2020.10.08. 07:00
Emlékérmet alapított a jótékonysági vadászat szervezője, Kápolnásnyéken adták át
Magyarországi mintára az idei évtől még négy országban rendeznek jótékonysági vadászatot decemberben. A kápolnásnyéki központú kezdeményezés tehát kinőtte magát – ennek apropóján jelentették be: emlékérmet alapítottak Széchenyi Zsigmond emlékére, melyet minden esztendőben az arra érdemeseknek adományoznak. Nem volt kérdés, hogy az elsőt ki kapja.
Az első érmet Széchenyi Zsigmond özvegye, Hertelendy Margit kapta
Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap
Az immáron hetedik éve zajló jótékonysági vadászatok tiszteletére alapított Széchenyi Zsigmond emlékérmet szerdán, sajtónyilvános eseményen mutatta be a közönségnek Fejes László, az Országos Jótékonysági Vadászat Nonprofit Kft. ügyvezetője a Halász-kastélyban. A helyszín nem véletlen – a térségben tevékenykedő Velencei-tavi Kistérségért Alapítvány munkásságát már hosszú évek óta a vadászati kultúra emelésével is kiegészítette – világított rá L. Simon László országgyűlési képviselő, az alapítvány alapítója, s hozzátette: ennek az eredményes munkának a része a jótékonysági vadászat is, mely a kastélytól indult s ott is fejeződött be minden évben. Tavaly létrehozták Fejes Lászlóval azt a nonprofit szervezetet, melynek célja, hogy országossá, sőt, most már a Kárpát-medencében is elérhetővé váljon a rendezvény. Az alapítvány vadászati témájú programjai közé tartozik az a vadgasztronómiai főzőverseny is, melyet jövőhéten, szintén a kastély kertjében rendeznek meg, valamint az a tavalyi Vadászfegyverek-/Fegyvervadászok című kiállítás, melynek második részét, a Magyar Nemzeti Múzeummal együttműködve, október 17-én nyitják meg a kastély kiállítótermében.
– A vadászok társadalmi szerepvállalásának részeként kezdődött a jótékonysági vadászat rendezvénysorozata. Kis hógolyó volt, ami mostanra lavinává változott – fogalmazott Fejes László, kirajzolva az elmúlt hét év eredményeit: összetartó, erős közösség alakult ki, 47 millió forintot gyűjtöttek, 19 kórháznak adományoztak, mellyel több mint 7 ezer gyermek gyógyulási folyamatához járultak hozzá. – Eredményes és szép esztendők, sok gyermek mosolya van mögöttünk – summázta az ügyvezető, aki ezt követően mutatta be a most alapított, Pogány Gábor Benő, Munkácsy-díjas alkotó által készített Széchenyi Zsigmond Emlékérmet. Az idei évtől minden esztendőben tizenkilencet adományoznak az arra leginkább alkalmas személyeknek. – Azoknak adjuk át, akik a legtöbbet tettek a vadászatért, a vadászati kultúra megbecsüléséért. Akik példát mutattak emberségből, s adakoztak.
Az első érmet természetesen Széchenyi Zsigmond özvegye, Hertelendy Margit kapta, aki személyesen is eljött a szerdai eseményre. Meghatódva, boldogan vette át a vadászíró felesége a férjéről elnevezett míves emlékérmet az alapítóktól. Ezt követően pedig Fejes László Puha Zsolttal, a szlovák partnerszervezet vezetőjével együttműködési megállapodást írt alá, melynek keretében hivatalosan is bejelentették, hogy a magyarországi jótékonysági vadászat példájára Szlovákiában is megrendezik az eseményt s ott is gyűjtenek a kórházak javára. – Szlovákia az első, de nem az utolsó partner – fogalmazott Fejes László, kiemelve, hogy Romániával, Szerbiával és Szlovéniával is van megállapodás, így tehát a magyar mintára további négy országban is meghonosodik az idei évtől a jótékonysági vadászat. – 2021-ben további országokkal szeretnénk növelni az összefogást, s reméljük, hogy a jövőre Magyarországon rendezendő „Egy a természettel” Nemzetközi Vadászati és Természeti Kiállítás további jó alkalom lesz arra, hogy növeljük az összefogásunk ismertségét, s ezzel még több partnerországot vonjunk be a – mondta az ügyvezető, nem titkolva, hogy világméretű esemény létrehozásán munkálkodnak.