2012.03.12. 07:58
Amitől a nők szíve megdobban
Székesfehérvár - Egy tárlat, ahol a kiállított munkák alkotói mindannyian nők, és a megnyitón a látogatók között is csak elvétve láttunk férfiakat. Ezen nincs mit csodálkozni, elvégre a gyöngyékszerek láttán főként a nők szíve ver hevesebben...
Gyöngyvilág címmel nyílt kiállítás a Megyei Művelődési Központ - Művészetek Házában a Magyar Gyöngy Egyesület tagjainak munkáiból. Ez az egyetlen kézműves egyesület az országban, amelynek tagjai kizárólag a gyönggyel foglalatoskodnak: azaz munkáikban a gyöngyöt, mint díszítő elemet használják. De micsoda ügyességgel! Az ember lányát elfogja a sárga irigység: egyrészt, mert legszívesebben birtokba venné a szebbnél szebb modern ékszereket, no és a népi tradíciókat követő gyöngyös nyakbavalókat egyaránt. Másrészt pedig azért irigykedik, mert két bal kézzel verte meg a sors és sosem tudná megtanulni ezt a sok türelmet, kitartást, elmélyültséget igénylő foglalatosságot.
- Az egyesület 2003-ban alakult meg, negyven tagot számlál - mondta Ganevné Székely Katalin elnök. - A tagjaink Pest megye különböző városaiban élnek, ezért gondosan kell összeállítani az éves programunkat: fontos előre meghatározni, mikor találkozunk, milyen előadókat hívunk, miféle technikákat, motívumokat tanulunk. Rendszerint a Ferencvárosi Művelődési Központban jövünk össze. Lényegesnek tartjuk a magyar kézművesség hagyományainak ápolását: mintegy tizenöt népi iparművész tartozik az egyesülethez. Ők a tradíciók alapján készítenek gyöngyékszereket, emellett persze - ahogyan a kiállítás is mutatja - az egyesület sok tagja foglalkozik egészen modern ékszerek tervezésével, készítésével... Persze, mindenki másként dolgozik: ha huszonöten jövünk össze, akkor huszonötféleképpen fűzzük le ugyanazt a modellt.
Ami a hagyományokat illeti, Magyarországon különösen a Sárköz híres arról, hogy a csodálatos gyöngyékszerek szorosan hozzátartoznak a népviselethez. Így aztán nem véletlen, hogy a tárlaton is láthatunk néhányat a sárközi viselet jellegzetes, gyöngyös kiegészítőiből a szorítkótól a safringig... Ganevné Katalin persze hozzáteszi, hogy egy-egy hatalmas, kör alakú, a vállat is beborító nyakbavetőt, egy téglalap alakú nyaksit, vagy éppen a különlegesen szép decsi virágost leginkább alkotótáborokban van módjuk elkészíteni. Hiszen ezek a fantasztikus népi ékszerek igen időigényesek. A találkozókon inkább kisebb darabok fűzésére vállalkoznak.
Arra törekednek, hogy népművészeti és iparművészeti munkáikat egyaránt zsűriztessék, és arra is, hogy remekeiket szerte az országban bemutassák: így kerültek a Megyei Művelődési Közponba is.
Persze, nem mindegy, hogy milyen alapanyagokból dolgoznak. Általában csehországi üveggyöngyöket használnak - tudom meg Ganevné Katitól, aki elárulja: szerencsére az egyesületnek jó kapcsolatai vannal az üveggyöngy-gyártás fellegvárának számító Jabloneccel. Ganevné Székely Katalin ugyanis Halásztelken él (ott van az egyesület bejegyzett székhelye is), Halásztelek egyik testvérvárosa pedig a csehországi Rousinov. A cseh polgármester révén jött létre a kapcsolat, miután Rousinov elöljárója tudomást szerzett arról, hogy Halásztelken él egy asszony, aki a magyarországi népviselethez tartozó csodálatos ékszereit éppen cseh üvegből készíti...
A tárlat április 1-ig látható.