Egészség

2018.04.14. 10:00

A vény nélkül kapható szerek ellenőrizetlenül szedése olyan, mint egy vakutazás

A puffadás és a gyomorégés ma népbetegségnek számít. Nagyjából a lakosság felét érinti, de egy éves időszakon belül körülbelül 60 százalék azoknak az aránya, akiknek legalább egyszer vannak refluxos tünetei.

Borsányi Bea

A savas felböfögés, a gyomorégés vagy a gyomorfájás refluxra is utalhat

Fotó: Shutterstock

Ennek megfelelően megvannak azok a recept nélkül kapható és a médiában is sokszor reklámozott szerek, amelyek enyhíthetik a tüneteket. Lapunk arról kérdezte Kovács Tibor belgyógyászt, szedhetők-e ezek rendszeresen, illetve szedésükkel valóban megoldhatók-e a gyomorproblémák. Kezdjük azonban a legelején, az okoknál.

Mi áll a háttérben?

– A kérdés rettentően bonyolult, hiszen a puffadásnak és a gyomorégésnek is számos oka lehet. Leegyszerűsítve azt mondanám: a gyomorsav-túltermelésre vagy a nem megfelelő epeműködésre vezethetők vissza. Puffadásos panaszok már fiatalkorban is jelentkezhetnek, ha olyat eszik valaki, ami az egyéni érzékenysége miatt számára nem tökéletes. A leggyakoribb hiba azonban, hogy hirtelen, kapkodva és túl sokat eszik valaki. Ha erre aztán még valamilyen szénsavas üdítőt is iszik a végén, máris képződnek a gázok. Ugyanakkor a gyomorra rossz hatással van a stressz, a túlhajszoltság, illetve az életmód is, így többek között a dohányzás és az alkohol – magyarázta a belgyógyász.

Gyomorégést akkor érzünk, ha a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó sav marja annak alsó részét. Ez pedig akkor fordulhat elő, ha nem jól zár a gyomorszáj záróizma. Egyénenként változik, hogy kinek milyen erős ez az izma és meddig bírja a gyomorban kialakult nyomást. Általánosságban elmondható azonban, hogy 40 éves kor felett – csakúgy mint ahogy a szervezet más részei is „elöregszenek” – ez az izom renyhülni kezd.

Mik a veszélyek?

A recept nélküli szerek – kiváltképp, ha a gyógyszerésszel egyeztetünk, mire is keresünk megoldást – egy-egy tüneten valóban segíthetnek. A rendszeres szedésük veszélye abban áll, hogy ha valaki hozzászokik ahhoz, hogy bizonyos panaszaira megoldást nyújt egy bizonyos szer, észre sem veszi, ha a tünetek idővel súlyosabbá válnak, megváltoznak, vagy más tünetek is társulnak hozzá. Így aztán előfordulhat, hogy mire orvoshoz kerül az ember a panaszával, addigra jóval súlyosabb a gond és jóval nehezebben, vagy csak műtéti úton kezelhető. Ezenfelül, a laikus nem biztos, hogy megfelelően diagnosztizálja a saját baját, ha csak a reklámok szövegére és nem szakember véleményére támaszkodik. Előfordulhat, hogy nem fordít figyelmet olyan apróságnak látszó tünetre, amelynek a valóságban komoly figyelmeztető hatása van.

A savas felböfögés, a gyomorégés vagy a gyomorfájás refluxra is utalhat
Fotós: Shutterstock

Az orvos javaslata

– Ha lassabban múlnak a tünetek, mint ahogy egyébként szoktak, vagy nem oldódnak meg az általunk megszokott módszerekkel, netán új, társuló tünetek jelentkeznek, feltétlenül keressék fel a háziorvosukat és vizsgáltassák ki, mi áll a tünetek hátterében. Meglehet, hogy a gasztroenterológus is csak azt mondja majd, elég adott esetben valamilyen recept nélkül kapható szert bevenni, de előfordulhat, hogy a beteg állapota orvosi követésre, kezelése pedig vényköteles gyógyszerekre szorul.

A recept nélküli szerek csak a „tüzet oltják”, de a tűz keletkezésének okára nincsenek hatással, vagyis savlekötők esetében csak a savat és nem pedig a savtermelést csökkentik. A kezeletlen reflux okozhat további, komoly problémákat is.

Előidézhet tüdőgyulladást, rontja az asztmát, fekélyhez is vezethet, de akár rák előtti állapotba is kerülhet a gyomor vagy a nyelőcső – hívta fel a figyelmet Kovács Tibor, aki azt is elmondta, a recept nélküli szerek ellenőrizetlenül történő szedése olyan, mint egy vakutazás: semminek nem nézünk utána, mindent menet közben próbálunk elintézni. Aztán vagy jól sikerül a nyaralás, vagy rémálommá válik.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában