2011.03.18. 11:55
Tállai szerint alaptalanok a kritikák a diszkórendeletről
FMH - A Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára, Tállai András szerint alaptalan a szakmai szervezetek kritikája a zenés-táncos rendezvényeket érintő kormányrendelettel kapcsolatban.
Fesztivál- és rendezvényszervezők csütörtöki sajtótájékoztatójukon közölték, hogy szakmaiatlannak és átgondolatlannak tartják az említett rendeletet. Kifogásolták, hogy nem tudni, mit ért pontosan a rendeletalkotó a zenés-táncos rendezvényen. Ráadásul - mint mondták -, mivel rendezvényszervezői diplomához kötik a szervezést, jelenleg a Sziget Fesztivál főszervezője, illetve a Művészetek Völgye felelőse sem szervezhet rendezvényt.
Tállai András államtitkár a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón a bírálatokra reagálva közölte: a szabályozásban egyértelműen meg van határozva, mi a zenés-táncos vendéglátóegység. "Ha beraknak egy cd-t, és ketten táncra perdülnek, az nem tartozik a rendelet hatálya alá" - mondta.
A rendezvény szervezéséhez szükséges végzettségről szólva hozzátette: maguk a szervezetek kérték azt, hogy ne szervezhessen mindenki ilyen rendezvényt. A képesítésnek azonban nem diplomának kell lennie. A jogszabályból idézve elmondta: az vagy kulturális rendezvényszervezői, vagy rendezvény- és konferenciaszervezői képesítést ír elő.
Közölte azt is, hogy a Belügyminisztérium két szakmai szervezettel is közvetlenül egyeztetett a kormányrendelet megalkotása előtt, amelynek módosítását jelenleg nem tervezik.
A szabályozás részteleit érintően az államtitkár kifejtette: a már hatályba lépett kormányrendelet a hatálybalépést követő 91. naptól vonatkozik azokra a szórakozóhelyekre, amelyek jelenleg rendelkeznek engedéllyel, azaz június 15-étől a meglévő szórakozóhelyeknek az önkormányzat jegyzőjétől rendezvénytartási engedélyt kell majd kérniük. A kabinet rendelkezése azokra a zárt vendéglátóegységekre vonatkozik, ahol 300-nál többen szórakoznak, valamint azokra a szabadtériekre, ahol ezernél több vendég van.
Az előzetes engedély komoly szakhatósági és egyéb feltételekhez köti az engedély kiadását: ilyen például a biztonsági terv megléte, amely szabályozza, mennyi biztonsági őrnek kell lenni a helyszínen, szükséges-e tűzvédelmi szabályzat, és bizonyos végzettségi feltételeket is meghatároz - ismertette Tállai András.
Az ellenőrzésről szólva közölte, a rendelkezés kétfélét ír elő: az egyik szerint évente egyszer rendezvénytől függetlenül megnézik a helyiséget, megfelel-e a szakhatósági előírásoknak, amelyek alapján az engedélyt megkapta; a másik alapján pedig évente kétszer minden helyet a rendezvény közben kell ellenőrizniük a hatóságoknak, és ha súlyos szabálytalanságokat tapasztalnak, akkor akár azonnal is felfüggeszthetik a rendezvényt.
A kormányrendeletben foglaltak szerint a felfüggesztés mellett a szankciók között van a bírság és az engedély visszavonása is akár véglegesen - tette hozzá az államtitkár.
Hangsúlyozta: mindenkinek meg kell értenie, hogy ha tömegrendezvényeket szervez, a résztvevők biztonságát kell előtérbe helyeznie.
Nagy Anna kormányszóvivő a sajtótájékoztatón emlékeztetett: a januári West Balkán-tragédia után egyértelművé vált, hogy komoly hiányosságok vannak a zenés-táncos szórakozóhelyek működési engedélyeinek kiadásánál. A szigorítás azonban nem valaki ellen, hanem a fiatalok biztonsága érdekében történt - emelte ki.
Tájékoztatott arról is, hogy az utóbbi hetekben a rendőrség 831 ellenőrzést tartott szórakozóhelyeken, a legtöbbet Veszprém és Hajdú-Bihar megyében.