Aránytévesztés

2018.11.13. 12:45

Bocsánatkérést várnak a muszlimok az iszlamista terrortámadás után

Nem vicc, az ausztrál kormányfőtől – aki ki merte mondani, hogy Ausztrália egyik legnagyobb gondja a radikális iszlám, miután megkéseltek három embert Allah nevében pénteken – bocsánatkérést vár az iszlám közösség. 

Forrás: AFP

Fotó: Saeed KHAN

Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, pénteken terrortámadás rázta meg az ausztráliai Melbourne városát, miután egy 30 éves szomáliai muszlim, Hassan Khalif Shire Ali egy bevásárlóközpontnak irányította a gázpalackokkal megrakott platós terepjáróját. Ezt követően felgyújtotta a gépkocsit, amely pusztán a szerencsének köszönhetően nem robbant fel. Az ingerült terrorista kiszállt a kocsiból és több embert megkéselt, mielőtt a rendőrök lelőtték. Egy járókelő sajnos belehalt sebesüléseibe.

Az ausztrál hírszerző szolgálatok több mint 400 terrorgyanús embert tartanak megfigyelés alatt, és 14 merényletet hiúsítottak meg az elmúlt négy évben.

A melbourne-i támadás elkövetőjeként az Iszlám Állam dzsihadista szervezett jelentkezett, azt állítva, hogy egyik harcosa hajtotta végre a „gázolásos és késeléses bevetést a koalíció célpontjai és polgárai elleni támadásokra szólító felhívás hatására”.

A hatóságok szerint az elkövető valóban az ISIS propagandájának hatására radikalizálódott. Kiderült az is, hogy a férfi ausztrál útlevelét 2015-ben bevonták, mert a hírszerzés tudomást szerzett arról, hogy Szíriába akart utazni, ennek ellenére mégsem tartották számon nemzetbiztonsági kockázatként.

Mi több, a férfi testvérét tavaly egy terrorellenes rajtaütés során őrizetbe vették, mert a gyanú szerint pokolgépes merényletre készült Melbourne-ben tavaly szilveszterkor. Ő jelenleg is előzetes letartóztatásban van.

Ahelyett viszont, hogy elítélte volna a támadást az ausztrál muszlim közösség, bocsánatkérést várnak a miniszterelnöktől

- hívja fel a figyelmet a 888.hu cikke.

Megjegyzendő, hogy a melbourne-i támadó rokonai azt állították, hogy a férfi a merénylet előtt mentális zavarokkal küszködött, csakhogy a rendőrség szerint erről nincs hivatalos orvosi papír. Ennek fényében Scott Morrison miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy

Shire Ali terrorista volt, és a mentális zavarra való hivatkozás mentegetőzés csupán. [...] Önmagunkat csapnánk be, ha nem ismernénk el, hogy jelenleg a szélsőséges iszlám jelenti országunkra a legnagyobb fenyegetést.„

Ám ez a helyi muszlim közösségnek nagyon nem tetszett, és ahelyett, hogy elítélték volna az iszlamista vérengzést, még ők voltak felháborodva a szerintük ”kirekesztő és valótlan„ állítások miatt.

Kuranda Seyit, az ausztrál Iszlám Kapcsolatokért Felelős Fórum igazgatója szerint felelőtlenség volt az ausztrál kormányfőnek ilyesmit állítani. Elmondása szerint

az efféle megnyilvánulások a politikai haszonszerzés eszközei, amelyek csak árkot ásnak az ausztrálok és a muszlimok között.”

Érdekes módon Seyit arról nem nyilatkozott, hogy vajon nem a gázpalackokkal megrakott járműveket vezető, plázáknak nekihajtó, késes muszlimok azok, akik megosztják a muszlimokat és a nem muszlimokat?

Seyit mellett az ausztrál radikális hitszónok, Uthman Badar is megszólalt az ügyben, aki egyenesen a szekuláris liberalizmus kiirtásáról papolt egy, a közösségi médiában tett bejegyzése szerint.

Érdemes megjegyezni, Badar annak a Hizb ut-Tahrir muszlim közösségnek a szóvivője is, amelyik a muszlim vallásból kilépőknek a halállal való büntetését vallja a mai napig is.

Ausztrália egyetlen muszlim képviselőnője, Anne Aly pedig úgy reagált a miniszterelnök kijelentéseire, hogy „egyetlen ország sincs, amelyik immunis lenne a terrorizmusra. Nem érdekel, hogy politikailag mennyire kifizetődő, de nem most kellene megosztani ebben a kérdésben a társadalmat”.

Borítókép: Illusztráció

Scott Morrison, Ausztrália miniszterelnöke 2018. október 20-án

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában