2020.07.20. 14:40
Hogyan válasszunk ásványvizet?
Az idő kezdete óta az ember számára nélkülözhetetlen dolgok közé soroljuk a levegő mellett a vizet is. A boltokban kapható, palackozott ásványvizek tartalmának jártunk utána.
Ásványvíz és ásványvíz között nagy különbség lehet
Fotó: Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap
Mint ismeretes, hazánk Európa egyik legtöbb ásványvíz-lelőhellyel rendelkező országa, nagy földalatti vízkészlettel. Az ásványvizek nemcsak a folyadékpótlást szolgálják, de fontos ásványianyag-források is.
Többek között található bennük kalcium, magnézium, nátrium, kálium, vas, fluor, klór, cink, foszfor, jód és szilícium. Az első három ezek közül talán a legszámottevőbb – ezekkel foglalkozunk most.
A kalcium szükséges a normál csontozat és fogazat fenntartásához, de szerepe van az izomműködésben és a véralvadásban is. Részt vesz az ingerületátvitelben és az emésztőenzimek működésében. A serdülőknek, időseknek, várandósoknak és szoptató édesanyáknak kifejezetten ajánlott a fogyasztása, hiszen ezen csoportoknak nagyobb a kalciumszükséglete. Az elegendő magnéziumbevitel hozzájárul az idegrendszer és az izmok megfelelő működéséhez. A magas magnéziumtartalmú ásványvizek fogyasztása hasznos lehet például menstruációs problémák enyhítésében. Emellett csökkentheti a szívkoszorúér-betegség halálozásának kockázatát és vérnyomáscsökkentő szerepe van.
A magyar lakosság az ajánlott nátriumbevitel több mint 2,5-szeresét fogyasztja a 2014-es Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat (OTÁP) eredményei alapján, éppen ezért a nagyobb sóbevitel miatt az egészséges fogyasztók számára is javasolható, hogy az ásványvíz kiválasztásakor inkább részesítsék előnyben a kisebb nátriumtartalmú termékeket.
A természetes ásványvizek tehát jó választást jelentenek a mindennapi folyadékszükséglet kielégítésére, fogyasztásukhoz különböző egészségügyi előnyök is társulnak – az ásványianyag-összetételüktől függően.
Mint ahogyan kutatásokban is ajánlják, a termékek címkéin feltüntetett ásványianyag-tartalmakat mindig vegyük figyelembe az étrendbe illesztésükkor.