Közel-keleti konfliktus

2024.10.24. 09:08

Izrael damaszkuszi és homszi célpontok ellen intézett légicsapásokat

Az izraeli–palesztin háború 384. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Izraeli katonák egy tankban járőröznek az izraeli-gázai határvidéken 2024. október 21-én

Forrás: AFP

Fotó: Jack GUEZ

Németország csaknem 100 millió euró értékben hagyott jóvá fegyverexportot Izraelnek, jogvédők pert indítottak

Németország csaknem 100 millió euró értékben hagyott jóvá fegyverexportot Izraelnek az utóbbi három hónapban – derült ki a berlini külügyminisztérium csütörtöki adataiból, amelyek közzétételére egy napon került sor a Gázai övezeti háborúra hivatkozó jogvédőknek a további export leállítását indítványozó keresetével.

A német diplomáciai tárca parlamenti képviselői megkeresésre adott tájékoztatása szerint Németország 2024 augusztusa óta 94 052 394 euró összegben engedélyezte fegyverek eladását Izraelnek. Ezek az engedélyek ugyanakkor a fegyverexport tekintetében jelentős év eleji visszaesést követik.

Az European Center for Constitutional and Human Rights (ECCHR) nevű jogvédő csoport csütörtökön közölte, hogy keresetet indított a frankfurti közigazgatási bíróságon egy gázai lakos nevében a német fegyverszállítmányok leállítása végett. 

A jogvédők beadványa szerint a német fegyverek hozzájárulnak a civileknek okozott bántalmakhoz a Gázai övezetben.

A felperes - egy gázai lakos, aki egy izraeli légicsapásban elvesztette feleségét és lányát - arra hivatkozik, hogy a folytatódó fegyverszállítmányok veszélyeztetik az ő és mások életét is, ezért azok leállítását sürgeti Németországtól.

Az ECCHR szerint a keresetet a német szövetségi kereskedelmi és exportfelügyelet hivatala (BAFA) ellen indították, amely kiadta a fegyveres konfliktusokban felhasználható fegyverek kivitelére vonatkozó engedélyeket. A jogvédők szerint Németország egyebek között Merkava harckocsikhoz való alkatrészeket exportál Izraelnek.

A német kormány egyelőre nem reagált megkeresésekre, korábban a berlini vezetés azonban közölte, hogy minden egyes fegyverexportot egyenként vizsgálnak egy sor olyan tényezőt is mérlegelve, mint az emberi jogok vagy a humanitárius jog.

Az ECCHR azzal érvel, hogy az Izraelnek történő német fegyvereladások sértik a nemzetközi jogot, illetve a nemzetközi fegyverkereskedelmi egyezményt, amely tiltja fegyverek átadását olyan esetben, ha fennáll a jelentős veszélye annak, hogy azokat háborús bűncselekmények elkövetésére fogják felhasználni.

Annalena Baerbock német külügyminiszter október elején közölte, hogy Berlin hivatalos biztosítékokat vár Izraeltől, hogy a Németország által szállított hadfelszerelést a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartásával fogják használni.

A francia elnök azonnali tűzszünetre szólított fel Libanonban

Emmanuel Macron francia elnök csütörtökön azonnali tűzszünetre szólított fel Libanonban, valamint annak nemzetközi támogatására, hogy a libanoniak „visszaszerezzék sorsuk irányítását”.

A háborúnak a lehető leghamarabb véget kell vetni. Tűzszünet kell Libanonban, azért, hogy bebizonyítsuk, hogy a legrosszabb még nincs megírva, és hogy lehetővé tegyük a libanoniak számára, hogy visszaszerezzék sorsuk irányítását

– mondta az államfő csütörtökön a Libanon támogatására Párizsban összehívott nemzetközi konferencia megnyitóján.

A nemzetközi közösségnek „össze kell fognia, és támogatnia kell az agresszió befejezésére és az azonnali tűzszünet létrehozására irányuló erőfeszítéseket” – hangsúlyozta Nadzsib Mikáti libanoni miniszterelnök. 

 Nadzsib Mikáti libanoni miniszterelnök és Emmanue Macron francia elnök a konferencián  Fotó: Alain Jocard / Forrás:  POOL / AFP

A konferencia célja a nemzetközi közösség mozgósítása és mintegy 500 millió euró összegyűjtése az Izrael és a Hezbollah, az Irán támogatását élvező libanoni síita fegyveres szervezet közötti konfliktus miatt elmenekült emberek megsegítésére. 

Emmanuel Macron bejelentette, hogy Franciaország 100 millió eurót irányoz elő, és „hozzájárul a libanoni hadsereg felszereléséhez” annak érdekében, hogy a tűzszünet elérése után bevethető legyen az ország déli részén.

Németország 96 millió eurót ajánlott fel Libanonnak

„Követeljük, hogy a Hezbollah hagyjon fel a provokációkkal (...) és az (Izrael elleni) csapásokkal – jelentette ki a francia elnök. 

Izrael tapasztalatból tudja, hogy katonai sikerei nem feltétlenül jelentenek győzelmet Libanonban” – tette hozzá, utalva a Hezbollah vezetésének likvidálására a sorozatos légicsapásokban és az izraeli hadsereg szárazföldi hadműveletében.

Sok szó esik civilizációk háborújáról (...) Nem vagyok biztos abban, hogy egy civilizációt meg lehet védeni úgy, hogy barbárságot követünk el

– fogalmazott Emmanuel Macron. 

António Guterres ENSZ-főtitkár videoüzenetében felszólította „a libanoni vezetőket, hogy határozottan lépjenek fel az állami intézmények megfelelő működésének biztosítása érdekében, azért, hogy az ország sürgős politikai és biztonsági kihívásainak meg tudjanak felelni”. 

Arra bátorítom a feleket, hogy erősítsék meg ezen állami intézmények, köztük a libanoni fegyveres erők támogatását, amelyek létfontosságúak a biztonságos és békés jövő építésében

– mondta, valamint csatlakozott a libanoni tűzszünetre vonatkozó felhívásokhoz. 

A konferencián több mint hetvenen vettek részt, köztük a német és a kanadai diplomácia vezetője, Annalena Baerbock és Mélanie Joly, az Európai Unió részéről Josep Borrell külügyi és biztonságpolitikai főképviselő, valamint 15 nemzetközi szervezet képviselője. 

A közel két éve politikai válságba süllyedt Libanon jelenleg az Irán által támogatott iszlamista mozgalom és Izrael közötti háború színtere. 

Az összecsapások, amelyek főként az ország déli részén zajlanak, az ENSZ szerint több mint 800 ezer embert kényszerült arra, hogy elhagyja az otthonát. Franciaország, több nyugati országhoz hasonlóan, úgy véli, hogy a diplomáciai megoldás „az egyetlen életképes megoldás Libanon és Izrael számára egyaránt”, ahol szintén 60 ezer embernek kellett elhagynia otthonát a Hezbollah támadásai miatt.

Szíriai kormány: Izrael damaszkuszi és homszi célpontok ellen intézett légicsapásokat, áldozatok is vannak

Damaszkuszban és a nyugat-szíriai Homsz közelében található célpontok ellen intézett légicsapásokat az izraeli légierő csütörtökön, a támadásnak halálos áldozata is van

- közölte a szíriai védelmi minisztérium.

A csapások a főváros központi részét, illetve egy katonai létesítményt értek. Egy katona meghalt, hét megsebesült, és komoly anyagi kár is keletkezett 

- tájékoztatott a tárca.

A szíriai állami média szerint Damaszkuszban találat ért egy lakóépületet is. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű szervezet szerint a támadásnak a fővárosban is vannak áldozatai.

Izrael elsősorban Iránhoz közel álló célpontokat támad Szíriában, és csapásai fokozódtak tavaly október óta, miután a Hamász palesztin szélsőséges szervezet terrortámadást hajtott végre Izraelben.

Ez történt szerdán:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában