2021.05.11. 07:15
Különös égi jelenség – Szokjunk hozzá!
Az elmúlt napokban, például vasárnap is, a késő esti órákban különös égi jelenséget figyelt meg több olvasónk is. Mik lehettek ezek az egymást szabályosan követő fénypontok?
A csillagok égi vonulásának képébe ugyancsak belezavarnak a fellőtt kis műholdak
Forrás: Stock
Fotó: Shutterstock
A vasárnap esti jelenséget követően a találgatás is egyből megkezdődött a közösségi oldalakon. Sokan voltak kíváncsiak arra, vajon mik lehetnek az égen gyakorlatilag szabályosan átvonuló, fényes pöttyök.
Benkő Andrea rádióriporter például így írt a látványról a bejegyzésében: „Egy (csillag) fényes pont lassan elindul az égen, és követi libasorban nagyjából egyforma távolságra utána még nyolc ugyanolyan fényes pont. Először azt hittem, hogy talán magasan szálló vadászrepülők, lehet, hogy titkos gyakorlatra mennek? Hangjuk azonban nem volt. Ezt furcsállottam. Szóltam a fiamnak is, kijött ő is, néztük hosszan őket, tanakodtunk, mi lehet az. Kis idő múlva újabb sorozat tűnt fel az égen ugyanolyan libasorban, hangtalanul, de ez az előbbinél jóval hosszabb sor volt, harmincig számoltam.”
A „megfejtést” aztán Trupka Zoltán székesfehérvári amatőr csillagász hozta. Aggodalomra semmi ok, nem az ufók érkeztek meg, s ez még csak nem is csillaghullás volt. Csupán a Starlink–19 nevezetű műholdsereget lehetett látni a Fejér megyei, székesfehérvári éjszakában.
Éppen májusban lesz két éve, hogy megkezdődött a Starlink program: a SpaceX vállalat terve, hogy 2024-ig közel 12 ezer műholdat állítson pályára, amelyek segítségével oda is eljuthat a szélessávú internet bolygónkon, ahol annak eddig akadálya volt.
Minden felbocsátáskor 60 műholdat juttat ki a világűrbe a Falcon–9 hordozórakéta. Ez történt most is, ezeket a mesterséges holdakat láthatták az éget fürkésző szemek. Eddig egyébként már közel ezerötszáz ilyen műholdat küldtek fel, s a jövőben se lepődjünk meg, ha ilyen „pöttyöket látunk az égen. Messze még a 12 ezres szám elérése.