2010.09.13. 14:41
Létrejött a Közszolgálati Közalapítvány - Parlamenti krónika (folyamatosan frissül)
FMH - Orbán Viktor miniszterelnök beszédével, megemlékezésekkel, eskütétellel kezdődött meg a Parlament őszi ülésszaka. Hétfőn a sukorói King's City is téma volt. Az Országgyűlés az iskolai Nemzeti Összetartozás Napja bevezetéséről szóló határozati javaslat részletes vitájával és napirend utáni felszólalásokkal zárta munkáját.
Módosító javaslatok az iskolai Nemzeti Összetartozás Napja bevezetéséhez
A kormánypárti és jobbikos politikusok egyaránt a szocialisták által benyújtott módosító javaslatokat támadták az iskolai Nemzeti Összetartozás Napja bevezetéséről szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitájában.
Dúró Dóra jobbikos képviselő úgy fogalmazott, hogy az MSZP által javasolt "Európa Napjának" semmi köze sincs a határozathoz, míg a javaslat egyik előterjesztőjeként felszólaló fideszes Révész Máriusz cinikusnak nevezte a szocialisták azon javaslatát, hogy például az alcsúti arborétum látogatása is kerüljön be a támogatott úti célok közé.
Lendvai Ildikó (MSZP) felszólalásában, egyik módosító javaslatát megvédve ugyanakkor azt mondta: a nemzeti összetartozás nem csak a határon túli magyarok iránt kötelez, hiszen - tette fel a kérdést - miért ne pályázhatna például egy szabolcsi gyerek egy egri kirándulásban való részvételre.
A Jobbik a Vértesi Erőmű szalmabeszállítóinak kifizetéséről
Kepli Lajos (Jobbik) napirend utáni felszólalásában elmondta: a Vértesi Erőműben augusztusban a csődvédelem mellett kifizetési moratóriumot rendeltek el, így mintegy kétszáz, az erőmű biomassza-tüzelésű blokkját fűtőanyaggal ellátó családi gazdaság nem kapta meg járandóságát.
A politikus arra kérte a kormányt, hogy haladéktalanul tegyen intézkedéseket azért, hogy a gazdákat kifizessék.
Válaszában Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára kifejtette, hogy a kormány a további működési feltételek keresését, a munkahelyek védelmét, a távhőellátás garantálását, valamint a jogos követelések kielégítését várja a csődvédelem alatt álló erőműtől.
Hozzátette, hogy a csődeljárás kezdete előtt teljesített beszállítások ellenértéknek megfizetésére az erőműnek nincs jogi lehetősége, így azok megtérülése a csődeljárási tárgyalások függvénye. A tárgyalások - tudomása szerinte - folyamatban vannak.
További napirend utáni felszólalások
Horváth János fideszes országgyűlési képviselő napirend után Mikó Zoltánra a Függetlenségi Diákmozgalom kapitányára emlékezett.
Kaufer Virág, az LMP képviselője - szintén napirend utáni felszólalásában - a globális szegénysége elleni harc fontosságára hívta fel a figyelmet, s ennek érdekében egy magyarországi kerettörvény elfogadását javasolta.
Ujhelyi István alelnök ezután a Ház hétfői ülését lezárta. Az Országgyűlés kedden reggel kilenc órakor folytatja munkáját.
Felállhat a médiatanács tagjait jelölő bizottság
Az Országgyűlés hétfőn határozati javaslat formájában döntött arról, hogy eseti jelölőbizottságot hoz létre a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa tagjainak jelölésére. A képviselők erről 246 igen és 87 nem szavazattal döntöttek.
A Cser-Palkovics András és Rogán Antal fideszes képviselők által jegyzett javaslat értelmében a bizottságban az országgyűlési képviselőcsoportok egy-egy képviselője vehet részt. A határozat hatálybalépését követően a frakciók vezetőinek haladéktalanul javaslatot kell tenniük a bizottság tagjaira, az Országgyűlésnek pedig a következő ülésnapon szavaznia kell a jelölőbizottság tagjairól.
A jelölőbizottság elnökére a kormánypárti, alelnökére az ellenzéki képviselőcsoportok tesznek javaslatot.
A javaslat záró vitájában a jobbikos Novák Előd egy Superman-jelmezt mutatott fel, arra utalva, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke, Szalai Annamária egyben a médiatanács elnöke is lesz. Mint mondta: a kormánypártok körében mára gyakorlattá vált az álláshalmozás, ezért a jelmezt felkínálják a több főállásukban is "emberfeletti teljesítmény nyújtó" fideszes "pozícióhalmozóknak".
Határozat a Közszolgálati Közalapítvány felállításáról
Az Országgyűlés határozati javaslatban kezdeményezte a Közszolgálati Közalapítvány felállítását a Magyar Televízió Közalapítvány átalakításával. A képviselők 245 igen és 92 nem szavazattal döntettek így.
A határozat alapján a közalapítvány létrejötte után megszűnik a Magyar Rádió Közalapítvány, a Hungária Televízió Közalapítvány és a Magyar Távirati Iroda Tulajdonosi Tanácsadó Testülete.
A megszűnő testületetek feladatait és vagyonát a Közszolgálati Közalapítvány veszi át, a Magyar Rádió, a Magyar Televízió, a Duna Televízió és a Magyar Távirati Iroda zártkörűen működő részvénytársaságok pedig nonprofit részvénytársaságokká alakulnak.
A közalapítvány kezelő szerve a kuratórium, amely az Országgyűlés által választott tagokból, illetve a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa által delegált elnökből áll.
A kuratórium feladata egyebek mellett a közalapítvány vagyonával való gazdálkodás, valamint a közszolgálati médiaszolgáltatók vezérigazgatóinak kinevezése, díjazásuk megállapítása.
További határozathozatalok
Az Országgyűlés egyhangúlag támogatta az egyes egészségügyi és szociális tárgyú törvények jogharmonizációs célú módosítását, továbbá a Magyar Köztársaság kormánya és a Horvát Köztársaság kormánya között, a közös államhatárt keresztező szénhidrogén szállító vezetékek építésével, üzemeltetésével, fenntartásával, rekonstrukciójával és üzemzavar-elhárításával kapcsolatos együttműködésről szóló megállapodás kihirdetését.
Mentelmi ügyek
Az Országgyűlés fenntartotta a fideszes Meggyes Tamás, Németh Szilárd és Szekó József, a független Molnár Oszkár, valamint a szocialista Nyakó István mentelmi jogát. A jobbikosok minden képviselő esetében a mentelmi jog felfüggesztésére szavaztak, Molnár Oszkár ügyében pedig az LMP is így tett.
Bizottsági tagcserék
A képviselők arról is döntöttek, hogy a fogyasztóvédelmi bizottságban Földesi Gyula helyett Selmeczi Gabriella, az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottságban Selmeczi Gabriella helyett Földesi Gyula, a Nemzetbiztonsági bizottságban Kövér László helyett Csenger-Zalán Zsolt, a honvédelmi és rendészeti bizottságban pedig Kövér László helyett Ágh Péter dolgozhat tovább.
OLDALTÖRÉS: MSZP: mit kíván tenni a kormány a kónyi eset kapcsán?
Az Országgyűlés hétfőn az interpellációkat követően az azonnali kérdésekkel kérdésekkel és a kérdésekkel folytatta munkáját: a képviselők a kónyi hangfelvétellel és a médiacsomaggal is foglalkoztak.
MSZP: mit kíván tenni a kormány a kónyi eset kapcsán?
Molnár Csaba (MSZP) arról beszélt, hogy a Győr-Moson-Sopron megyei Kónyban nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amely "bizonyítja, hogy fideszes volt országgyűlési képviselő nevével", zsarolási kísérlet indult függetlenül, demokratikusan megválasztott polgármesterrel szemben.
Feltette a kérdést, hogy van-e ebben az ügyben teendője a kormánynak és része-e a kormány a Fidesz és az Állami Számvevőszék között "most már úgy néz ki, hogy jól működő nemzeti együttműködésnek".
Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár azt felelte, hogy az, hogy Kónyban egy önkormányzati képviselőjelölt mit mond, az nem a parlamenthez vagy a kormányhoz tartozik.
Az államtitkár azt mondta, hogy a kérdéses személy nem tagja a kormánypártnak a magánbeszélgetéssel pedig nem hiszi, hogy a kormánynak foglalkoznia kell.
A Jobbik börtönnel büntetné a bizottsági meghallgatásról való távolmaradást
Gaudi-Nagy Tamás jobbikos képviselő a Büntetőtörvénykönyv (btk.) módosítását kezdeményezi, annak érdekében, hogy megállapítható legyen a népképviseleti szerv által folytatott vizsgálat akadályozásának büntetőjogi felelőssége.
A politikus javaslata értelmében három évig terjedő börtönbüntetés terhelné azt, aki önhibájából nem jelenik meg, illetve valótlanságot állít a népképviseleti szerv által folytatott vizsgálati meghallgatáson. Indítvány alapján egy évig terjedő szabadságvesztéssel lehetnének büntethetők azok is, akik a fenti bűncselekmény elkövetésére bírnak rá más személyeket.
Rétvári Bence közigazgatási és igazságügyi államtitkár válaszában úgy fogalmazott szeretné azt "megélni", hogy a politikai kultúra egyszer eljut odáig, hogy a parlament bizottságai által megidézett személyek büntetőjogi szankciók nélkül is megjelennek a testületek előtt.
LMP: tervezi-e a kormány a médiacsomag nemzetközi elvárásokhoz igazítását?
Szabó Tímea LMP képviselő arra volt kíváncsi, hogy a kabinet tervezi-e a nemzetközi elvárásokhoz igazítani a médiát érintő törvénymódosításokat.
A politikus ugyanis arra emlékeztetett, hogy több nemzetközi szervezet, köztük az EBESZ is javasolta már a magyar médiacsomag felülvizsgálatát, mivel az véleményük szerint egyebek mellett súlyosan csorbítja a véleménynyilvánítás szabadságát.
Rétvári Bence válaszában többek között franciaországi példákkal támasztotta alá a kormány médiát érintő elképzeléseinek nemzetközi színtéren való elfogadottságát. Hozzátette: szerinte a médiacsomag kapcsán nem a "demokrácia féltéséről" van szó, hanem "hétköznapi pártcsatározásról".
Az árvíz sújtotta Heréd községnek kért kormányzati segítséget Szabó Zsolt (Fidesz)
Szabó Zsolt fideszes képviselő a kormánytól kért segítséget a herédi lakosok nevében, mivel a települést az utóbbi időben háromszor - legutoljára szombaton - árasztotta el a Bér patak. A politikus aláhúzta továbbá, hogy az általa említett jelenség nem ismeretlen több, Hatvan környéki településen. Eltömítettek a patakok medrei, mivel azok takarításáról nem gondoskodtak az elmúlt években.
Ángyán József vidékfejlesztési államtitkár válaszában megerősítette, hogy valóban most kezdenek látszódni az ár- és belvízvédelmi rendszerek előző 8 évben történt elhanyagolásának következményei. A kormány képviselője emellett kiemelte, hogy a kabinet egyaránt rendelkezik az ár-, illetve belvíz sújtotta települések hosszú, illetve rövid távú megsegítésének stratégiájával.
Tolna megyei privatizációs visszaélésre figyelmeztet az MSZP
Harangozó Tamás szocialista képviselő egy Tolna megyei, általa gyanúsnak minősített privatizációs esetre hívta fel a figyelmet. A képviselő elmondása szerint a közelmúltban a paksi önkormányzat az ingatlan piaci árának mintegy feléért adott el egy 40 ezer négyzetméteres telepet egy fideszes politikushoz köthető cégnek. A Gemenc Volán ezt követően visszabérelte a területet, így az új tulajdonos befektetése 6 éven belül biztosan megtérül.
Cséfalvay Zoltán válaszában úgy fogalmazott, hogy a szocialista politikus által említett eset nem a kormányhoz, hanem a helyi önkormányzati választáshoz tartozik. Szerinte a kabinet elsődleges feladata a gazdaság beindítása és a munkahelyteremtés.
A Jobbik kizárná a multikat az étkezési utalványok piacáról
A jobbikos Z. Kárpát Dániel azt javasolta a kormánynak, hogy zárják ki a multinacionális cégeket az étkezési utalványok mintegy 230 milliárd forintos piacáról. A politikus indoklása szerint a multinacionális cégek az utalványok segítségével jelenleg 5-10 milliárd forintot "szivattyúznak ki adózatlanul az országból".
Cséfalvay Zoltán válaszában úgy fogalmazott, hogy a multinacionális cégek ily módon történő büntetése nem lehet "igazi megoldás", mint ahogy az sem megoldás szerinte, hogy a jelenlegi nyomott bérek mellett "ilyen-olyan juttatásokkal" próbálják magasabbra emelni a fizetéseket.
Kiszámítható pénzügyi reformot sürget az LMP
Ertsey Katalin LMP képviselő azt tudakolta, hogy korábban miért nem támogatták egy, a pártjuk által javasolt pénzügyi szabályozással kapcsolatos vizsgálóbizottság felállítását, amely talán mostanra megtehette volna egy hosszú távon kiszámítható pénzügyi reformra vonatkozó javaslatát.
Cséfalvay Zoltán válaszában úgy fogalmazott, hogy a kormánynak egy olyan szabályozást kell létrehoznia, amely a bajba jutott devizahitelesek megmentése mellett továbbra is fizetésre ösztönzi a kamataikat eddig is folyamatosan törlesztő adósokat.
A kabinet egy "piackonform" megoldáson dolgozik, amelynek véghezvitele "nem egy egyszerű, rövid ügylet" - fűzte hozzá.
Az Országgyűlés hétfőn az interpellációkat követően az azonnali kérdésekkel kérdésekkel és a kérdésekkel folytatta munkáját: a képviselők a kónyi hangfelvétellel és a médiacsomaggal is foglalkoztak.
MSZP: mit kíván tenni a kormány a kónyi eset kapcsán?
Molnár Csaba (MSZP) arról beszélt, hogy a Győr-Moson-Sopron megyei Kónyban nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amely "bizonyítja, hogy fideszes volt országgyűlési képviselő nevével", zsarolási kísérlet indult függetlenül, demokratikusan megválasztott polgármesterrel szemben.
Feltette a kérdést, hogy van-e ebben az ügyben teendője a kormánynak és része-e a kormány a Fidesz és az Állami Számvevőszék között "most már úgy néz ki, hogy jól működő nemzeti együttműködésnek".
Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár azt felelte, hogy az, hogy Kónyban egy önkormányzati képviselőjelölt mit mond, az nem a parlamenthez vagy a kormányhoz tartozik.
Az államtitkár azt mondta, hogy a kérdéses személy nem tagja a kormánypártnak a magánbeszélgetéssel pedig nem hiszi, hogy a kormánynak foglalkoznia kell.
A Jobbik börtönnel büntetné a bizottsági meghallgatásról való távolmaradást
Gaudi-Nagy Tamás jobbikos képviselő a Büntetőtörvénykönyv (btk.) módosítását kezdeményezi, annak érdekében, hogy megállapítható legyen a népképviseleti szerv által folytatott vizsgálat akadályozásának büntetőjogi felelőssége.
A politikus javaslata értelmében három évig terjedő börtönbüntetés terhelné azt, aki önhibájából nem jelenik meg, illetve valótlanságot állít a népképviseleti szerv által folytatott vizsgálati meghallgatáson. Indítvány alapján egy évig terjedő szabadságvesztéssel lehetnének büntethetők azok is, akik a fenti bűncselekmény elkövetésére bírnak rá más személyeket.
Rétvári Bence közigazgatási és igazságügyi államtitkár válaszában úgy fogalmazott szeretné azt "megélni", hogy a politikai kultúra egyszer eljut odáig, hogy a parlament bizottságai által megidézett személyek büntetőjogi szankciók nélkül is megjelennek a testületek előtt.
LMP: tervezi-e a kormány a médiacsomag nemzetközi elvárásokhoz igazítását?
Szabó Tímea LMP képviselő arra volt kíváncsi, hogy a kabinet tervezi-e a nemzetközi elvárásokhoz igazítani a médiát érintő törvénymódosításokat.
A politikus ugyanis arra emlékeztetett, hogy több nemzetközi szervezet, köztük az EBESZ is javasolta már a magyar médiacsomag felülvizsgálatát, mivel az véleményük szerint egyebek mellett súlyosan cs