2018.03.13. 06:36
Tényleg létezik a hiperszonikus orosz rakéta
Oroszország, 2018. március 12. Az orosz védelmi minisztréium honlapján látható videofelvételrõl készített képen új, hiperszonikus Kinzsal rakétával felfegyverzett MiG-31-es orosz harci gép készül felszállásra egy dél-oroszországi támaszpontról 2018. március 11-én. A Kinzsal az egyike az új fegyvereknek, amelyeket Vlagyimir Putyin orosz elnök említett az orosz parlament két háza elõtt tartott évértékelõjében. (MTI/AP/Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata)
Leszerződött az Avangard hiperszonikus hadászati rendszer sorozatgyártására az orosz védelmi minisztérium – jelentette ki Jurij Boriszov, a tárca helyettes vezetője a Krasznaja Zvezda című katonai lap hétfői számában megjelent interjújában.
Az új elveken alapuló felszereltségű, manőverező robotrepülőgép-blokkot indító, Avangard kódnevű hadászati rakétarendszer kikísérletezéséről és sorozatgyártásának elkezdéséről elsőként Vlagyimir Putyin elnök tett bejelentést az orosz törvényhozás két háza előtt március 1-jén elmondott beszédében.
Az irányítható, új kompozit anyagok felhasználásával megépített blokk
Putyin szerint a sűrű légrétegekben 1600-2000 fokos „tűzgolyóvá” felhevülve, a hangsebesség több mint hússzorosával, meteoritként halad a célja felé, „gyakorlatilag a plazmaképződés körülményei között”.
Boriszov tábornok elmondása szerint a magas hőmérséklet miatt a kísérletek „nem nehézségek nélkül” folytak, mert az új fegyver „valóban plazmában repül”. Kijelentette azonban, hogy mind az irányítással, mind a védelemmel kapcsolatos problémákat sikerült megoldani, és a sorozatgyártásra szóló szerződések megköttettek.
„Vagyis ez nem blöff, ezek valós dolgok”
- állította a miniszterhelyettes.
A Putyin-beszéd után röviddel Szergej Karakajev, a hadászati rakétaerők parancsnoka közölte, hogy a szárnyas siklóblokkal felszerelt Avangard stratégiai rendszer tesztelése sikerrel zárult. Elmondta egyebek között, hogy a ballisztikus röppályájú rakétáktól eltérően az új fegyver néhány tucat kilométer magasságban a sűrű légrétegekben halad. A repülés irányát és magasságát is változtatva képes elkerülni az összes létező és fejlesztés alatt álló rakétavédelmi rendszer észlelési és megsemmisítési zónáját.
Boriszov a lapinterjúban „mai realitásnak” nevezte azt is, hogy az orosz fegyveres erőket tavaly óta lézerrendszerekkel kezdik felszerelni. A lézerfegyverekről Putyin is említést tett március 1-jén. Arról is szólt, hogy a Vojevoda interkontinentális ballisztikus rakétákat felváltó Szarmatokat szintén nehezen elfogható hiperszonikus blokkokkal láthatják el.
Borítókép: Egy új, a hiperszonikus Kinzsal rakétával felfegyverzett MiG-31-es orosz harci gép / MTI/ AP /Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata