Hirdetés

2024.08.27. 08:29

5 munka, amit egyetem mellett is végezhetünk

Az egyetemi évek alatt a diákok legfontosabb feladata kétségtelenül az, hogy a tanulmányaikra összpontosítsanak, megszerezzék diplomájukat és felkészüljenek a jövőbeli karrierjükre. Sokan döntenek úgy azonban, hogy a tanulás mellett állást is keresnek, ezáltal jutva egy kis kiegészítő jövedelemhez. Az egyetem melletti munka azonban nemcsak pénzügyi függetlenséget biztosít, hanem értékes tapasztalatokat is nyújt, melyeket a későbbiekben kamatoztathatunk, lássuk tehát, hogy milyen munkát érdemes végezni egy, a felsőfokú tanulmányait folytató diáknak!

PR cikk

Forrás: 123rf.com

Miért hasznos munkát végezni az egyetem mellett?

A kérdésre adható legkézenfekvőbb válasz természetesen a pénzügyi függetlenség elérése. Sok diák – és családjuk – számára az egyetemi élet finanszírozása rendkívül megterhelő, hiszen a tandíj és a tankönyvek mellett szembe kell nézni a lakhatás, az étkezés és természetesen a szórakozás költségeivel is. A saját kereset, a diákmunka lehetőséget biztosít arra, hogy tehermentesítsük szüleinket, de sokszor – bár a családnak a támogatás nem megterhelő – ebben a korban a diákok már szeretnének egy kicsit önállósodni, ennek első lépése pedig a saját jövedelem megszerzése.

A munkavégzés lehetőséget teremt a tapasztalatszerzésre akár a leendő karrierünkkel, akár egyszerűen az önálló létezéssel összefüggésben: ekkor még van mögöttünk egy védőháló, mégis megkezdjük a felnőtt életünket, ez pedig minden diák hasznára válik. A munkahelyi kihívások és a tanulmányok összehangolása fejleszti az önfegyelmet, a felelősségvállalást és megtanít arra, hogy a legtöbbet hozzuk ki a rendelkezésünkre álló időből, ami pedig a felnőtté válás fontos részét képezi.

Végül egy jól megválasztott diákmunka ahhoz is hozzásegíthet, hogy megtaláljuk a nekünk való karriert; 18 évesen, amikor az egyetemi képzésekre jelentkezünk, még nem biztos hogy tudjuk, mivel szeretnénk foglalkozni a következő évtizedekben, ezért hasznunkra válhat az, hogy különböző területeken kipróbáljuk magunkat.

Mit dolgozhatunk az egyetem mellett?

Láthatjuk, hogy számos előnnyel jár együtt az, ha már a főiskolai tanulmányok során is aktív résztvevői vagyunk a munkaerőpiacnak. Ekkor persze nem dolgozhatunk napi 8 órát egy irodában, hiszen be kell járnunk az előadásokra, és a tanulásra is időt kell fordítanunk, szerencsére azonban ezzel a legtöbb esetben a munkáltatók is tisztában vannak, ezért több lehetőség közül is választhatunk.

1. Vendéglátás

Valószínűleg az egyetemisták körében a legnépszerűbb diákmunka a különböző éttermekben, kávézókban vagy bárokban pincérként való elhelyezkedés. Ez a tevékenység kétségtelenül fárasztó és megterhelő, a munkaidő azonban rendszerint rugalmas, a borravalóval kiegészítve pedig sokszor a fizetés sem rossz. Elfoglaltságunktól függően vállalhatunk éjszakai vagy hétvégi műszakot, így az órákra is be tudunk járni, ha pedig jól takarékoskodunk a megkeresett pénzünkkel, a vizsgaidőszakban elég, ha csak a tanulásra koncentrálunk.

Diákként a vendéglátásban dolgozni sokszor igazán szórakoztató is, hiszen fiatalokkal vagyunk körülvéve, így könnyen lehet, hogy a munkát kimondottan élvezni fogjuk. Nyáron, amikor egy kicsit több szabadidőnk van, akár egy fesztivált is bevállalhatunk, ahol – miután ledolgoztuk a műszakunkat – ingyen vehetünk részt a koncerteken és egyéb programokon.

2. Oktatás

Az érettségit követő években – ha szorgalmasan tanultunk és a memóriánkkal sincs különösebb probléma – még pontosan emlékszünk a középiskolai tananyagra, ezért jó ötlet lehet gimnazistákat korrepetálni az érettségi tárgyakból, hiszen a tanításhoz külön felkészülésre jó eséllyel nem lesz szükségünk. Az egyetem második évétől már a gólyáknak is segíthetünk a tanulásban, ha pedig kiemelkedően jók vagyunk valamilyen nyelvből, felnőtteknek is tarthatunk kurzusokat akár online is, így munka közben otthonunkból sem kell kimozdulnunk.

3. Árufeltöltés

Mivel az egyetemi években inkább este lesz szabadidőnk, jó ötlet lehet egy nagyobb áruházban éjszakai műszakot vállalni. Ehhez a munkához kell egy kis testi erő is, de a dobozok emelgetését akár edzésként is felfoghatjuk, így a kondibérletre már biztosan nem kell költenünk. Áruházi dolgozóként a fizetés mellé gyakran jár valamilyen vásárlási kedvezmény, így két legyet üthetünk egy csapásra, hiszen az élelmiszerhez is olcsóbban hozzájuthatunk.

4. Call center

Ez a munkakör végezhető irodai környezetben de akár otthonról is, az éjszakai műszak pedig gyakran elérhető a diákok számára is. A feladat elvégzéséhez általában csak egy telefonra vagy laptopra lesz szükségünk, ezen kívül pedig jó kommunikációs készség, tiszta beszéd és ügyfélorientált hozzáállás az elvárás. A betanításról minden esetben az adott cég gondoskodik, ezért tapasztalat sem feltétlenül szükséges egy ilyen állás elnyeréséhez.

5. Gyakornoki állás

Ha tudjuk, hogy mivel szeretnénk foglalkozni egyetem után, keressünk fel néhány, a területen tevékenykedő céget és érdeklődjünk a gyakornoki programjuk iránt. Ennek a munkának hála óriási előnnyel indulunk majd a munkaerőpiacon, hiszen már az egyetemről kilépve akár több éves tapasztalattal is rendelkezhetünk. A legtöbb cég ma már nem ingyen foglalkoztatja a diákokat, és bár a diplomásoknak járó jövedelemre azért nem számíthatunk, mégis szerezhetünk egy kis extra bevételt úgy, hogy közben megismerjük leendő pályánk minden területét.

Egyetem mellett is kereshetünk pénzt

Természetesen vannak olyan egyetemi szakok, ahol akkora a leterheltség, hogy a munkavállalás teljesen esélytelen, a legtöbb esetben azonban valószínűleg tudunk egy kis időt szakítani a pénzkeresésre is. Így amellett, hogy tanulmányainkat finanszírozni tudjuk, értékes tapasztalatokat is szerzünk saját magunkról és képességeinkről, ráadásul emberileg is nagyon sokat fejlődhetünk. Ha megtehetjük, keressünk valamilyen hozzánk illő állást, de arra mindig figyeljünk oda, hogy a munka ne menjen a tanulmányok rovására.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában