Tárlat

2 órája

Kiállítások Fejérben

Alba Regia fotópályázat – Újra él a csuhé – „Őrizd meg, és emlékezz!” – Téli tárlat – Kisfaludi Művészkör – „Isten hozott, kedves vendég!”

V. Varga József

Szita László: Együttérzés – az Alba Regia fotópályázat egyik díjnyertes alkotása

Forrás: VOKE

(Kiállítások az adott intézmény nyitvatartási rendje szerint!)

Agárd: Gárdonyi Géza Emlékház (Sigray utca 3.). A múzeum nyitvatartása: hétfő kivételével naponta 10 és 18 óra között.

Cece: Csók István Emlékház. Az emlékház története. Az állandó kiállítás. Csók István, az európéer. Csók István festészete. A múzeum kiállítása megtekinthető pénteken és szombaton 10 és 18 óra között. Kapcsolat: (06-25) 234-153, a községi könyvtár nyitvatartási idejében. (Szent István Király Múzeum.)

Csákvár: Emlékház (Szabadság tér 1.). A csákvári fazekasság története. A mesterség múltja. Előzetes bejelentkezés alapján látogatható (06-30-298-0051, 06-20-379-9230, 06-70/-311-0125, 06-20.945-7194). (Szent István Király Múzeum.)

Dunaújváros: Intercisa Múzeum. A múzeum Dunaújváros és környékének régészeti, történeti és néprajzi emlékeit gyűjti, őrzi, s mutatja be állandó és időszaki kiállításain. Állandó kiállítások: Őskori gyűjtemény; Római kori gyűjtemény; Középkori és kora újkori gyűjtemény; Néprajzi gyűjtemény; Újkori és legújabbkori történeti gyűjtemény. Nyitvatartás: keddtől péntekig 10–16 óra, szombaton 14–18 óra között.

Dunaújváros: November 18., hétfő 13 órától: Rosti 150. Barkóczi Rosti Pál (1830–1874). Kiállítás a Bartók Kamaraszínház és Művészetek Házában. 13 óra: Filmvetítés a Rosti Pál Gimnáziumban. Rosti Pál a kortársak szemével. Képes emlékezések Amerikából (Rosti Pál nyomában, a karibi világban). A film egyik készítője, Kaszab Zsuzsanna kommentálásával. 17 óra: Kiállítás-megnyitó a Bartók Aula Galériában. Nyitóbeszéd: Pintér Tamás, Dunaújváros polgármestere. Kalandrészek Rosti Pál írásaiból – előadó: Pálfalvi János. A Rosti Pál-emlékérem átadása. Zenei előadások: Baruts Bence szerzeménye – Sütő Balázs (fuvola) és Baruts Bence (handpan) játékával. Harmonikán játszik: Katona Bálint.

Füle: Sárréti Tájház (Széchenyi utca 107.). Március 15. – október 31.: szombaton és vasárnap 10–16 óra. Kapcsolat: (06-22) 576-058. (Szent István Király Múzeum.)

Kápolnásnyék: Vörösmarty Mihály Emlékház (Vörösmarty utca 31.). Az épület története. A kiállítás. Rendhagyó tárlatvezetések, múzeumpedagógiai foglalkozások külön megbeszélés szerint. Március 15. – december 1.: keddtől vasárnapig 10–18 óra. (Szent István Király Múzeum.)

Mór: Állandó és időszaki kiállítások a Lamberg-kastély Művelődési Központ, Könyvtár és Muzeális Kiállítóhelyen. Tárlatvezetési időpontok: 10, 12, 13.30 és 15 óra (hétköznap). 25 fő felett bejelentkezés szükséges.

Székesfehérvár: Szent István Király Múzeum, kiállítóhelyek, állandó kiállítások. Fekete Sas Patika Múzeum (kedd–vasárnap: 10–18 óra). Hetedhét Játékmúzeum. Moskovszky-gyűjtemény. Réber-gyűjtemény (kedd–vasárnap: 10–18 óra). Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert. A királyi bazilika jelentősége. A prépostsági templom története. Osszárium (hétfő–vasárnap: 9–17 óra). Palotavárosi Skanzen. Csikós Danica háza. Palotavárosi mesterségek. A Dittrich kalaposműhely. Bejelentkezés alapján látogatható keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között. Telefonszám: 06-70-661-9982. Pelikán Galéria. Az épület története. A Székesfehérvári Művészek Társasága (kedd–péntek: 10–18 óra). Új Magyar Képtár. Bejelentkezés alapján látogatható keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között (06-70-661-9982). Országzászló tér. A céhek világa. A székesfehérvári vastuskó. Tárgyalkotó pásztorok és parasztok. A népművészet mai folytatói. A bodajki búcsújárás. A mohai tikverőzés. A húsvéti sibálás. Karácsonyi szobabelső. Szoborpark. Látványtár. Nyitás: szeptember 13., 17 óra (kedd–vasárnap: 10–18 óra). Rendház. Állandó régészeti kiállítás és kőtár (kedd–vasárnap: 10–18 óra). Városi Képtár – Deák-gyűjtemény. Mentett értékek 2.0. Deák Dénes gyűjteménye.

Székesfehérvár: Alba Regia fotópályázat 2024. A VOKE Vörösmarty Mihály Művelődési Ház és Könyvtár, valamint a MÁV Fotókör Székesfehérvár kiállítása a VOKE művelődési ház és könyvtárban. Megtekinthető november 22-éig.

Székesfehérvár: Mozaikok a zsidóság életéből. Villányi András fotóművész kiállítása a Vörösmarty Színház Galériájában. A művész 35, azonos méretű és csaknem azonos formátumú fekete-fehér színű fotográfiája beszél a zsidóságról. Ez a monotematikus kiállítás minden, csak nem egyhangú: a Teremtőhöz és teremtményeihez fűződő meghitt kapcsolatról tudósít. A kiállítás kurátora: Gergely Anna. Megtekinthető november 24-éig, az előadások előtt 1 órával.

Székesfehérvár: Pillanatok. Penkné Ördögh Kati festőművész és Dániel Mária Magdolna fotóművész közös kiállítása a Köfém Oktatási és Közművelődési Központban (Verseci utca 1–15.). Megtekinthető november 25-éig, hétfőtől péntekig 8–18 óra, szombaton 9–16 óra között.

Székesfehérvár: Brazília madarai. Jenevora Searight kiállítása a Vörösmarty Mihály Könyvtár gyermekrészlegén (Oskola utca 7., I. emelet). Megtekinthető november 25-éig.

Székesfehérvár: Molnár Jánosné kézimunka-kiállítása a VMK Mészöly Géza utcai Tagkönyvtárában. Megtekinthető november 26-áig.

Székesfehérvár: Újra él a csuhé. Gelencsér Julianna népi iparművész, népijáték-készítő, csuhéműves, a Fehérvári Kézművesek Egyesülete és az M-Art Egyesület tagja kiállítása a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtárban. Megtekinthető november 29-éig.

Székesfehérvár: Nagy Marianna, Pásztor Judit és Brasnyi Veronika festmény-, mandala- és gyöngyékszer-kiállítása. Helyszín: Aranybulla Könyvtár Alapítvány (Köfém lakótelep 1.). Megtekinthető november 29-éig.

Székesfehérvár: Kiállítás Jankovich Ferenc Kossuth-díjas költő, író könyveiből a VMK Széna téri Tagkönyvtárában. Megtekinthető november 30-áig.

Székesfehérvár: Höveji csipke. Kiállítás Pintér Istvánné alkotásaiból a VMK Tolnai utcai Tagkönyvtárában. Megtekinthető november 30-áig.

Székesfehérvár: Juhász Katalin foltvarró kiállítása a VMK Budai úti Tagkönyvtárában. Megtekinthető november 30-áig.

Székesfehérvár: Kézműves értékeink. A Fehérvári Kézművesek Egyesülete tagjainak kiállítása a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban. Megtekinthető december 22-éig.

Székesfehérvár: November 17., vasárnap 17 óra: „Őrizd meg, és emlékezz!” A Székesfehérvári Zsidó Hitközség története 1837–1956-ig. Helyszín: Zsidó Hitközség (Várkörút 19., I. emelet). Megnyitó. A kiállítás magyar és angol nyelvű szövegeit magyar és angol nyelvű leporelló foglalja össze számos képpel illusztrálva. Szövegek, fotóválogatás, forgatókönyv: Gergely Anna. Grafikai munkák, szerkesztés, nyomdai előkészítés: Varga Gábor Farkas. Fordítás: Simon Ágnes. Megtekinthető előre egyeztett időpontban. „Őrizd meg, és emlékezz!” Kiállítás a zsidóság betelepülésétől a holokausztig, és az azt követő évekig. Székesfehérvárra, a szabad királyi városba 1837-ben telepedhettek le a zsidók. A hitközség megalakulásával (1845) párhuzamosan kiépültek a dualizmus korában a hitközség szervezete, intézményei. Ez a periódus a zsidó hitközség első virágkorát is jelenti (1867–1918). 1863-ban a városban az anyahitközségből kiváltak az ortodoxok, zsinagógájukat 1870-ben avatták; a neológok még 1864-ben megépítették reprezentatív templomukat. A fehérvári zsidó közösség második virágkora az 1930-as évek elejétől a deportálásig tartott, amely az erősödő antiszemita légkörrel, a zsidótörvényekkel szemben a zsidó öntudat erősítésére, a belső önvédelemre, a hitélet elmélyítésére törekedett. A kiállítás részletesen bemutatja a két világháború közötti zsidó élet kiemelkedő személyiségeit, a zsidótörvények korát, a deportálás stációit. A székesfehérvári és Fejér megyei zsidókat 1944. június 14-én deportálták megsemmisítésük helyére, Auschwitz-Birkenauba. Az áldozatok száma mintegy 3000 személy. Mindössze az egykori népes közösség 1/10-e élte túl a halálgyár, a munkaszolgálat poklát. A kiállítás a hitközségi, vallási élet újrakezdésével zárul. Mindkét zsinagógát 1944-ben bombatalálat érte, végül mindkettőt 1949-ben lebontották. A robbantással lebontott neológ zsinagóga köveiből épült a Mártír emlékcsarnok, amelyet 1949. szeptember 11-én avattak.

Székesfehérvár: November 22., péntek 18 óra: Téli tárlat. A Székesfehérvári Művészek Társasága csoportos kiállítása. Kiállítás-megnyitó. Helyszín: Szent István Király Múzeum, Pelikán Galéria. (A belépés díjtalan.) Megnyitja: Domány Adél művészettörténész. Megtekinthető november 22. és december 20. között, keddtől péntekig 10 és 18 óra között.

Székesfehérvár: A Fehérvári Kézművesek Egyesülete, a Székesfehérvári Egyházmegye, a Szent Donát Alapítvány és a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház az idén is meghirdette – immár 22. alkalommal – a Betlehemi szép csillag pályázatot. A pályázat célja, hogy segítse a Jézus születésének ünnepére való felkészülést, éltesse és felmutassa a magyar szakrális népművészet gazdag hagyományait, ösztönözze a gyermekek és felnőttek alkotó kedvét. A pályázaton ifjúsági és felnőtt kategóriában hivatásos kézművesek és műkedvelő alkotók, alkotócsoportok egyaránt részt vehetnek. Nevezni lehet természetes anyagokból (pl. textil, üveg, fa, papír, csutka, csuhé, vessző, fém, agyag, gyapjú, bőr, élelmiszer stb.), kizárólag kézműves kivitelezéssel készült betlehemi jelenetekkel. A pályázatra maximum 3 tárgy adható be, melyek az eddigi Betlehemi szép csillag kiállításokon még nem szerepeltek. A pályaműveket november 25-én és 26-án 12 és 17 óra között várják a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban. (A jelentkezési lapot 2 példányban kell leadni. A jelentkezési lap a művelődési ház honlapjáról vagy facebook oldaláról letölthető.) Zsűrizés után a legjobb munkákat díjazzák, és kiállítják. A kiállítás-megnyitót és a díjátadó ünnepséget november 30-án, szombaton 11 órakor tartják a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban.

Székesfehérvár-Kisfalud: A Kisfaludi Művészkör éves kiállítása a közösségi házban (Könyves Kálmán utca 10/A). Budainé Nyitrai Anita, Deák Katalin, Hackfelner Ferenc, Kallós-Kókány Zsuzsanna, Mohai Tiborné Irénke, Molnárné Szeiler Magdolna, Sárközy István, Sárközy Istvánné, Szelier Attila, Szünderné Havasi Erzsébet és Wollein Mária alkotásai: akvarellek, olajfestmények, pasztellképek, grafikák, fafaragások, festett bútorok. Megtekinthető 2025. január 16-áig. (Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ.)

Székesfehérvár: „Isten hozott, kedves vendég!” – Varga Mária Magdolna magángyűjtő hímzett falvédő gyűjteménye. Kiállítás a Szent István Király Múzeum Országzászló téri kiállítóhelyén. Varga Mária Magdolna 28 éve kapta az első hímzett, konyhai falvédőjét, melyeknek száma mára már megközelíti a 140 darabot. A kiállításon a gyűjtemény segítségével betekintést nyerhetünk az elmúlt bő száz év paraszti világ és munkásvilág történetébe, gondolkodásmódjába, mentalitásába. Megtekinthető 2025. január 31-éig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.

Székesfehérvár: Solium Regni – Az ország trónusa. Állandó kiállítás. Helyszín: Szent István Király Múzeum, Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont (Várkörút 32.). Az egykori Szent István-i bazilika közvetlen közelében kialakított kulturális és információs pont a Nemzeti Emlékhelyhez kapcsolódva mutatja be az emlékhely történelmi, társadalmi, földrajzi és építészeti jelentőségét. Megtekinthető keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.

Tác-Gorsium: Gorsium Régészeti Park (november 1. – március 31.: hétfőtől vasárnapig 8–16 óra). (Szent István Király Múzeum.)

Vál: Vajda János Emlékház (Antali erdő). Telefonszám: 06-30-164-3447. Nyitvatartás: előre bejelentkezés alapján.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában