Tudjuk-e, ki lakik a szomszédban?

Székesfehérvár, Csákberény - Miért nehéz jó szomszédnak lenni? Miért nem tudjuk sérelmeinket kibeszélni? Talán azért, mert eddig nem voltunk szomszédünnepen. Végre egy nap, amely megszüntetheti az évtizedek óta tartó egymáshoz nem szólás fogadalmát!

Házi Péter

Aki panelházban, vagy ahogyan mostanában emlegetik nem kis eufémizmussal, társasházban lakik, az tudja, hogy a társas szó vajmi kevéssé fejezi ki ennek az élettérnek a sajátosságait. Ezekben az emeletes épületekben sajnos nem ritka az, hogy a lakók köszönés nélkül mennek el egymás mellett, és bizony olyan is előfordul, hogy a liftben emberi ürülék kacsint rá a belépőre. Bizonyos szomszédok között pedig olyannyira elmérgesedik a viszony az olykor évtizedek óta tartó  egymáshoz nem szólás miatt, hogy olykor a bíróságig is elmennek egy-egy vélt vagy valós probléma rendezése érdekében. És akkor még nem beszéltünk a zajongás vagy éppen a búgó légkondi miatt indított birtokvédelmi eljárásokról, amelyek végeredménye biztosan nem lehet más, mint a szomszéd végleges meggyűlölése.

- Pedig lehet változtatni, ehhez viszont újra kell építeni azokat az ötven-száz fős mikroközösségeket, amelyekben még van ereje a tiltásnak vagy éppen az együttműködésnek. Ha egy olyan épületben, ahol mindenki tudja a másik keresztnevét, a hetven éves néni rászól a tizenéves gyerekre, hogy az ne dobálja el a rágót a lépcsőházban, akkor az a gyerek meg is teszi ezt. Egy olyan épületben viszont, ahol már a köszönés sem dívik, ennek esélye sincs, a lépcsőházakban meg a falfirkák is csak egyre szaporodnak -  fogalmazott a szomszédünnepet összefogó  Viza Attila palotavárosi képviselő, aki úgy érzi, az elmúlt időszakban mintha megindult volna valami pozitív változás a lakók gondolataiban: amikor például felmérte, hol lenne szükség parkolóhelyekre a házak között, több lakó egyenesen azzal jött, ha kell, maga is részt venne a parkoló kiépítésében.


A pozitív gondolkodásról, a vélt vagy valós sérelmek tisztázásáról is szólt a szombati szomszédünnep, és bár a viharos, esős idő miatt sokan távolmaradtak a Sziti Egyesület által szervezett fehérvári rendezvénytől, a résztvevők szerint megérte a figyelemkeltés, és jövőre talán azok is eljönnek a május utolsó hét végéjén tartandó összejövetelre, akik hosszú évek óta hordozzák magukban a szomszédsági sértődéseiket. Mindenesetre a Kovács György által készített gulyásleves nagyon jól sikerült, s ahogy a készítője fogalmazott, azért volt olyan forró, hogy az embereknek - miközben arra várnak, hogy a leves végre ehető hőmérsékletűvé váljon -  legyen idejük beszélgetni fölötte...
Habár a szomszédünnepet  eredetileg a nagyvárosok  egymástól elidegenedett lakói számára találták ki, az országos kezdeményezéshez  csatlakozott Csákberény is. Sáfránné Irén, a helyi óvoda vezetője,  napok óta szervezte az eseményeket, Csákberény, Csókakő és Söréd lakóit hívta egy közös szomszédolásra. Eredetileg a három település határán, a Kató-völgyben tartották volna a rendezvényt, de az eső miatt aztán a Sáfrán pincénél várta Vécsei László csákberényi polgármester is a szomszédokat, akik érkezéskor egy-egy kupica pálinkát, no meg jóféle fehérbort is kaptak a kezükbe, így aztán a hangulat rövid időn belül igen oldottá vált.


- Nem csak a nagyvárosban fordul elő a rossz szomszédság, falun is megnehezíti az életet, ha a kerítés másik felén élővel nem találjuk a közös hangot. Ezért is gondoltuk úgy, csatlakozunk az országos akcióhoz - summázott Sáfránné Irén, miközben több turnusban jöttek az emberek a pincéhez. Hamarosan megérkezett Fűrész György csókakői polgármester is,  de a Csókakői Szabad Királyi Íjászok is képviseltették magukat a szomszédvárban.
A szervezők játékos településismeretei totóval is készültek, s az időjárás is úgy döntött, segítségére siet a szomszédünnepelőknek, a végén még a nap is kisütött!
Jövőre talán többen lesznek  majd kíváncsiak a szomszédjaikra, s talán több megyei településben is megülik a szomszédünnepet. Egy normálisabb élethez ugyanis a normális szomszédok is szükségesek!
 
 
Szerintem...
 
Nem lakótelepi, de soklakásos, hatemeletes házba költöztünk negyedszázada. Igyekeztünk alkalmazkodni (nem mosott a gép éjjel), és elfogadni másokat (Laci bácsinak muszáj kiabálnia nagyothalló feleségével). Beszoktunk, őslakók lettünk, mind' gyakrabban gyűjtünk sírcsokorra valót... Ha új lakó jön - illem ide vagy oda - megteszem az első lépést: bemutatkozom. Azt adom tovább, amit kaptam annak idején. És bizonyára így vannak ezzel a többiek is. Ennyi az együttélés titka. Így aztán polgári tónusban lehetett beszélni a földszinti népes, zajos családdal, azóta csöndesebbek. Aztán ha az elsőn lakó Gyuszi halat fog, sokunknak jut belőle. Magdi fánkját két emelet eszi.
Én pesztrálom Kató kisfiát, és locsolom a tetőtéri lakó virágait, ha nyaral. Télen közösen etettünk, fürdettünk egy hajléktalant. Jószomszédságban élünk. Mert amilyen az adjonisten...

Jakab Klára

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!