2023.08.27. 10:00
Benépesültek a Fülöp-hegy portái, szeretet járta át a vidéket (Galériával!)
Tizennegyedik alkalommal csábította a vendégek százait az önkormányzat és a szőlősgazdák vendégszeretete a Fülöp-hegyi Pincefesztiválra. A pincesorok megteltek élettel, zenével, a poharak borral, a körhinta gyerekekkel.
Szobrot emeltek Herceg Batthyány Fülöpnek. Az alkotást Meixner Hegyi Etelka porcelántervező művész és Pirtyák Zsolt leplezett le.
Fotó: Varga-Szücs Zsuzsanna
Az adott pincék előtt a mennyei borok adták magukat, de a finom ételekben sem volt hiány. Így sem szomjas, sem éhes nem maradhatott senki!
A szombat délutáni avatóünnepségre érkezve a Vásártér megtelt finom illatokkal, a helyi asszonyok ugyanis a nagy forróság ellenére szorgalmasan sütötték a mennyei lángosokat, amiket fokhagymás tejföllel és sajttal tálaltak. Néhány lépéssel odébb pedig az Emlékpark fáinak árnyékában meghúzódva a lajoskomáromiak ünnepsége zajlott, meghitten, családias körben. Az eseménynek lelke és szíve volt: Batthyány-szobrot avattak, méghozzá Fülöp Hercegét, díjakat osztottak ki és díszpolgári címet adományoztak. Puskás Tiborné önkormányzati képviselő, kiváló pedagógus konferált, az elismeréseket Pirtyák Zsolt polgármester adta át.
Immár hagyomány, hogy a Pincefesztivál nyitányaként kihirdetik az idei borverseny eredményeit. A szakértő zsűrinek a sok remek bor közül sikerült kiválasztania a három legjobbat, valamint az „Év bora" címre is megtalálták a legméltóbbat. A győztesnek járó elismerést Mohai János Cabernet Sauvignon bora kapta, megelőzve Reizinger Ádám Zenit és a harmadik helyezett Hutvágner László Olaszrizling borát. Az utóbbiról pedig néhány pillanat múlva kiderült az is, hogy elnyerte a „Lajoskomárom bora" 2023-as címet is.
Ezt követően Sirokai Ferenc Tanár úr vehette át a „Lajoskomáromért" kitüntető oklevelet és plakettet, amelyet rendszerint az a személy érdemli ki, aki közösségi- és szakmai munkájával sokat tett szeretett településéért. Sirokai Ferenc Tanár úr kétségtelenül ilyen személyiség, születésétől fogva minden szál a településhez köti. Puskás Tiborné felszólalásában hosszasan méltatta életútját, pedagógus pályáját, a helyi általános iskoláért és szülőfalujáért tett áldozatos tevékenységét. Sirokai Ferenc keze nyomát dicséri többek között az Emlékparkban található szemléltető tábla szövege, amelyből sok mindent megtudhatunk Herceg Batthyány Fülöpről, a Fülöp-hegy névadójáról, a helyi Vadásztársaság történetéről, vagy a régi Cédulaházról. – hangzott a dicséretben.
Az ünnepség színvonalát egy olyan esemény is emelte, amely Lajoskomáromot besorolta azon kevés települések közé, akik szobrot emeltek Herceg Batthyány Fülöpnek, aki a falu alapítójának, Lajosnak a fia. Az elkészült mellszobor alkotója szintén a falu szülötte, Meixner Hegyi Etelka porcelántervező művész, aki a polgármesterrel, Pirtyák Zsolttal együtt leplezte le a község újabb ékességét, a Herceg Batthyány Fülöp szobrot, aki tekintetét mostantól ismét a szeretett Fülöp-hegyre emelheti. Az ünnep fontos részeként a szőlőt és a bort Tamási Szabolcs református lelkipásztor és Decmann Tibor lelkész áldotta meg, valamint megszentelték az új kenyeret és az átadott szobrot. Ezt követően folytatódhatott a színes programkavalkád, bortúrákkal, a Pitypang zenekar fellépésével, a Sárréti Csókavirág Néptánc Egyesület előadásával, megkoronázva a Discover Band őrületes koncertjével.
Lajoskomáromi Pincefesztivál
Fotók: Varga-Szücs Zsuzsanna