2021.07.01. 07:15
Csipkék bűvkörében a fehérvári táborozók
Idén 27. alkalommal rendez csipkeverőtábort a Magyarországi Alkotóművészek Közép- és Nyugat-dunántúli Regionális Társasága. A tábor témája a sárközi csipke variációi.
A résztvevők nagy odafigyeléssel és precizitással készítik alkotásaikat
Fotó: Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap
Idén sem maradhatott el a már hagyományosnak számító csipkeverőtábor. Az egyhetes rendezvény során a résztvevők a sárközi csipke variációival ismerkedhetnek meg.
– A Sárközben gabócának nevezik a csipkét, ami vertcsipke-technikával készül. Mi a sárközi vert csipkével foglalkozunk, ennek variációit tanuljuk idén – mesélt a tábor tematikájáról Kárpáti Veronika csipkeverő. – A vert csipke lehet alakveréses vagy torchon csipke. Míg előbbiben a levélke formájú verésminták dominálnak, addig utóbbi hálós alapú.
A csipke virágkora az 1850-60-as évekre tehető. A csipkék szinte minden esetben követik a sárközi hímzések motívumkincseit. Az alakveréssel készült betétcsipkéket a női bevarrt ujjú ingvállak díszítésére használták, a nyaktól kezdve egészen az ingujj végéig. A szélcsipkék a férfiingek ujjvégein jelentek meg. A torchon technikájú csipkéket jellemzően lepedőszéleken használták.
Csipkeverés nyári tábor Székesfehérváron
Az idei táborban nyolcan vesznek részt, közülük már mindenki haladó szinten van. Van, aki hálós alapú csipkét készít, ám legtöbben az alakveréses verziót választották. A rendelkezésre álló minták tucatjainak köszönhetően mindenki megtalálhatja a neki tetsző darabot.
Van, aki minden nap új munkadarabbal foglalkozik, míg mások napokon át munkálkodnak egy-egy szél- vagy éppen betétcsipkén. Az Agárdról érkezett Tolnai Miklósné már rutinos résztvevő a csipkeverőtáborban. Ottjártunkkor éppen egy torchon szélcsipkét készített, akkor már harmadik napja dolgozott az alkotáson, amely több technika ötvözetével, félveréssel és vászonveréssel készült.