2009.10.14. 16:45
Árulkodó jelek: így szúrhatjuk ki a hamis pénzt!
Székesfehérvár - Leggyakrabban a tíz, és a húszezer forintos címleteket hamisítják. Az UV lámpát nem mindenki használja, csak a fény felé emeli a pénzt, de vajon ez elég?
Gyakori hamisítási mód a kétezer forintos húszezressé alakítása. Felszerelt laborokban a kétezresből kémiai eljárással kivonják a festéket, majd nagy felbontású tintasugaras nyomtatóval új mintát printelnek rá. A nyomás gyakran pontatlan, a minta a bankjegy felső széleihez csúszik.
Mivel a papír jó, UV fényben az eredetihez hasonlóan viselkedik. A gép alatt a húszezresen esernyős pár látható, a hamisítványon azonban a kétezres kivehetetlen kardot tartó keze. Emellett a hamis húszezer forintoson a Deák Ferencet ábrázoló vízjel helyett Bethlen Gábor látható. Megjelent a piacon az új, tökéletesnek mondott hamisítvány, amit csak különleges szerkezettel lehet kiszűrni.
A fehérvári bevásárlóközpont nem mindegyik üzletében alkalmazzák a lámpát, pedig az egyszerűtől a rendkívül sokoldalú szerkezetig bármelyik tipusút meg lehet vásárolni.
- Nem tartunk ilyen eszközt - mondja az egyik bolt üzletvezetője Szerintem nem volt még rá példa, hogy hamis pénzzel fizettek nálunk, ügyelnek az alkalmazottak - tette hozzá. A szomszédos üzletben a kassza mellett ott van az UV lámpa. - Mi csak annyit tehetünk, ha hamis pénzt kapunk, hogy értesítjük a biztonsági szolgálatot és nem adunk vissza a húszezresből, megvárjuk őket - mesélte az üzletvezető. Meglepő, de az üzletek mellett a piaci árus is használ pénzvizsgáló lámpát. Kezdetleges szerkentyű, de hasznos - summázza az asszony, miközben aláteszi az egyik bankót, és nyugtázza: eredeti. A bankjegyautomata elvileg nem adhat ki hamis pénzt, de volt már rá példa. Ha a pénz eredetét illetően kétség merül fel, jegyzőkönyv kíséretében be kell vonni, majd az MNB főosztályára küldeni. A valódiságát a jegybank hivatott eldönteni.