2021.04.21. 10:45
Biztonságos befektetés állami garanciával
Szerencsére egyre többen veszik komolyan az öngondoskodást. Ezt a tendenciát támasztja alá az is, hogy hazai kisbefektetők egyre több állampapírt vásárolnak. Ez jó megoldás lehet akkor is, ha kisebb-, vagy nagyobb összeget szeretnénk biztonságosan befektetni, hiszen a megtakarított pénzünkre a magyar állam, állami garanciát ad. De mi is egyáltalán az állampapír? Miért éri meg az államnak, és miért a befektetőknek? A cikkben többek között ezeket (is) górcső alá vesszük.
Fotó: freepik.com
Mi is az az állampapír? Miért választják Fejér megyében ezt a befektetési formát?
Az állampapír tulajdonképpen egy hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, melyet az állam bocsát ki. Ez azt jelenti, hogy magánszemélyként vagy cégként kölcsönt nyújtunk az állam részére. A kötvény lejárta után pedig az állam visszafizeti számukra a kölcsönt, annak kamataival együtt.
Sejthető, hogy az államnak miért éri meg ez a befektetési forma, hiszen ebből finanszírozhat különféle beruházásokat, valamint gazdálkodhat a pénzünkkel.
Vásárolhatunk rövid-, vagy hosszú lejáratú állampapírokat, valamint fix-, vagy változó kamatozással is kérhetjük őket.
A KSH adatai szerint Fejér megyében az előző időszakhoz képest 6,9%-kal növekedtek az átlagkeresetek. Épp ezért a megyében lakók az országos átlaghoz képest több megtakarítással rendelkezhetnek. Így nem is olyan meglepő, hogy sokan választják az állampapírokat, mint biztonságos befektetési megoldást.
Az állampapírok előnyei
Miért éri meg nekünk is állampapírokba fektetni a megtakarításainkat? A cikk további részében sorra vesszük az előnyöket.
Állami garancia
Az állampapírokra hozam-, és tőkegarancia jár, a magyar állam által – egészen a kötvény lejártáig.
Azonban fontos tudni, hogy amennyiben a Magyar Államkincstárnál (MÁK) vásároljuk meg a papírokat, úgy korlátlan garanciát kapunk. Ez annyit jelent, hogy bármi történjék is, a lejáratkor megkapjuk a befizetett pénzünket kamatokkal növelten.
Ezzel szemben, ha bankon, vagy brókercégen keresztül vásárolunk kötvényeket, akkor nem állami garancia van az értékpapírokra hanem az ún. BEVA (vagyis Befektető-védelmi Alap). Ebben az esetben az alap 100.000 euróig, azaz ~35 millió forintig nyújt védelmet. Tehát maximum ekkora összeget fizetnek ki nekünk abban az esetben, ha a bank netán csődbe menne – többet nem.
Rugalmas
A havi megtakarításokkal szemben államkötvényt bármikor vásárolhatunk, így nem kell havonta, meghatározott fix összeget fizetni.
Azonban a hagyományos papírokat érdemes kibocsátáskor megvenni, hiszen ilyenkor a névérték és a vételár (még) ugyanakkora összeg.
Ha közben, a futamidő során szeretnénk állampapírt vásárolni, természetesen akkor is megtehetjük, azonban a tőkénknél kisebb névértéken juthatunk hozzá.
Ezt azt jelenti, hogy a kibocsátáskor, például egy 100.000 forintos névértékű kötvényt, fél év múlva csak 102.000 forintért (tőke) tudunk megvásárolni.
Habár az állampapír meghatározott futamidőre szól, ami előre rögzítve van, bármikor visszaválthatjuk őket – így ebből a szempontból is rugalmas megoldásról van szó.
Azonban jó,ha tudjuk, hogy a kamat kifizetésének esedékessége előtt 2 munkanappal erre nincs lehetőségünk. Ha el szeretnénk adni, érdemes figyelünk arra, hogy az eladás napi árfolyamon történik, így érdemes követni ezeket az adatokat – nehogy túlságosan alacsony legyen a hozamunk.
Rövid távon biztos befektetés
A rövidebb (1-2 hónaptól 3-5 éves) lejáratú rendkívül biztonságos befektetési megoldás. Azt viszont érdemes megemlíteni, hogy hosszabb távon (például 10-15 éves távlatokban) már sokkal nehezebb előre tervezni, így ekkora időtávban már a kockázat is nagyobb.
Modern, előnyös forma
Az állampapírt a legtöbben még mindig egy papíralapú megtakarítási eszközként könyvelik el. Azonban ma már digitalizálva van, így a megtakarításaink értékpapírszámlán gyűlnek.
2019. június 1-jétől pedig már kamatadó sem terheli az állampapírt, így az ezután megvásárolt kötvények teljesen kamatadó-mentesek.
Különböző célokat is megjelölhetünk
Sokan nem tudják, de voltaképp a Babakötvény is egy hosszú (19 éves) lejáratú állampapír. Hiszen ennek megvásárlásával is kvázi kölcsönt adunk az államnak, amiért cserébe infláció+3%-os kamatot kapunk.
Mivel azonban az infláció nem állandó, így egy változó kamatozású kötvényről van szó, melynek célja, hogy segítsük gyermekünk felnőttkori életkezdését.
Egyelőre még csak tervben van, de a magyar állam valószínűleg jövőre bevezeti a piacra ennek nyugdíjcélú változatát, a nyugdíjkötvényt. Ez, a tervek szerint, szintén egy hosszú – sőt extrém hosszú, hiszen 30-40 éves futamidejű – állampapír lesz majd, melynek hozamát a nyugdíjba vonuláskor kaphatjuk meg.
Többféle állampapírból is választhatunk
Ahogyan a fentiekből is jól látható, az államkötvény-paletta tehát rendkívül széles, nagyon sok, különböző értékpapír közül választhatunk. Léteznek kifejezetten olcsó megoldások, hiszen akár 1 forintos névértéken is vásárolhatunk állampapírt, ezenkívül választhatunk rövid-, közép-, vagy hosszú lejáratú konstrukciók közül is.
Mivel a termékpaletta széles, ezért az alábbiakban listaszerűen összegyűjtöttük, hogy milyen állampapírok érhetők el jelenleg a piacon.
Milyen állampapírok vannak jelenleg forgalomban?
Ezeket az állampapírokat – az Önkormányzati Magyar Államkötvényen kívül – magánszemélyként is megvásárolhatjuk, így összesen 9 különböző állampapír közül választhatunk.
Összegzés, bővebb tájékoztatás
Amennyiben szeretne bővebb információkat is megtudni a magyar állampapírokról, úgy tájékozódhat a MÁK-nál, vagy az Investopedia.hu befektetési, szakmai hírportálon. Ez utóbbi esetben több éves tapasztalattal rendelkező pénzügyi szakemberek segítenek az Önnek leginkább megfelelő befektetés kiválasztásában.