2024.03.18. 07:00
Perdülő szoknyák és koppanó csizmák – változatos produkciókkal készültek a táncosok
Vasárnap délután a Malom utcai táncházban rendezték meg az immáron tizenkettedik alkalmához érkezett Mezőföld Virágai szólótáncversenyt. A résztvevők változatos, a magyar nyelvterület dialektusaiból összeállított produkciókkal készültek a táncos megmérettetésre.
Horváth Zsombor és Farkas Réka nyárádmagyarósi forgatós és szöktetős tánccal készült a versenyre
Fotó: NAGY NORBERT
Gyönyörűen elkészített, selyem szalaggal megkoronázott fonatok, kikeményített szoknyák és kifényesített csizmák jelezték: különleges esemény apropóján érkeztek kicsik és nagyok a Malom utcai táncházba. Húsz településről százhuszonnyolc versenyző összesen nyolcvanhárom produkcióval nevezett a Székesfehérváron megtartott XII. Mezőföld Virágai szólótáncversenyre, ahol ezúttal is változatos produkciókkal léptek táncparkettre a versenyzők.
Az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület szakmai támogatásával megvalósuló verseny elsődleges célja a korosztályok találkozása és a különböző – művészeti iskolai és amatőr – táncműhelyek bemutatkozási lehetősége, hogy felmérjék az egyes közösségekhez tartozó táncosok, hogy hol tartanak, milyen színvonalat képviselnek. A fellépők ezúttal négy korcsoportban bizonyíthattak, érkeztek versenyzők Baracsról, Cecéről, Nagyvenyimről, Sárkeresztúrról, Székesfehérvárról, valamint természetesen a megyehatáron túlról, többek között Szegvárról, Nagyatádról, Kakasdról, Gödöllőről és Tatabányáról is.
Ami a táncstílusokat illeti, az Alba Regia Táncegyesület nem írt ki kötelező táncanyagot, a jelentkezők a magyar nyelvterület bármely dialektusából választhattak, bár a szervezők elárulták, szívüknek tetsző lenne, ha minél több mezőföldi táncot láthatnának. A szabad táncválasztásból adódóan változatosságból nem volt hiány, mások mellett mezőföldi, kalocsai, gömöri, bukovinai, ipolymenti és somogyi táncokat is láthatott a közönség. Produkciójukat élő zenei kísérettel, a Galiba zenekar közreműködésével adták elő a fellépők.
A szakmai zsűrinek bizonyára nem volt könnyű dolga, ugyanis rendkívül sokszínű és színvonalas előadásokkal rukkoltak elő a táncosok. A „Mezőföld Virágai” szólótáncosi díjakat odaítéléséről Busai Zsuzsanna és Nyemcsok Pál Örökség Pedagógiai Díjas néptáncpedagógusok döntöttek.