Belföld

2011.01.07. 11:48

Árvíz-belvíz - A Tisza apad, Békésben újabb kitelepítés a belvíz miatt (frissülő hír)

Az újabb csapadékmentes nap után a Tisza és a mellékfolyói végig apadnak, a belvízzel elöntött terület nagysága a folyamatos szivattyúzás ellenére nem változott a Közép-Tisza vidékén - közölte a területi vízügyi igazgatóság védelemvezetője pénteken.

MTI

Békésben már tíz embert telepítettek ki a belvíz miatt

Életveszélyessé nyilvánítottak egy tanyát a belvíz miatt Békésben, ezért egy nőt és három gyermekét kitelepítették csütörtök este. December óta így már tíz embernek kellett elhagynia lakóházát a megyében - közölte a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivője pénteken az MTI-vel.
Nagyné Paulik Krisztina elmondta: a Békéscsaba közelében lévő Csabaszabadi közelében, egy tanyán a belvíz annyira megrongálta az épületet, hogy a szakértők életveszélyessé nyilvánították. A házban lakó anyát és három gyermekét a békéscsabai kistérségi gyermekjóléti szolgálat segítségével helyezték el a városban.
A belvíz miatt az utóbbi hetekben hat embernek kellett elhagynia lakóhelyét a megyében. Egy kétfős családot Kondoroson, egy négyfős családot pedig Csorváson kellett kiköltöztetni hasonló okokból.
A szóvivő szerint az utóbbi két család elhelyezéséről is gondoskodott az illetékes önkormányzat, illetve a családtagok.

Kedvezően alakul a belvízszint az Észak-Dunántúlon

Este hat órától megszünteti a Hanságban a Rábca menti, a Kapuvár-Hansági és a Fertő tó menti belvízvédelmi szakaszokon még fennálló, másodfokú belvízvédelmi készültséget az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság.
Az intézkedés oka a kedvezően alakuló belvízszint - írják, jelezve azt is, hogy nem jelentős mennyiségű szennyezés miatt elsőfokú vízminőség-védelmi kárelhárítási készültséget rendeltek el a Csorna melletti Keszeg-éren. Csütörtökön ugyanis elrepedt egy a városon áthaladó teherkocsi tartálya, és nagy mennyiségű állati vér folyt belőle az úttestre, onnan pedig a csatornába.
A vérrel kevert csapadékvíz péntek reggelre elérte a Büdös-árkot, és vörösre színezte a vizet, de a Keszeg-eret nem veszélyezteti a csatornában felhalmozódott szemét által képzett torlaszok miatt - írják. A kárelhárítást a csornai önkormányzat pénteken megkezdi, és a szennyezett vizet a Büdös-árokból a szennyvíztisztító telepre juttatja.

Nem várható nagyobb árhullám a Tiszán

A valaha mért legnagyobb hóvízkészlet mintegy hetede található a Tisza-Bodrog-torkolat feletti vízgyűjtő területen, így a következő napokban nem kell nagyobb árhullámtól tartani a Felső-Tiszán és mellékfolyóin - közölte a térségi környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság védelemvezető-helyettese pénteken az MTI-vel.
A hét elején a hóréteg víztartalma mintegy 452 millió köbméter volt, és a felmelegedés hatására folyamatosan csökken - ismertette Kató Sándor.
Mint hozzátette, az eddig mért legnagyobb hóvízkészlet 3,45 milliárd köbméter volt, ezt 2005 márciusában regisztrálták. Ennek hetede-nyolcada található jelenleg a kárpátaljai és romániai vízgyűjtő területeken.
Az olvadás és a következő napokban várható minimális mennyiségű csapadék valószínűleg nem okoz készültségi szintet meghaladó árhullámokat a Tiszán, a Túron és a Szamoson, de a Krasznán hátráltatja az amúgy lassú apadást. Utóbbi vízfolyáson, valamint a Lónyay-főcsatornán van érvényben elsőfokú árvízvédelmi készültség, a riasztási fokozatokat viszont hosszabb ideig is fenntarthatja a nyíregyházi vízügyi szervezet - mondta Kató Sándor.
A belvízi elöntésben nem történt érdemi változás, még mindig 400 négyzetkilométert borít belvíz Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében; 34 önkormányzat tart fenn védelmi készültséget. Valamivel csökkent az átszivattyúzott víz mennyisége: a tizenhárom működő telep az elmúlt napon 2,2 millió köbméter belvizet emelt át a befogadókba - fűzte hozzá a védelemvezető-helyettes.

A Körösök apadnak, alacsonyabb készültség a belvíz miatt

Folytatódik az apadás a Körösökön, a térségben változatlanul 189 kilométeren védekeznek; a belvízvédelmi készültség viszont már csak egy szakaszon a legmagasabb szintű - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság az MTI-vel csütörtökön.
A tájékoztatás szerint árvízvédelmi készültség a vízügyi szervezet 340 kilométer hosszúságú védvonalából 22 kilométeren másodfokú, 167 kilométeren pedig elsőfokú.
Másodfokon a Hármas-Körös alsó szakaszán, első fokon pedig e folyó felső szakaszán, a Berettyón és a Hortobágy-Berettyón Árvízkapunál védekeznek.
A belvízzel elöntött területek nagysága nem változott, továbbra is csaknem 623 négyzetkilométer terület áll víz alatt
Az igazgatóság a Dögös-Kákafoki szakaszon mérsékelte a legmagasabb készültséget, így már csak a réhelyi területen tartanak fenn legmagasabb szintű készültséget. További hét szakaszon másodfokú, kettőben pedig a legalacsonyabb a riasztás mértéke.
A 20 működő szivattyútelep egy nap alatt 3 millió köbméter vizet emelt át a főbefogadó folyókba és csatornákba. December elseje óta már több mint 216 millió köbméter vizet szivattyúztak el.
Az igazgatóság területén működő önkormányzatok közül Szeghalom a legalacsonyabb szintre mérsékelte a belvíz elleni védekezését. Így hat településen másodfokon, 12-ben pedig első fokon küzdenek az elöntések ellen.
Az árvízvédelmi és belvízvédelmi munkálatokban szerdán 432-en vettek részt.
A meteorológiai előrejelzések szerint szombaton területi átlagban 2.3 milliméter csapadék várható, a levegő hőmérséklete fagypont fölé emelkedik.

Megszűnt a készültség a Tiszán Tiszatarján és Rakamaz között

Megszüntette az árvízvédelmi készültséget pénteken a Tiszán Tiszatarján és Rakamaz között a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Tikövizig) - közölte Bara Sándor védelemvezető az MTI-vel. Tájékoztatása szerint az igazgatóság három védelmi szakaszon tart fenn árvízvédelmi készültséget, mintegy 111 kilométer hosszúságban.
A legmagasabb, harmadfokú az árvízvédelmi készültség a Hortobágy-Berettyó bal partján Bucsa és Nádudvar között, elsőfokú a készültség a Tiszán Tiszafüred és Tiszakeszi között, valamint a Berettyón Szeghalom és Darvas között - ismertette Bara Sándor.

A Tisza apad, a belvizes terület nem csökken az Alföld közepén

Lovas Attila igazgató tájékoztatása szerint az apadó Tisza vízállása péntek reggel Szolnoknál 820 centiméter volt, ami 20 centiméterrel meghaladja a harmadfokú árvízvédelmi készültségi szintet. A Tisza középső szakaszáról parti jeget és 10-20 százalékos jégzajlást jelentettek. A jég már vékonyodik, vastagsága 3-5 centiméter. A Zagyván kisebb megszakításokkal még mindig áll a jég.
Az árvíz elleni védelem miatt harmadfokú készültséget tartanak fenn több mint 300 kilométeren, a Hortobágy-Berettyón, a Tiszán és a Zagyván. A jégképződés miatt továbbra is elsőfokú, jeges árvíz elleni készültség van érvényben a Tisza-tó menti szakaszon. 
A Tisza-tónál a jégréteg az apadás ütemének megfelelően fokozatosan válik le, és a folyómederbe kerülve időszakonként 30-35 százalékos jégzajlást okoz. A zajló jégtáblák vékonyak, a kiskörei vízlépcsőhöz érve nem okoznak torlódást. A kiskörei tározótóban a jég vastagsága a part közelében 8-18 centiméter.
Az igazgatóság területén 529 négyzetkilométernyi föld áll víz alatt, a szivattyútelepek által átemelt vízmennyiség kis mértékben növekedett, 62 szivattyútelep összesen hárommillió köbméter vizet emelt át a befogadókba.
Az ár- és belvíz elleni védekezésben 927-en dolgoztak.
A védelemvezető jelezte: a várható enyhülésre tekintettel felhívták az önkormányzatok figyelmét a kezelésükben lévő holtágak magas vízszintjének csökkentésére, hogy azok a megnövekvő belvíz befogadására alkalmasak legyenek. Az igazgatóság működési területén jelenleg nincs olyan közút, amelyet a belvíz veszélyeztetne.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!