2024.10.30. 19:05
Zórád Ernő illusztrációi Kápolnásnyéken – Hadimustra: Zászlók a kiállításban – Fehérvár: Festmények a millenniumtól napjainkig
Gelencsér Julianna népi iparművész kiállítását Székesfehérváron, a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtárban nyitják meg. Archív felvételünkön a csuhéműves táci műhelyében
Fotó: FMH-archív (V. Varga József)
(Kiállítások az adott intézmény nyitvatartási rendje szerint!)
Agárd: Gárdonyi Géza Emlékház (Sigray utca 3.). A múzeum nyitvatartása: hétfő kivételével naponta 10 és 18 óra között.
Cece: Csók István Emlékház. Az emlékház története. Az állandó kiállítás. Csók István, az európéer. Csók István festészete. A múzeum kiállítása megtekinthető pénteken és szombaton 10 és 18 óra között. Kapcsolat: (06-25) 234-153, a községi könyvtár nyitvatartási idejében. (Szent István Király Múzeum.)
Csákvár: Emlékház (Szabadság tér 1.). A csákvári fazekasság története. A mesterség múltja. Előzetes bejelentkezés alapján látogatható (06-30-298-0051, 06-20-379-9230, 06-70/-311-0125, 06-20.945-7194). (Szent István Király Múzeum.)
Dunaújváros: Intercisa Múzeum. A múzeum Dunaújváros és környékének ré-gészeti, történeti és néprajzi emlékeit gyűjti, őrzi, s mutatja be állandó és idősza-ki kiállításain. Állandó kiállítások: Őskori gyűjtemény; Római kori gyűjtemény; Középkori és kora újkori gyűjtemény; Néprajzi gyűjtemény; Újkori és legújabbkori történeti gyűjtemény. Nyitvatartás: keddtől péntekig 10–16 óra, szombaton 14–18 óra között.
Füle: Sárréti Tájház (Széchenyi utca 107.). Március 15. – október 31.: szombaton és vasárnap 10–16 óra. Kapcsolat: (06-22) 576-058. (Szent István Király Múzeum.)
Kápolnásnyék: Rajzolta: Zórád Ernő. Gulliver kalapjától Háry János kalandjáig. 13 történet eredeti illusztrációi a magyar diafilm hőskorából. Kiállítás a Halász-kastélyban. Megtekinthető november 17-éig. (Halász-kastély, BÁV Art.)
Kápolnásnyék: Vörösmarty Mihály Emlékház (Vörösmarty utca 31.). Az épület története. A kiállítás. Rendhagyó tárlatvezetések, múzeumpedagógiai foglalkozások külön megbeszélés szerint. Március 15. – december 1.: keddtől vasárnapig 10–18 óra. (Szent István Király Múzeum.)
Mór: Állandó és időszaki kiállítások a Lamberg-kastély Művelődési Központ, Könyvtár és Muzeális Kiállítóhelyen. Tárlatvezetési időpontok: 10, 12, 13.30 és 15 óra (hétköznap). 25 fő felett bejelentkezés szükséges.
Székesfehérvár: Szent István Király Múzeum, kiállítóhelyek, állandó kiállítások. Fekete Sas Patika Múzeum (kedd–vasárnap: 10–18 óra). Hetedhét
Játékmúzeum. Moskovszky-gyűjtemény. Réber-gyűjtemény (kedd–vasárnap: 10–18 óra). Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert. A királyi bazilika jelentősége. A prépostsági templom története. Osszárium (hétfő–vasárnap: 9–17 óra). Palotavárosi Skanzen. Csikós Danica háza. Palotavárosi mesterségek. A Dittrich kalaposműhely. Bejelentkezés alapján látogatható keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között. Telefonszám: 06-70-661-9982. Pelikán Galéria. Az épület története. A Székesfehérvári Művészek Társasága (kedd–péntek: 10–18 óra). Új Magyar Képtár. Bejelentkezés alapján látogatható keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között (06-70-661-9982). Országzászló tér. A céhek világa. A székesfehérvári vastuskó. Tárgyalkotó pásztorok és parasztok. A népművészet mai folytatói. A bodajki búcsújárás. A mohai tikverőzés. A húsvéti sibálás. Karácsonyi szobabelső. Szoborpark. Látványtár. Nyitás: szeptember 13., 17 óra (kedd–vasárnap: 10–18 óra). Rendház. Állandó régészeti kiállítás és kőtár (kedd–vasárnap: 10–18 óra). Városi Képtár – Deák-gyűjtemény. Mentett értékek 2.0. Deák Dénes gyűjteménye.
Székesfehérvár: November 5., kedd 16.30 óra: Hadimustra. A magyar hadtörténet évszázadainak emlékei. Hadimustra II. Fröhlich Dávid: Zászlók a kiállításban. Tematikus tárlatvezetés a Szent István Király Múzeum Rendházának (Fő utca 6.) kiállítóterében.
Székesfehérvár: November 5., kedd 17.30 óra: Pillanatok. Penkné Ördögh Kati festőművész és Dániel Mária Magdolna fotóművész közös kiállítása a Köfém Oktatási és Közművelődési Központban (Verseci utca 1–15.). Megnyitó. Köszöntőt mond: Simon József, a Köfém Művelődési Ház igazgatója. Az alkotókat bemutatja: Várszegi-Juhász Lilla művelődésszervező és Sipos András. Közreműködik: Szonja (ének) és Rechner Csaba (gitár). Megtekinthető november 25-éig, hétfőtől péntekig 8–18 óra, szombaton 9–16 óra között.
Székesfehérvár: November 8., péntek 16.30 óra: Újra él a csuhé. Gelencsér Julianna népi iparművész, népijáték-készítő, csuhéműves, a Fehérvári Kézművesek Egyesülete és az M-Art Egyesület tagja kiállítása a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtárban. Megnyitó. A tárlatot megnyitja: Radetzky Jenőné népi iparművész. Megtekinthető november 29-éig.
Székesfehérvár: A Szenior Ki mit tud? tárgyalkotó kategóriájában beérkezett pályamunkák kiállítása a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Fürdő sori épületében. Megtekinthető november 6-áig.
Székesfehérvár: Menedékem: Brazília. Fotókiállítás Kurt Klagsbrunn és Lucas Lenci képeiből a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermében (Oskola utca 7.). Megtekinthető november 9-éig.
Székesfehérvár: Rustopia – Festmények a millenniumtól napjainkig. Erkel László Kentaur festő, grafikus, díszlet- és jelmeztervező, rockzenész festménykiállítása az Öreghegyi Közösségi Házban. Megtekinthető november 10-éig, hétfőtől péntekig 15 és 19 óra, szombaton 10 és 19 óra között.
Székesfehérvár: Akvarellek Fehérváron. A Magyar Vízfestők Társasága és a Székesfehérvári Művészek Társasága meghívásos tárlata a Pelikán Galériában.
Kurátor: Koppány Attila. A kiállító művészek: Bukta Imre, Büki Zsuzsanna, Fekti Vera, Fehér László, Koppány Attila, Lobler Ferenc, Pinke Miklós, Revák István, Szily Géza, Ványai Magdolna. Megtekinthető november 15-éig, keddtől péntekig 10 és 18 óra között. A belépés díjtalan! (Szent István Király Múzeum.)
Székesfehérvár: Mozaikok a zsidóság életéből. Villányi András fotóművész kiállítása a Vörösmarty Színház Galériájában. A művész 35, azonos méretű és csaknem azonos formátumú fekete-fehér színű fotográfiája beszél a zsidóságról. Ez a monotematikus kiállítás minden, csak nem egyhangú: a Teremtőhöz és teremtményeihez fűződő meghitt kapcsolatról tudósít. A kiállítás kurátora: Gergely Anna. Megtekinthető november 24-éig, az előadások előtt 1 órával.
Székesfehérvár: Brazília madarai. Jenevora Searight kiállítása a Vörösmarty Mihály Könyvtár gyermekrészlegén (Oskola utca 7., I. emelet). Megtekinthető november 25-éig.
Székesfehérvár: Kiállítás Jankovich Ferenc Kossuth-díjas költő, író könyveiből a Vörösmarty Mihály Könyvtár Széna téri Tagkönyvtárában. Megtekinthető november 5-étől 30-áig.
Székesfehérvár: Höveji csipke. Kiállítás Pintér Istvánné alkotásaiból a VMK Tolnai utcai Tagkönyvtárában. Megtekinthető november 5. és 30. között.
Székesfehérvár: Juhász Katalin foltvarró kiállítása a VMK Budai úti Tagkönyvtárában. Megtekinthető november 5. és 30. között.
Székesfehérvár: A Fehérvári Kézművesek Egyesülete, a Székesfehérvári Egyházmegye, a Szent Donát Alapítvány és a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház az idén is meghirdeti – immár 22. alkalommal – a Betlehemi szép csillag pályázatot. A pályázat célja, hogy segítse a Jézus születésének ünnepére való felkészülést, éltesse és felmutassa a magyar szakrális népművészet gazdag hagyományait, ösztönözze a gyermekek és felnőttek alkotó kedvét. A pályázaton ifjúsági és felnőtt kategóriában hivatásos kézművesek és műkedvelő alkotók, alkotócsoportok egyaránt részt vehetnek. Nevezni lehet természetes anyagokból (pl. textil, üveg, fa, papír, csutka, csuhé, vessző, fém, agyag, gyapjú, bőr, élelmiszer stb.), kizárólag kézműves kivitelezéssel készült betlehemi jelenetekkel. A pályázatra maximum 3 tárgy adható be, melyek az eddigi Betlehemi szép csillag kiállításokon még nem szerepeltek. A pályaműveket november 25-én és 26-án 12 és 17 óra között várják a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban. (A jelentkezési lapot 2 példányban kell leadni. A jelentkezési lap a művelődési ház honlapjáról vagy facebook oldaláról letölthető.) Zsűrizés után a legjobb munkákat díjazzák, és kiállítják. A kiállítás-megnyitót és a díjátadó ünnepséget november 30-án, szombaton 11 órakor tartják a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban.
Székesfehérvár: „Isten hozott, kedves vendég!” – Varga Mária Magdolna magángyűjtő hímzett falvédő gyűjteménye. Kiállítás a Szent István Király Múzeum Országzászló téri kiállítóhelyén. Varga Mária Magdolna 28 éve kapta az első hímzett, konyhai falvédőjét, melyeknek száma mára már megközelíti a 140 darabot. A kiállításon a gyűjtemény segítségével betekintést nyerhetünk az elmúlt bő száz év paraszti világ és munkásvilág történetébe, gondolkodásmódjába, mentalitásába. Megtekinthető 2025. január 31-éig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.
Székesfehérvár: Solium Regni – Az ország trónusa. Állandó kiállítás. Helyszín: Szent István Király Múzeum, Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont (Várkörút 32.). Az egykori Szent István-i bazilika közvetlen közelében kialakított kulturális és információs pont a Nemzeti Emlékhelyhez kapcsolódva mutatja be az emlékhely történelmi, társadalmi, földrajzi és építészeti jelentőségét. Megtekinthető keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.
Tác-Gorsium: Gorsium Régészeti Park (április 1. – október 31.: hétfőtől vasárnapig 10–18 óra; november 1. – március 31.: hétfőtől vasárnapig 8–16 óra). (Szent István Király Múzeum.)
Vál: Vajda János Emlékház (Antali erdő). Telefonszám: 06-30-164-3447. Nyitvatartás: előre bejelentkezés alapján.