Éjszakai verekedés volt Gyöngyöspatán, szerdán is feszült a helyzet (frissülő hír)

Négyen sérültek meg a Heves megyei Gyöngyöspatán kedd este kitört verekedésben. Még az éjjel több száz rendőr vonult a településre, ahol megkezdődtek az előállítások.

MTI

Bátonyterenyei polgármester: visszaszállítottak Gyöngyöspatára 20 roma gyereket és nőt

Visszaszállították Gyöngyöspatára azokat a romákat, akik Bátonyterenyére akartak költözni - erősítette meg Nagy-Majdon József (Fidesz), a város polgármestere szerdán az MTI-nek.  Az MTI a Roma Sajtóközpont hírével kapcsolatban kereste meg a polgármestert, miszerint Bátonyterenye önkormányzata "a lakosság felzúdulására hivatkozva" visszaküldte Gyöngyöspatára azt a csoportot - 15 gyereket és 10 nőt -, amely szerda délelőtt menekült hozzájuk. Id. Farkas János, a Roma Polgárjogi Mozgalom országos alelnöke arról is beszámolt a sajtóközpontnak, hogy a bátonyterenyiek több mint 2300 tiltakozó aláírást gyűjtöttek össze. Id. Farkas János a csoport visszaküldését az MTI-nek is megerősítette szerda este.
 A bátonyterenyei polgármester az MTI-nek kifejtette: a hozzájuk utazó gyöngyöspatai romák döntése nem volt átgondolt, hiszen a gyerekek óvodába, iskolába járnak, a szállásuk sem volt biztosított a Nógrád megyei városban, és a biztonságukat sem tudták volna garantálni.
 A városvezető elmondta: a szerdai testületi ülést megszakítva a jegyzővel és a gyámügyes munkatárssal együtt találkozott a gyöngyöspatai családokkal, amelyek beleegyeztek, hogy a bátonyterenyei önkormányzat költségén visszaszállítják őket otthonaikba.
Az önkormányzatot a jó szándék vezérelte és korrekt módon jártak el, ezért értetlenül állnak a mostani támadások előtt - mondta Nagy-Majdon József.
Gyöngyöspatán kedd este verekedés tört ki, négyen megsérültek, egyikük súlyosan. Több száz rendőrt vezényeltek a faluba, több embert előállítottak. A konfliktus a Véderő elnevezésű szervezet tagjai és a helyi romák egy csoportja között robbant ki, eddig nem tisztázott okból.         
  Néhány roma család - főként nők és gyerekek - szatyrokat cipelve szerdán délben elindult a cigánysorról kivezető úton. Azt mondták, azért mennek el rokonokhoz, mert "félnek a gárdistáktól".

 A térfigyelő kamera képeit vizsgálta a rendőrség

A térfigyelő kamera képei szerint az után tört ki a verekedés kedd este a Heves megyei Gyöngyöspatán, hogy egy ittas férfi könnyített magán a Bem utcánál - tájékoztatta  a rendőrség szerdán az MTI-t. Az ott lakó romák szóvá tették a községben tartózkodó férfi magatartását. Erre a petőfibányai férfi provokálta a romákat, majd közéjük ment, és ez után tört ki a verekedés - közölte a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője.
Egy másik férfi, aki a helyszínen megsérült, a kórházban úgy nyilatkozott, hogy ő a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagja - tette hozzá Soltész Bálint.
Korábban elmondta: a gyöngyösi rendőrkapitányság egy 36 éves gyöngyöspatai férfi ellen indított eljárást a kedd esti verekedés után, csoportosan, felfegyverkezve elkövetett garázdaság megalapozott gyanúja miatt. További hat embert állítottak elő szerdán kora délutánig.
A tájékoztatás szerint mintegy 40-50 fős, kéziszerszámokkal felszerelt tömeg verekedett össze négy férfival, akik a cigánysor felé indultak. Az egy súlyos és két könnyű sérültet kórházba szállították.
A gyöngyösi rendőrkapitányság illetékességi területére elrendelt fokozott rendőri ellenőrzést meghosszabbították április végéig - mondta Soltész Bálint.
 Március elejétől több mint két hétig járőröztek a településen a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai, a múlt hétvégére pedig harci kiképzőtábort hirdetett a romatelep szomszédságában lévő, Kecskekő elnevezésű területre a Véderő elnevezésű szervezet. A tábor meghirdetett időtartamára a Vöröskereszt közreműködésével Csillebércen, illetve Szolnok-Tiszaligeten helyeztek el 267 gyöngyöspatai roma asszonyt és gyermeket.
 Véderő táborában megjelentek közül nyolc embert - köztük a szervezet vezetőjét, Eszes Tamást - múlt pénteken őrizetbe vett a rendőrség garázdaság szabálysértésének gyanújával. Az Egri Városi Bíróság hétfőn nem jogerősen megszüntette velük szemben az eljárást.
Kedd este verekedés tört ki a helyi romák és négy férfi között, egyikük a Véderő "őrmestere", míg hárman állítólag a Betyársereg elnevezésű szervezet tagjai.
Az MTI tudósítója a helyszínen azt látta, hogy a Véderő tagjait és szimpatizánsaikat gyöngyöspatai magánházakban szállásolják el. Továbbra is fokozott a rendőri készültség az egész faluban. Azok közül, akiknek a szabálysértési őrizetét hétfőn szüntette meg az egri bíróság, többen is a községben tartózkodnak.

Csomagolnak a romák

Csomagolnak a romák

Csomagolnak a romák

Néhány roma család csomagolni kezdett szerda délelőtt Gyöngyöspatán és úgy nyilatkoztak, hogy elhagyják a települést.
Erre azt követően került sor, hogy kedden késő este verekedés tört ki a helyi cigányok és Véderő nevű szervezet szimpatizánsai között a faluban.
Néhány roma család - főként nők és gyerekek - szatyrokat cipelve elindult a cigánysorról kivezető úton szerdán délben. Azt mondták azért mennek el rokonokhoz, mert "félnek a gárdistáktól".
Ötvenen-hatvanan várják a Gyöngyös, illetve Pásztó felé közlekedő autóbuszt a megállókban.

Szerda délelőtt is feszült volt a helyzet

Továbbra is feszült a helyzet Gyöngyöspatán a kedd esti verekedés után - tapasztalta a Heves megyei településen szerda délelőtt az MTI tudósítója.
A verekedés helyszínén, a Bem utcán egymástól mintegy száz méterre álldogálnak, sétálgatnak a helyi romák, valamint a Véderő elnevezésű szervezet tagjai és szimpatizánsai. A két csoport között sok rendőr és több rendőrjármű áll. A keddi óta ugyanakkor nem történt újabb erőszakos incidens a faluban.
Id. Farkas János, a Roma Polgárjogi Mozgalom országos alelnöke - akire sokan úgy tekintenek, mint helyi vajdára - az MTI-nek azt mondta, hogy a Véderő és a Betyársereg nevezetű csoportok tagjai a Bem utcában "betámadták a házakat", a romák pedig nem hagyták magukat. Szerinte az összetűzés nyomán öt-hat cigány ember sérült meg, köztük egy 14 éves szellemi fogyatékos gyerek, akit leütöttek. Emiatt a gyerekek nem mertek reggel elmenni az iskolába - tette hozzá.
A helyiek jelezték az Egyesült Államok nagykövetségének, hogy mind a 450 gyöngyöspatai roma menedékjogot kíván kérni Amerikában - közölte id. Farkas János. Mint mondta, ők csak azt szeretnék, ha békén hagynák végre a gyöngyöspataiakat és "ezek a nácik" elhagynák a települést.
Eszes Tamás a Véderő "megbízott parancsnoka" szerint viszont a szervezetük egyik civilbe öltözött "őrmestere" és három ismerősük békésen sétált a településen, amikor nekik rontott száz-százhúsz roma, és vascsövekkel, botokkal felfegyverkezve félholtra verték őket. Azt mondta, hogy a helyszínen egy térfigyelő kamera felvette a történteket, és a felvétel alátámasztja majd a nyilatkozatát.
Arra a kérdésre, hogy miért jöttek vissza a településre, Eszes Tamás azt válaszolta, hogy el sem mentek. Indulni akar ugyanis a helyi polgármester-választáson, és azt szerette volna elintézni, hogy állandó lakosként bejelentkezzen a településen - jelenleg ugyanis szolnoki lakos.
Most pedig azért tartózkodnak a faluban, mert meg kívánják várni a rendőrségi vizsgálat eredményét - tette hozzá.
Eszes Tamás kérdésekre válaszolva elmondta, hogy tíz alkalommal volt büntetve, egyebek között garázdaság, könnyű testi sértés és adócsalás miatt, ugyanakkor egyszer sem került börtönbe, mindannyiszor pénzbüntetést vagy felfüggesztett szabadságvesztést róttak ki rá. Büntetéseinek jó része azzal függ össze, hogy sokáig kidobóként dolgozott - fűzte hozzá magyarázatképpen.
    
Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Mozgalom országos elnöke úgy vélekedett, hogy a rendőrségnek és a jognak az eddigiektől eltérően kellene értékelnie a helyzetet, hiszen folyamatos faji jellegű, a cigányság ellen irányuló provokáció zajlik a településen. A verekedés annak ellenére robbant ki, hogy a szomszéd utcában nagy erőkkel volt jelen a rendőrség - mondta a jogvédő.

 

Romák és a Véderő tagjai között tört ki verekedés

Verekedés tört ki a Heves megyei Gyöngyöspatán kedd este, négyen megsérültek, egyikük súlyosan.
A konfliktus a Véderő elnevezésű szervezet tagjai és a helyi romák egy csoportja között robbant ki, eddig pontosan nem tisztázott okból.
Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Mozgalom országos elnöke a helyszínről az MTI-t arról tájékoztatatta, hogy este fél tízkor tört ki tömegverekedés, miután terepszínű egyenruhások kövekkel megdobáltak a cigánysoron egy házat. Elmondta, ezt megelőzően messziről ismeretlenek mutogattak és fegyvernek látszó tárgyat szegeztek a cigányokra.
Az Indexnek Radó János, a Roma Polgárjogi Alapítvány helyszínen tartózkodó munkatársa azt mondta, kedden több egyenruhás Véderő-tag szivárgott vissza. Ők, valamint a velük szimpatizáló gyöngyöspataiak egész nap provokálták azokat a romákat, akik nem a cigánysoron, hanem a falu központjában élnek.
A Roma Sajtóközpont (RSK) a történtekről azt írta, hogy kedd este a rendőrségi figyelem lankadását kihasználva verekedést provokáltak Gyöngyöspatán militáns csoportok tagjai. Úgy tudják, hogy délután a Véderő és a Betyársereg tagjai nagyobb számban jelentek meg Gyöngyöspatán.
Horváth László Heves megyei kormánymegbízott is a helyszínre utazott, és a településen több utcát is bejárt, majd az MTI kérdésére azt mondta: láthatóan kezelhetetlenné vált a helyzet. A kormánybiztos szerint "véget kell vetni a politikai katasztrófaturizmusnak, ide torkollott az a politikai fesztivál, ami március elején elindult".

 

 


Soltész Bálint, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-nek elmondta, csoportos garázdaság miatt indított eljárást a gyöngyösi kapitányság.
A szóvivő közölte: hétfő reggeltől fokozott rendőri ellenőrzés volt Gyöngyöspatán, ami elvileg kedd éjfélig tartott volna, de ez most folytatódik.
A Heves megyei faluban kedd éjszaka és szerda kora hajnalban több száz rendőrt lehetett látni, és több helyen sorfallal zártak le utcákat.
A történtek előzménye, hogy korábban több mint két hétig járőröztek a településen a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai. Majd az április 22-e és 24-e közötti időre a Véderő elnevezésű szervezet honvédelmi alapismereteket oktató tábort hirdetett meg a község határában, a roma telep szomszédságában lévő, Kecskekő elnevezésű területre.
A tábor meghirdetett időtartamára, a Vöröskereszt közreműködésével Csillebércen, illetve Szolnok-Tiszaligeten helyeztek el 267 gyöngyöspatai roma asszonyt és gyermeket, akik vasárnap tértek vissza a faluba.
A Véderő táborában megjelentek közül nyolc személyt, köztük a szervezet vezetőjét, Eszes Tamást, még 22-én őrizetbe vett a rendőrség, garázdaság szabálysértésének gyanújával. Ugyanakkor az Egri Városi Bíróság hétfőn, nem jogerősen megszüntette velük szemben az eljárást.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!