2021.11.20. 13:00
A télváró szelídgesztenye
Leginkább mediterrán klimatikus viszonyok között érzi jól magát a szelídgesztenye, ezért Fejér megyében meglehetősen ritka látványosságnak számít.
A télváró finomság ritkán terem nálunk
Fotó: S. Töttő Rita / Fejér Megyei Hírlap
Elvétve, egy-két védettebb udvaron fedezhető csak fel egy-egy féltve őrzött példány. A vadgesztenyétől könnyedén megkülönböztethető, termése a téli gasztronómia kedvence.
A szelídgesztenye, azon túl, hogy termése fogyasztható, abban is különbözik a vadgesztenyétől, hogy más klimatikus viszonyok között érzi jól magát.
Főképp Olaszországban és Törökországban találhatók nagy ültetvényei ennek a lassan növő, Magyarországon főképp az Alföldön megtalálható fának. A szelídgesztenye fája a laza, mélyrétegű, humuszos talajt kedveli, és sok gondoskodást, vizet igényel. Zsenge, finom levelei jellegzetesek, de a termésén található tüskés héj az, amiből még a laikusok is meg tudják különböztetni a vad változattól. Tüskéi ugyanis hosszabbak, sűrűbbek. A termés tetejét vágjuk be, áztassuk be egy éjszakára vízbe, majd süssük meg. Desszertként, húsok mellé, köret kiegészítőjeként is tökéletes.
Frissen Fejérből
- Ciszterci Médianapokat tartottak Székesfehérváron
- Adventváró délutánt szerveznek Seregélyesen
- Kiállításon látható a Székesfehérvári Zsidó Hitközség története
- Koraszülöttek világnapja: lila színbe borult a Szent György kórház gyermekosztálya (galéria, videó)
- Táncház a Kákics zenekarral az MCC-ben