2018.01.10. 07:00
Több Fejér megyei is van az év agrárembere díj jelöltjei között
Január végére dől el, kik lesznek a 2017. esztendő agráremberei. Megyénkből is többen esélyesek a díjra.
Varga Ferenc (b) martonvásári állattenyésztő; húsmarhájuk főleg külföldön kelendő. Németh Sándorné Magyaralmáson vezet tanyát, tejüzemet. Csizmadia György nagyvegyimi gyümölcstermelő online tudásbázist üzemeltet, nemsokára élőben közvetíti gyümölcstermelését
Tíz kategóriában folyik a verseny az év agrárembere cím elnyeréséért. A jelölteket szakmai zsűri szűkítette 30 főre.
A magyaralmási Németh Sándorné a feldolgozó-élelmiszeripar jelöltje. Az asszony – férje halálát követően – 2013-ban vette át a Magyaralmási Agrár Zrt. cégvezetői feladatkörét. Férje 37 éven át vezette az üzemet. Németh Sándorné számára sem volt ismeretlen a közeg, hiszen 1972 óta a vállalat szolgálatában áll, anno üzemgazdászként kezdte.
A cég, amely több mint 60 embernek ad munkát – jelenleg 1800 hektáron gazdálkodik. A növénytermesztés mellett szarvasmarhatartással is foglalkoznak. 2014-ben indították be tejfeldolgozó üzemüket. Kézműves tejtermékeik hódítanak a piacon.
Németh Sándorné személyes kedvence a sajtok közül az ízében, állagában a parmezánhoz hasonlatos, kilenc hónapig érlelt Pater sajt. A különlegesség másoknak is ízlik: termékük 2017-ben Franciaországban kapott elismerést. 600 sajt közül lett a második legjobb!
Németh Sándorné önkormányzati képviselő, a helyi hímzőszakkor vezetője.
Varga Ferenc az állattenyésztés kategóriájának jelöltje. Bár Makón született, tanulmányai a Dunántúlra hozták, a házasság pedig itt marasztalta. Néhány évnyi Tácon élés után 1991-ben Martonvásárra tette át székhelyét. A Gábor-Major Kft. ügyvezetőjeként a legnagyobb magyarországi – 320 állatot számláló – Blonde d’Aquitaine fajtájú szarvasmarha tenyészet egyik felelőse.
- Ez egy francia húsmarha. Itt nincsen fejés, kizárólag a borjú a hozam – mondta el a szakember. – Nagyon szép húsformákkal, húskihozatallal rendelkező, kitűnő portéka, sajnos a zöme exportra kerül, mert a magyar piac nagyon árérzékeny – tette még hozzá. Azonban törekednek rá, hogy mind kelendőbb legyen a termékük idehaza is.
Varga Ferenc 2010 óta önkormányzati képviselő, s kapitánya a Szent László Huszáregyesületnek.
Csizmadia György tősgyökeres nagyvenyimi – „a dunaújvárosi piacon nőtt föl” -, ő a kertészet kategória jelöltje. A Venyim Gyümölcse tulajdonosa és szakmai vezetője, termelnek almát, cseresznyét, szamócát, bodzát.
A fiatalember a Kertészportál kitalálója. – Elvileg három hónapra vállaltam, de öt éve már, hogy rajtam maradt, mint szamáron a fül – mesélte mókásan.
A portál a szakmai konferenciákon elhangzottak gyűjteményeként, mint információs tudásbázis indult. Egy idei, tervezet projektjük ötlete valóságshow-eljáráson nyugszik: digitális kamerákat helyeznének el György kertjeiben, így élőben követhetővé tennék a gyümölcsök termésének fázisait.
Csizmadia György szerint a gyümölcsfogyasztást életérzésként is felfoghatjuk. – A mindennapi rohanás közben ajándékozzuk meg magunkat egy almával, egy fél doboz eperrel – mondta.