Kormányhivatal

2021.12.03. 06:00

Megszüntethető az osztatlan közös tulajdon

A földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásáról és a földnek minősülő ingatlanok jogosultjai adatainak ingatlan-nyilvántartási rendezéséről ad tájékoztatást a Fejér Megyei Kormányhivatal Földhivatali Főosztálya.

Fejér Megyei Kormányhivatal

Forrás: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap (archív)

Fotó: Pesti Tamás

A földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásáról és a földnek minősülő ingatlanok jogosultjai adatainak ingatlan-nyilvántartási rendezéséről szóló 2020. évi LXXI. törvény és a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásának részletes szabályairól szóló 647/2020. (XII.23.) Kormányrendelet hatályba lépésével a jogalkotó egy új lehetőséget biztosított a termőföldön fennálló osztatlan közös tulajdon megszüntetésére. A jelenlegi elaprózott birtokviszonyok mellett ugyanis nem ritka, hogy egy ingatlannak akár több száz tulajdonosa is van. A törvény célja ennek megszüntetése, mivel ennek eredményeként a földet hatékonyabban, gazdaságosabban lehet majd megművelni, hiszen nem lesz szükség a többi tulajdonossal történő egyeztetésre. Az új jogszabályok a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásának három módját teszik lehetővé: megosztással, az osztatlan közös tulajdon megszüntetése az ingatlan egyetlen tulajdonostárs tulajdonába vétele útján (röviden: bekebelezés) és – rendkívüli esetekben, ha magas a tulajdonosok száma és az előző két módszer nem hozott eredményt – az osztatlan közös tulajdon megszüntetése az ingatlan kisajátítása útján. 

Az ingatlan megosztásánál - a hagyományos megosztásos eljárásokkal ellentétben - a Nemzeti Földügyi Központ oldalán Ügyfélkapu használatával elérhető osztóprogram segítségével a tulajdonosok könnyebben juthatnak egyezségre, amelyet ügyvéd által ellenjegyzett okiratba kell foglalniuk. A megosztásnál alapvető fontosságú szabály, hogy szántó, rét, legelő, erdő és fásított terület esetén ingatlanonként minimum 1 hektár (10.000 m2), kert, szőlő, gyümölcsös, nádas esetén ingatlanonként legalább 3.000 m2, művelési ággal rendelkező zártkertek esetén ingatlanonként legkevesebb 1.500 m2 az a területnagyság, amely a megosztás eredményeként kialakítható. Ha a földet nem lehet a fenti szabályok miatt megosztani, akkor az egyik tulajdonostársnak kell – megfelelő ellenérték fejében– magához váltania a többit, ez a bekebelezés esete. Ennek során nincs szükség a folyamatban levő megosztás tényének feljegyzésére. Akár megosztásról, akár bekebelezésről legyen szó, csak akkor szerezhet valaki többlettulajdont, ha már legalább 3 éve rendelkezik az ingatlanban tulajdoni hányaddal, vagy a hányadát közeli hozzátartozójától, vagy öröklés útján szerezte meg.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!