2 órája
Geológiai kutatásokra készülnek Dél-Fejér településein
A geológiai kutatások a lehető legkisebb mértékben érintik a helyi lakosságot – tájékoztatták lapunkat a szakemberek. Geológiai mérésekre készülnek.
Fotó: Volter György
Előszállás és Daruszentmiklós lakói, az önkormányzatok közösségi felületein, nem rég tájékoztatást olvashattak, a területükön tervezett szeizmikus mérésekről. A tájékoztatás lényege a következő: – A kutatás a teljes területen előreláthatólag 2024. október 20. és 2024. november. 30 között egy-egy szűkebb körzetet érint majd, és körülbelül 7-10 napig tart, és alábbi lépésekben zajlik.
• október 20-tól: a 2 fős geodéta mérőcsoportok megkezdik a tervezett szeizmikus vonalak kitűzését. GPS segítségével kijelölik és számozott fakarokkal megjelölik az érzékelők pontjait az ingatlanokon, közutakon és a települések utcai mentén.
• november 1-től a kábeles csoportok a kijelölt pontok mellé geofonokat helyeznek el, amelyeket hegyes végükkel a talajba szúrnak. Az érzékelőék nagyjából 8-10 napig maradnak majd a területen. Ezek a speciális eszközök csak szeizmikus kutatásra használhatók, más számara értéktelenek, használhatatlanok. November 5-től a szeizmikus jelgerjesztés történik. A gépek működése a mezőgazdasági gépekhez hasonló zajjal jár majd.
Szerkesztőségünk érdeklődését is felkeltette az érdekes munkafolyamat, így megkerestük a megrendelő és a kivitelező szakembereit, akik a következő szakmai tájékoztatást adták lapunknak: – Cégünk, a Green Storage Kft. egyik kiemelt projektje a Danube Removals, egy közép-magyarországi teljes körű karbonmegkötési és -tárolási (CCS) projekt, amely évente több mint félmillió tonna zöld szén-dioxid semlegesítését tűzte ki célul. A Pannon Bio Zrt-nél, Európa legnagyobb biofinomítójában keletkező szén-dioxidot 5-10 kilométeres vezetéken keresztül mélyen a föld alatti sósvízrétegekbe injektáljuk, és így alacsony költségű, nagy volumenű CO2-tárolási potenciált alakítunk ki. Ezzel Magyarországot az EU egyik vezető alacsony szén-dioxid-kibocsátású biorefinéria-régiójává tesszük, és új üzleti lehetőségeket teremtünk a térség számára.
Míg a szeizmikus kutatásokra vonatkozó kérdéseinkre pedig a következő választ kaptuk a cég vezetőségétől: – A projekt megvalósítása részeként cégünk engedélyt kapott arra, hogy a minél alaposabb geológiai ismeretek elnyerése érdekében Dunaföldvár környékén szeizmikus kutatásokat végezzen. Idén év végén, és 2025 első felében Alsószentiván, Baracs, Daruszentmiklós, Dunaegyháza, Dunaföldvár, Előszállás, Mezőfalva, Nagykarácsony és Solt által határolt, mintegy 116 négyzetkilométeres területen zajlanak majd a kutatások. Ennek lezárultával kezdjük meg a geológiai mérések második fázisát, amelynek során 35 kilométer hosszan Baracs, Daruszentmiklós, Dunaföldvár, Dunaújváros, Előszállás, Kisapostag és Németkér érintésével mérjük fel a térség adottságait. A geológiai kutatások a lehető legkisebb mértékben érintik a helyi lakosságot, annak konkrét fázisairól és magáról a projektről közvetlenül és a médiacsatornákon keresztül folyamatosan tájékoztatást nyújtunk.
Szerkesztőségünk meghívást kapott a munkafolyamatok megkezdésének napjára, így a későbbiekben a helyszínről tudósítjuk majd olvasóinkat, az érdekes munkálatokról.