11 órája
Civil pályázatok: itt van minden infó, amit a most induló civil pályázatokról tudni érdemes!
November 12-én és 14-én indulnak a Nemzeti Együttműködési Alap civil szervezeteknek szóló pályázatai. A lehetőségekről többek között a Fejér Vármegyei Közgyűlés otthonában, a Vármegyeházán tartanak fórumot jövő héten, de számos településre személyesen mennek el a szakemberek, hogy segítsék a civil érdeklődőket. Íme a legfontosabb tudnivalók a civil pályázatokról.
Idén is Székesfehérvárra, a Vármegyeházára érkezik a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) tájékoztató fóruma. Jövő héten, azaz november 20-án, szerdán 16 órakor kerül sor a tájékoztatóra, melyre várják a Fejér vármegyei civil szervezeteket - erről tartott sajtótájékoztatót november 12-én Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke és Zugor Zsuzsanna, az Echo Innovációs Műhely elnöke. civil pályázatok
A civil pályázatokat minél hamarabb érdemes elkészíteni és beadni!
- A NEA pályázatok három különböző felhívást tartalmaznak, s a szokásos módon 100 ezer forinttól egészen 4,5 millió forintos összegig lehet pályázni. Az egyszerűsített pályázat november 14-én indul, melyen - megfelelőség esetén - minden pályázó automatikusan támogatásban részesül, de csak a keretösszeg kimerültéig. Tehát javasolnánk mindenkinek, hogy minél előbb készítsék el a pályázatokat, és adják be - hívta fel a figyelmet a vármegyei közgyűlés elnöke.
Háromféle pályázattípus van: az egyszerűsített, a működési és a komplex vagy vegyes pályázat. Ezekről várható jövő héten tájékoztató a civil szervezeteknek a Vármegyeházán, melyen Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség, civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára is részt vesz.
A civil szervezeteknek szóló jó tanácsként Zugor Zsuzsanna kiemelte: a NEA pályázatainak 2025-ös konstrukciója szerint a civil szervezetek olyan támogatható tevékenységre pályázhatnak, amelyek alapcéljuk megvalósítása érdekében, illetve valamilyen közösségi, társadalmi szükségletre reagálnak.
- Egy szervezet egy pályázatot nyújthat be - tette hozzá Zugor Zsuzsanna, ahogy azt is: 75 millió forint éves árbevételt nem meghaladóan lehet pályázatot benyújtani. Az egyszerűsített és az összevont, szakmai működési, valamint a működési pályázatok kapcsán a különbség, hogy míg az egyszerűsítettnél 2022. december 31-ig bejegyzett civil szervezetek, az összevont konstrukció kapcsán pedig a 2023. december 31-ig bejegyzett szervezetek pályázhatnak.
Kik pályázhatnak és kik nem?
A tájékoztatón elhangzott: a konstrukció meghatározza a támogatható tevékenységek körét és azokat a tevékenységeket is, amelyeket nem lehet támogatni. Zugor Zsuzsanna kiemelte: ebben a konstrukcióban ingatlanvásárlásra, felújításra és gépjárműre nem lehet pályázni, kivéve azokat a moped típusú járműveket, amelyek a szervezet alaptevékenységéhez kapcsolódnak. Szintén nem támogatható tevékenység az, ami alkohollal és dohánytermékekkel kapcsolatosak, illetve az adóbírságokat sem lehet elszámolni. Továbbá feltétel, hogy rendezett munkaügyi kapcsolattal rendelkezzen a szervezet, ne legyen végelszámolás, csődeljárás, felszámolás alatt, átlátható legyen, és nagyon fontos, hogy ne legyen a NEA támogatásokból kizárva, továbbá ne legyen el nem számolt támogatása. A pályázat regisztrációs díja idén is 2 ezer forint.
A lehetséges buktatók és azok elkerülése
- Pályázat előtt érdemes a szervezetnek megnézni, hogy az adatai stimmelnek-e - javasolja Zugor Zsuzsanna. - Érdemes leellenőrizni, hogy a szervezet elnöke jogosult-e még aláírni, mert ha nem, akkor nagyon gyorsan be kell nyújtani az erre vonatkozó igényt, mert a jogfolytonosságnak köszönhetően a benyújtással már jogosulttá válik rá. Továbbá kötelezően vizsgálja a pályázat kiírója a birosag.hu oldaláról letölthető számviteli beszámolót, mert ezzel tudja ellenőrizni a 75 millió forintos értékhatárt, és hogy a szervezet megfelel-e az előírásoknak. Ha ez a beszámoló még nincs benyújtva, még pótolhatja a szervezet, melyet letétbe helyezési igazolással tud igazolni a pályázaton.
Mire költheti és mire nem?
A pályázat értékelési szempontjai azonban nem merülnek ki a jogi háttér rendezettségének vizsgálatával: a kiíró ugyanis figyelembe veszi, hogy a pályázó szervezet mennyire valós célra kíván pályázni, a költségvetés mennyire megalapozott, mennyire kidolgozott, illetve, hogy milyen társadalmi hatása van az adott pályázatnak - tette hozzá az Echo Innovációs Műhely elnöke.
Hol lesz még tájékoztató Fejérben?
A székesfehérvári tájékoztató mellett szerveznek fórumot Dunaújvárosban, Móron, Csákváron és Sárbogárdon, ahol a szervezeteknek konkrét segítségnyújtás keretében, akár a pályázat beadásában is tudnak segíteni. A NEA összevont pályázati kiírása november 12-e és december 12-e között él, az egyszerűsített pályázat pedig november 14-től december 13-ig érhető el a civilek számára - ám mindkettő esetében érdemes figyelembe venni, hogy a keret kimerüléséig vehető igénybe, ezért érdemes minél előbb benyújtani a pályázatokat.