2024.06.20. 08:00
A nyári időszak tökéletes a sportolásra, de mire érdemes figyelni?
A nyári szabadság az aktív pihenés időszaka. De kell a testedzés a nyári kánikula idejére eső maradék munkanapokon is! Ezekben a hónapokban is sportoljunk, élvezzük a testedzéses szórakozást, akár az úszást kint a természetben vagy a strandon, akár a kirándulást a hegyekben, árnyékos utakon, vagy esténként a táncolást.
Illusztráció
Fotó: pexels.com
Szabadhídvégen például olyannyira komolyan veszik a nyári sportolás és mozgás ügyét, hogy tornát szerveznek a lakosság részére a Lajoskomáromi Egészségfejlesztési Iroda keretéből, így aztán ingyenesen élhetnek a lehetőséggel a településen élők. Az alkalmak a települési kultúrotthonban lesznek megtartva, szerdai napokon, 18:30-tól, Galambos László és Bettina vezetésével.
Általános tanácsok sportolni kezdőknek nyáron:
Sosem késő elkezdeni!
Minden kezdet nehéz, ez sem lesz könnyű!
Az egyéni célkitűzés hasznos, könnyíti a teljesítést.
Társaságban kellemesebb sportolni és izzadni is!
Sportolás után a folyadék pótlása elhagyhatatlan, mint a zuhanyozás.
A legtöbb sportág legfontosabb kelléke a jó sportcipő.
Minden sportedzés bemelegítéssel kezdődik és levezetéssel ér véget.
A fokozatos kezdésnél a kis izomláz jó jel, a kimerültség nem!
Az edzést főétkezés után minimum két órával szabad elkezdeni. Nyáron ezt ne tegyük 11.00-15.00 óra között, a tűző napon!
Kánikulában öltözködjön szellősen és lazán.
A harminc éven felüliek kezdjék a sportos életmódot orvosi vizsgálattal, még akkor is, ha egészségesnek érzik magukat!
Lázasan, betegen tilos a sportolás!
Nincs ügyetlen, kétballábas személy, legfeljebb akaratgyenge.
Nem szenvedni, hanem sportolni érdemes!
Lehet az egész évben már megszokott sportolást – futás, nordic walking, aerobik, kerékpározás, valamelyik labdajáték stb. – is folytatni a kánikulai hőségben kora reggel, esetleg késő este. Kezdhetünk a nyaralás helyszínén gyaloglással reggeli előtt, a legjobb városnéző körutak lesznek a gyalogos félórákból! Jöjjön néhány jó tanács, amit szakemberek véleménye alapján állítottunk össze a kánikulai napok testedzésben gazdagabb életmódjához, akár nyaraláskor vagy munkavégzéskor:
1. A legjobb kora reggel, reggeli előtt sportolni. Esetleg késő este, bár ekkor érdemesebb a kiegészítő szabadidős sportokat – tánc, séta a kedvenc társsal stb. – választani.
2. Olyan sportot válasszunk, amelyet szívesen űzünk, mert sikeresek vagyunk benne. Ez lehet valamely labdajáték, ám ehhez társ vagy csapat szükséges. Lehet bármelyik vizes sport. Lehet állóképességi, ciklikus sport, mint például a gyaloglás, a futás, a nordic walking, a kerékpározás, a kirándulás, az úszás, az evezés, ahol egyéni felkészültségnek megfelelő tempóban sportolhatunk. Ha szerencsénk van, még a szél is segít.
3. A legfontosabb a folyadékpótlás, legalább napi 1,5-2 liter folyadékot fogyasszunk. Ha sportolunk, még a 3 liternél is több elfogyhat a kánikulában! Ez is egyéni, mint sok minden. A munkaasztalra érdemes kitenni a literes frissítőt reggel és délután újratölteni. Az egy óránál hosszabb sportedzés alatt is szükséges frissíteni. Az elvesztett folyadék pótlására, a szomjúság oltására az egyik jó lehetőség a csapból folyó ivóvíz. A legjobb, ha a napi több liter ital változatos összetételű: ivóvíz; ásványvíz; gyümölcstea; világosra főzött, citromos zöld és fekete tea; frissen préselt gyümölcslé; kereskedelemben vásárolt 100 százalékos rostos gyümölcslevek. A sportolás után közvetlenül fogyasztott frissítő legyen langyos, testhőmérsékletű, azaz 36 fokos. Ha így teszünk, hamar jelez a szervezetünk, hogy a folyadék-központunkba megérkezett az ital! Így nem iszunk több liter hideg üdítőt vagy sört például egy-egy sportverseny után. Alkoholos „frissítőt” mértékkel, és csak este igyunk.
4. A sportöltözet legyen szellős, kényelmes és modern alapanyagú. Ne legyen testre feszülős, sehol ne szorítson (melltartó, szuszpenzor, deréköv stb.).
5. Nyáron – az izzadás miatt – minden sportolás után legalább öblítsük ki, akár csak hideg vízben is a sportruhát, és szárítsuk a szabadban. Zoknit, fehérneműt nem viselünk egymás után több edzésen mosatlanul.
6. Mezítláb csak ott sportoljunk, ahol biztosan nem lépünk üvegszilánkba vagy valami más vágó- és szúróeszközbe. A gondozott labdarúgópálya füves területe megfelelő lehet. Arra ügyeljünk, hogy ne legyenek a fűben darazsak vagy méhek. Ha mezítláb sportolunk, több kis segédizom is dolgozik, mint a jó sportcipőben.
7. Kánikulai, fülledt hőségben kis segítség a csuklóra kötött vizes kendő, a bevizezett vászonsapka a fejen, a tarkó folyamatos nedvesítése, a „gyakran, de kevesebbet” folyadékpótlás negyedóránként.
8. Próbáljunk meg heti 3x1 órát sportosan mozogni, játékosan szórakozni, s őszre már fizikailag és szellemileg is jobb lesz a teljesítményünk, nő az alkalmazkodóképességünk, jobb lesz az önértékelésünk és nagyobb az önbizalmunk.