2018.02.17. 20:00
Ezekkel a trükkökkel csábítottak az elmúlt századok hölgyei
Gondoltad volna, hogy a színes, például kék haj nem csak a mai kor divatja?
Bizony rengeteg átalakuláson ment keresztül a szépségápolás mikéntje. Minden kornak megvolt és megvan a maga szépségideálja, aminek szeretnénk megfelelni. Azt gondolnánk, hogy korunk hölgyeinek nehéz a dolguk, de tévedünk, sokkal komolyabb elvárások kényszerítették a nőket és férfiakat is egyaránt a párválasztás során – tudtuk meg Szima Viktória előadásából.
A csábítás trükkjeiről
A Fekete Sas Patikamúzeum Valentin-napon egy alkalomhoz illő előadással és egy apró meglepetéssel, vendégváró gumicukor szívvel kedveskedett az érdeklődőknek. A sok jó ember kishelyen is elfér mondás tökéletesen jellemzője a rendezvénynek, alig lehetett a teremben elférni, akkora népszerűségnek örvendett a csábítás trükkjei címet viselő program.
" target="_blank" rel="nofollow noopener">via GIPHY
Szima Viktória, a Fejér Megyei Levéltár munkatársa egy virtuális utazásra invitálta a jelenlévőket, letűnt korok kozmetikumainak világába. Megismerhettük a barokk és rokokó szépségideáljait, és az apró kis trükköket, mellyel elcsavarhattuk volna választottunk fejét.
A szépségideál korszakonként és a földrajzi elhelyezkedéssel is változott, de általánoságban elmondható, hogy minden népnél a legvágyottabb külső az volt, amelyik a legritkább is – árulta el Viktória. Például ahol az időjárás miatt az emberek sötétebb bőrű és hajszínűek voltak ott a minél fehérebb árnyalatok és világosabb haj volt a cél. A kívánt külső érdekében bármit képesek voltak bevetni mind a nők, mind a férfiak. (Igen, a férfiak is alkalmaztak sminket.)
Mindennek megvolt a jelentése
Púder a fehérebb bőrért, vörös árnyalatok az ajakra, arcra. A szépség főként a jó egészséget jelentette, így a hölgyek vörös és dús ajka a vérbőséget, jó vérkeringést, ezáltal szexuális aktivitást jelentett. A minél nagyobb, bociszemek elérése nem csak most, régen is fontos volt. A férfiaknak a nagy szemekről a csecsemők jutnak eszükbe, akit mindenáron védelmezni kell. Vonzó volt a férfiak számára, ha szívük hölgye, minél ártatlanabb és törékenyebb.
" target="_blank" rel="nofollow noopener">via GIPHY
Régi korok szépségápolási tippjei:
" target="_blank" rel="nofollow noopener">via GIPHY
Kozmetikumuk fejlődése
Szima Viktóriától sokat megtudtunk a szépségápolás történelméről. Mint minden más, a szépségápolás kezdete is az egyiptomiakhoz nyúlik vissza. Náluk jelent meg elsőként a parfüm. Az ókori egyiptomiaknak a megjelenés fontos ügy volt. Egy ember megjelenése utalt a státuszára, a társadalomban betöltött szerepére. Nefretiti például aranyra festette a körmeit.
Az ókori Rómában a hajfestés is komoly szerepet kapott, megjelentek a fekete és kék frizurák. A mai kor érdekes színes frizuráinak eredet egészen az ókorig nyúlik vissza.
A kozmetikumok és a szépítkezés fejlődésének a sötét középkor vetett véget, majd arab orvosok fejlesztették tovább a reneszánsz idején.
Ezt próbáld ki! – Pomádé
A pomádé egy reneszánsz korabeli arcpakolás, de ma is könnyedén elkészíthetjük otthon. Vegyünk egy jól megérett almát, reszeljük le egy tálba. Majd célunktól függően a következőket rakhatjuk hozzá: uborkát a hidratált bőrért, epret a fehérebb arcért vagy szegfűszeget bőrünk fertőtlenítéséért. Garantált hatás, és ennél olcsóbb arcpakolást nem is kapunk a boltokban.
A kozmetikumok fejlődésének új lendületet adtak a földrajzi felfedezések. Új alapanyagok jelentek meg, amiket hasznosíthattak. Szépségápolás szempontjából a burgonyának és a kakaónak volt a legnagyobb jelentősége. Ha belegondolunk ma is több krémünkben ott a kakaóvaj. Akkoriban ránctalanításra, zsírkiválasztásra használták, de óvatosan kellett vele bánni nagy mennyiségben ellenkező hatást váltott ki: tele lettünk pattanással.
A szépség nem egyenlő a tisztasággal!
Lehet, hogy meghökkentő, de a tisztaság nem járt együtt akkoriban a szépségápolással. Veszélyes dolognak tartották a tisztálkodást. Mosakodáskor csak a tisztaság látszatára törekedtek, illatos virágvízzel mosták az arcukat. A fürdés mellőzése viszont jó alapot adott a parfümök térhódításának. Szintén a tisztaság hiányára vezethető vissza a magassarkúak megjelenése. Akkoriban ugyanis nem voltak toalettek, így mindenki ott könnyített magán, ahol tudott, ha nem akartuk, hogy bokáig ellepjen minket a salakanyag, akkor minél magasabb sarkú cipőt választottunk. Illetve esernyőt vittünk magunkkal, hogy ne a nyakunkban landoljon az utcára öntött végtermék.
A szépségért meg kell szenvedni!
A régi korok szépségápolási termékeire egyáltalán nem mondható el, hogy bőrbarát volt. A legtöbb kozmetikum tele volt mérgező anyagokkal. Az ókori egyiptomiak mérgező cinóber (higanyszulfid) festékkel pirosították ajkukat és arcukat. A római-korban a nők pedig nem egy ólom tartalmú púdert használtak. Ma már biztos nem kennénk ilyeneket az arcunkra, de akkoriban tényleg elmondható volt: a szépségért meg kell szenvedni.