrorszervezet október 7-i összehangolt támadásában Izrael déli része ellen.

A libanoni Baalbek lakosai tömegesen menekülnek az izraeli evakuálási felhívást követően

Tömegesen menekültek az északkelet-libanoni Baalbek városnak és környékének lakosai szerdán azt követően, hogy az izraeli hadsereg felszólította őket: a Hezbollah síita szervezet elleni várható támadása miatt hagyják el lakhelyüket – jelentette az AFP francia hírügynökség helyszíni tudósítója.

Ez az első eset a Libanon elleni izraeli légitámadások szeptember 23-i kezdete óta, hogy Baalbek egészére és környékére – ahol az UNESCO világörökségi listáján is szereplő római kori templomok találhatók – kiürítési utasítást adtak ki.

Az AFP tudósítója szerint a polgári védelem autói járőröztek a városban, és hangszórókon keresztül szólították fel a lakosokat a távozásra. A város mecsetei és templomai szintén hangszórókon keresztül közvetítették az evakuálási parancsot. A pánikba esett lakosok sietve, matracokkal megrakott autóikkal hagyták el a várost, anélkül, hogy tudták volna, hová menjenek.

„A város szinte üres” – számolt be a tudósító.

Lakók hagyják el Baalbek városát az izraeli felszólítás után
Fotó: Nidal Solh / Forrás: AFP

A libanoni egészségügyi minisztérium szerint legkevesebb hatvan ember halt meg hétfőn több izraeli támadásban Kelet-Libanonban. A rajtaütések 12 várost érintettek Baalbek térségében és a Bekaa-völgyben, a Hezbollah fellegváraiban.

A tárca adatain alapuló AFP-számítás szerint szeptember 23-a óta több mint 1750 ember vesztette életét a Libanon elleni izraeli légicsapásokban.

Izrael felszólította az északkelet-libanoni Baalbek lakosait, hogy hagyják el a nagyvárost

Az izraeli hadsereg (IDF) felszólította szerdán az északkelet-libanoni Baalbek nagyváros és környéke, valamint a déli Nabatíje lakosait, hogy azonnal távozzanak lakhelyükről, mert várhatóan légitámadást indít e helységek ellen.

A Bekaa-völgyben fekvő Baalbek és környéke – ahol mintegy 80 ezer ember él, és amely az UNESCO egyik világörökségi helyszíne háromezeréves ókori romokkal – az Irán támogatta Hezbollah síita terrorszervezet egyik fellegvárának számít.

 Aviháj Edri, az IDF arab nyelvű szóvivője az X közösségi oldalon bemutatta a célba vett területek térképét.

Közben a Hezbollah is folytatta Izrael elleni támadásait, és ezek miatt légiriadót rendeltek el több tucat településen Tel-Avivtól északra. A határ melletti Metula városban rakétabecsapódástól megsebesült két gazda, egyikük súlyosan – közölték a mentők.

Az izraeli média jelentése szerint Izraelbe várják a héten Joe Biden amerikai elnök két legfőbb közel-keleti megbízottját, Brett McGurkot és Amos Hochsteint. Várhatóan találkoznak Benjámin Netanjahu miniszterelnökkel és más magas rangú izraeli vezetőkkel, és előterjesztenek nekik egy tűzszüneti javaslatot az Izrael és a Hezbollah közötti háborúra vonatkozóan. Eszerint volna egy olyan kéthónapos időszak, amely tűzszünettel kezdődik, majd kidolgoznák az ENSZ 1701-es határozatának végrehajtását. A 22 évvel ezelőtti határozat szerint a Hezbollahnak el kell hagynia Dél-Libanont, ott csak a libanoni hadsereg maradhat.

Az izraeli média jelentése szerint az IDF már teljesítette szárazföldi hadjáratának céljait Dél-Libanonban és a Gázai övezetben is. Joáv Galant védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a Hezbollah a háború előtti rakétaarzenáljának már csak az ötödével rendelkezik, és jelentősen csökkent szervezettsége is.

A Hezbollah tavaly október elején indított támadásai miatt mintegy hatvanezer izraeli él jelenleg is távol észak-izraeli otthonától. A rakéta és dróntámadásokban harminckét izraeli civil vesztette életét. Emellett hatvanegy katona esett el légicsapásokban és a dél-libanoni harcokban.

Az IDF becslése szerint Izrael a Hezbollah több mint kétezer fegyveresét ölte meg a mintegy százezerből, és mintegy száz libanoni civil vesztette életét a háborúban.

Josep Borrell elítélte az újabb izraeli légicsapást

Elítélte a Gázai övezet északi részén lévő Beit Lahija elleni izraeli légitámadást az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerdán, kiemelve, hogy az akciónak legkevesebb száz halálos áldozata van.

Az X-en közzétett üzenetében Josep Borrell felhívta a figyelmet, hogy a háború során „az arányosságot és a civilek védelmét még mindig súlyosan figyelmen kívül hagyják”, rettenetesnek nevezve a légicsapásról érkező képeket.

Kiemelte: az EU a jövőben is elítéli az ilyen támadásokat és sürgetni fogja az elkövetők felelősségre vonását.

Az izraeli hadsereg (IDF) kedden intézett a település ellen légicsapást, amelyben a WAFA palesztin hírügynökség értesülése szerint 20 gyerek is meghalt, a sebesültek száma pedig mintegy 150.

A keddi eseményekről itt olvashat:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában