2017.10.22. 15:30
Hamisított termékek: a vásárló is felelős?
Tavaly óta enyhén emelkedett a hamisított termékek iránti kereslet a lakosság körében. A legnépszerűbbek továbbra is a ruhák a hamis termékek közül.
Ez derült ki a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) és a Tárki legfrissebb közös kutatásából, A felmérés szerint, leginkább a férfiak, illetve a Budapesten élők vásároltak nagyobb arányban hamis terméket az elmúlt évben.
A felmérésben résztvevők 23 százaléka jelezte, hogy beszerzett egy vagy több alkalommal nem megbízható forrásból származó terméket a felmérést megelőző egy évben. A „legkelendőbb” változatlanul a hamis ruha volt 18 százalékkal, amit a hamis illatszerek, élelmiszerek és szoftverek követtek 5, illetve 3-3százalékkal. Hamis gyógyszereket mindössze 1 százalék vásárolt. Enyhén javuló tendenciáról tanúskodik, hogy a fogyasztók aránya a hamis illatszerek, adathordozók és az élelmiszerek esetében kisebb mértékben csökkent tavaly óta – derül a felmérésről lapunkhoz eljuttatott közleményből.
A válaszadók közel kétharmadának (62 százalék) döntésében az játszotta a döntő szerepet, hogy a hamis árucikk „olcsó volt”. Az élelmiszerek, számítógépes programok és gyógyszerek esetében az interjúalanyok leginkább azért vették meg a hamis terméket, mert úgy vélték, hogy „nem volt gond annak minőségével”.
A válaszadók egyébként szigorúan ítélik meg a hamis termékek árusítását, mivel csaknem kétharmaduk (60százalék) bűncselekménynek tartja a hamisítványok eladását, egyharmaduk (33 százalék) pedig a fogyasztót is felelősségre vonná. Tavaly óta változatlan azoknak az aránya, akik a jelenleginél keményebben lépnének fel a hamisítókkal szemben: a megkérdezettek 63százaléka a mostaninál szigorúbban büntetné a hamisítókat, viszont 13százalékuk megengedőbb lenne velük szemben. 70 százalék szerint fontos a gyakoribb és hatékonyabb ellenőrzés, míg csupán 9 százalék nem ért egyet ezzel.