2024.11.10. 19:30
A Lengyel Függetlenség Napját ünnepelték
A Lengyel Függetlenség Napja alkalmából tartott ünnepséget az újonnan megalakult Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban. Az eseményen közreműködtek az Országos Lengyel Nyelvoktató Iskola diákjai, valamint zongorajátékával Rotter Dávid, a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI tanulója.
Fotó: Gombor Lili/FMH
1918. november 11. az egyik legfontosabb dátum a lengyel történelemben, ugyanis Lengyelország 123 év után e napon nyerte vissza függetlenségét, és vált újra önálló, független és szabad országgá – idézte fel a történelem egyik fordulópontját Borbély Imréné, a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnökhelyettese a Lengyel Függetlenség Napja alkalmából rendezett ünnepségen, melyen részt vett Jakubek Tiborné, a Székesfehérvári Horvát Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, Gróf Krisztina, a Székesfehérvári Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, valamint ifj. Károlyi Attila, a Székesfehérvári Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke és Szalai Árpád István, a Tatabányai Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.
Népeink a történelem során többször szenvedték a rabságot, a rabigát. Bár az idősíkokban mindig felváltva szenvedtünk, így tudtunk erőt és kitartást adni a másiknak, az éppen szenvedőnek. A remény az, melyet mutattunk, s melyet most is mutatunk a másiknak. A remény egy jobb időre, a remény egy szabad és független országra. A középkor óta összekötnek minket szeretett uralkodóink, akik házasságaik által, nem pedig a hadseregeik által leigázva vezették népeiket. Ki ne tudná ezt jobban, mint mi, akik Székesfehérváron, a királyok ősi, koronázási és temetkezési városában élünk – szólt az ünneplőkhöz Szalai Tamás, a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnöke köszöntőjében, melyben felidézte a lengyel történelem viszontagságos éveit, a lengyel nép küzdelmeit. – Manapság azt hihetnénk, hogy a fejlett, civilizált világban a szabadság lényegi formája, amely nem korlátozza az emberek etnikai, kulturális és vallási hovatartozását, mindenkinek veleszületett joga. De a jelenlévő idősebb generáció képviselői az élő tanúk arra, hogy semmi sincs ingyen: egyszer mindenért meg kellett és meg kell harcolni ismét, ha a történelem úgy kívánja – fogalmazott Szalai Tamás.
Az ünnepségen versekkel és zenével közreműködtek az Országos Lengyel Nyelvoktató Iskola diákjai, valamint zongorajátékával Rotter Dávid, a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI tanulója.
A Lengyel Függetlenség Napját ünnepelték
Fotók: Gombor Lili
Frissen Fejérből
- Megdöbbentő kegyetlenség: Tizenöt évig tartotta rabszolgasorsban
- Kigyulladt egy garázs Sárbogárdon
- Mi a helyzet az EU-ban és az Egyesült Államokban a választásokat követően?
- Windsori víg nők a Vörösmarty Színház színpadán
- Felsővárosi lakossági fórum lesz Földi Zoltánnal