Ti tudtátok?

2 órája

TOP 10 érdekesség a Miskahuszárról - az ötletgazda előtti tisztelgés jegyében

A pákozdi Miskahuszár szobra a magyar huszárhagyományok és a hazafias művészet időtlen szimbóluma. Vlaszák Mihály ötletgazda és az alkotói közösség által megálmodott 13 méteres, 100 tonnás betonóriás a magyar huszárok hősiességét idézi. A monumentális emlékmű a Velencei-tó térségének egyik ikonikus látványossága lett, ahol a látogatók találkozhatnak a magyar történelem szellemiségével és a huszárhagyományokkal, amelyeket a Honvédő Miskahuszár Alapítvány ápol és visz tovább.

S. Töttő Rita

Fotó: S. Töttő Rita / FMH-archív

TOP 10 Érdekesség a pákozdi Miskahuszár szobráról, tisztelegve a 2024. november 14-én elhunyt Vlaszák Mihály és öröksége előtt:

1.      Világrekorder nagyság – A pákozdi Miskahuszár a világ legnagyobb huszárszobra, amely 13,01 méter magas és 100 tonna súlyú betonból készült.

2.      Egyedi magyar alkotás – Magyarországon készült elsősorban a gyerekek örömére, a hazafias művészet és a huszárhagyományok tisztelete jegyében.

3.      Vlaszák Mihály öröksége – Vlaszák Mihály ötletgazdaként és lelkes szervezőként állt a projekt mögött, emlékét a szobor ápolja.

4.      Honvédő Miskahuszár Alapítvány céljai – Az Alapítvány a huszárszobor köré rendezvényeket, kulturális eseményeket és oktatási programokat szervez.

5.      Történelmi helyszín – A szobor a Bogár-halomra épült, ahol 1848-ban Jellasics horvát bán serege gyülekezett, így a pákozdi csata helyszínéhez kötődik.

6.      Év Emlékhelye közelében – A szobor közel van a Katonai Emlékparkhoz, amelyet 2022-ben az „Év Emlékhelyévé” választottak.

7.      Gyermekeknek szóló interaktív applikáció – A Pukkido nevű GPS alapú alkalmazás játékos formában mutatja be a szobrot az M7-es autópálya közelében járó gyerekeknek.

8.      Kulturális és turisztikai látványosság – A Bence-hegyi kilátó után a Velencei-tó térségének második leglátogatottabb turisztikai látványossága lett.

9.      Jelképes győzelmi pozíció – A szobor egyik kezében győzelmi zászlót tart, míg másik kezét kardján nyugtatja, szimbolizálva a huszár védelmi készültségét.

10.   Közösségi támogatás és fejlődés – Az Alapítvány célja, hogy még több kulturális programot és oktatási eseményt szervezzen a huszárszobor köré, bevonva a helyi és nemzetközi közösséget.

Ezek az érdekességek mind hozzájárulnak a Miskahuszár szobor egyedi karakteréhez és nemzetközi hírnevéhez, megőrizve a huszár hősiesség és bátorság emlékét a magyar hagyományokban.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!